Tadı Damakta Kalan Van'ın Şehir Lokantaları

Van'ın kent hafızası Van YYÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sait Ebniç, Vanlıların damağında tadı kalan şehir lokantalarını ve efsane lokantacıları yazdı.

ŞEHRİN LOKANTALARI

Ağız tadının keyfini yemek pişirme hünerini ve geleneksel lezzetlerini kaybetmiş bir şehir herhangi bir mide veya zevk rahatsızlığı ile ağızının tadı bozulmuş dili paslanmış bir şehir demektir.

Van’da iyi yemek yapmakla tanınmış adını şehir ve ülke şöhretleri arasına katmış ve bu şöhreti bugüne kadar yaşatmış ilk akla gelenlerden; rahmetli Yaşar Övüç'ün Birkoç lokantası, Şeref Şahin’in Lokantası, Erciş’te Kurufasülyeci Ali Baba’nın lokantası taşıdığı isme hak kazanmış yemekleri hâlen geleneksel tâdlarını çok şükür ki halen bu kadim geleneği sürdürmektedirler.

Bir zamanlar İstanbul’un Abdullah Efendi lokantası ne ise Van’da Şeref Şahin’in lokantası rahmetli Yaşar Övüç’ün Kavurması. Erciş’in Kurufasülyeci Ali Babası da odur.

Van da mükemmel yemekler yapan meraklılarınca aranan lokantalardan ilk akla gelenlerdir bunlar.

Bu lokantalar memleketimiz Van’da yemeklere Fransızların tabiriyle bir “kaşe” veren yani yemeğe başkalarında emsali bulunmayan ayrı bir lezzet, neffesset şahsiyet ve hususiyet kazandıran mekanlardır.

Bunu söylemekten maksadım memleketten uzak düşmüş bu tâdları ömründe bir kez tatmış kişilerin bir yemek için dahi uzak gurbet ellerinde Van’ın gözlerde tütüp, bir yemek için uzun yolculuğu bile göze aldıracak kadar benzemez lezzetlere ve neffasete sahip olmalarıdır.

Van'ın en güzel yemek yapan en meşhur lokanta ve restoranları nerede?

Van'da Nerede, Ne Yenir? Bir Koç Kavurma Nerede, Nasıl Gidilir?

Birkoç Kavurma Adres

Cumhuriyet Caddesi Kahvaltıcılar Sokak

Van'ın En Lezzetli Lokantalarından Birkoç Kavurma

Van'da Nerede, Ne Yenir? Şeref Şahin Sulu Ev Yemekleri Nerede, Nasıl Gidilir?

Şeref Şahin Ev Yemekleri Adres

Cumhuriyet Caddesi Kahvaltıcılar Sokağı

Van'ın en meşhur Sulu Ev Yemekleri İşletmesi Şeref Şahin

Van Erciş'te Nerede, Ne Yenir? Ali Baba Kuru Fasulye Nerede, Nasıl Gidilir?

Ali Baba Lokanta Adresi

Salihiye, Emniyet Caddesi No:10, 65400 Erciş/Van

Editör: Nihat Işık