Van'ın Bu Tarihi Yeri UNESCO Listesine Ekleniyor

Edremit Belediye Başkanı ve Başkan Adayı İsmail Say, Van'da Urartu Krallığı döneminde yapılan ve dünya su mühendisliği harikası olan 51 kilometre uzunluğuna sahip tarihi Şamran Kanalı’nın UNESCO geçici kültürel miras listesine alınacağını duyurdu.

Peki Van'ın başka hangi değerleri UNESCO listesinde?

Van Hangi Tarihi Değerler Unesco Kültür Listesinde (5)

Şamran Kanalı UNESCO Yolunda

Edremit Belediye Başkanı ve Başkan Adayı İsmail Say, Van'da Urartu Krallığı döneminde yapılan ve dünya su mühendisliği harikası olan 51 kilometre uzunluğuna sahip tarihi Şamran Kanalı’nın UNESCO geçici kültürel miras listesine alınacağını duyurdu.

 Konuyla ilgili başvuruların yapıldığını söyleyen Başkan Say, ayrıca kanalın,”Menua Yürüyüş Yolu Projesi" kapsamında yeniden turizme kazandırılacağını söyledi.


Başkan Say,  Şamran kanalında ve Menua yürüyüş yolunda restorasyon çalışmalarının yapılacağını belirten Başkan Say, 3 bin yıllık tarihin vatandaşlarla buluşturacaklarını aktardı.

Van Hangi Tarihi Değerler Unesco Kültür Listesinde (2)

UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirası  Listesi

UNESCO’nun 1972 yılında kabul ettiği Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunmasına Dair Sözleşmeye bağlı olarak oluşturulan Dünya Kültürel ve Doğal Mirası Listesinde 2017 yılında Polonya’nın başkanlığı ve ev sahipliğinde Krakow’da gerçekleştirilen Dünya Mirası Komitesi 41. Oturumunda kabul edilen miraslarla birlikte 1073 miras yer almaktadır.

Bunlardan 832’si kültürel, 206’sı doğal ve 35’i karma (doğal ve kültürel) miraslardır. Türkiye’nin söz konusu listede 18’i kültürel, 2’si karma olmak üzere 20 miras alanı bulunmaktadır.

UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirası Geçici Listesi

Dünya Miras Komitesi tarafından UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan bu mirasların yanı sıra bir de bu listeye önerilmesi öngörülen ancak henüz adaylık süreçleri tamamlanmayan miraslardan oluşan Geçici Liste bulunmaktadır.

Geçici Liste Üye Devletler için ulusal bir envanter niteliğinde olup, asıl listeye başvurulacak olan alanlar bu listeden seçilerek belirlenmektedir. UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde 173 Taraf Devletin 1650 mirası yer almaktadır. Türkiye’nin Geçici Listede ilki 1994 yılında sunulan ve son olarak 2017 yılında güncellenen şekliyle 67 kültürel, 2 karma ve 2 doğal olmak üzere toplam 71 mirası bulunmaktadır.

Van'dan İki Değer UNESCO Mirası Geçici Listesinde

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’nun (UNESCO) Dünya Kültür Miras Listesi’nde ülkemizde 20 şehirden eser yer alıyor.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras Listesi’ne ülkemizde koruma altına aldığı kültürel ve doğal alanların sayısı 20’ye yükselirken Van’da herhangi bir eser UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne henüz giremedi.

Ancak Van’da bulunan ve her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan Akdamar Kilisesi ve Van Kalesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor.

BM UNESCO’nun Dünya Kültür Miras Kurulu tarafından alınan karar ile Akdamar Kilisesi 2015 yılında Dünya Geçici Miras Listesine eklenirken

2016 yılında ise Van Kalesi Dünya Geçici Miras Listesine eklenerek kültürel miras varlığını korumaya devam ediyor.

Van Hangi Tarihi Değerler Unesco Kültür Listesinde (3)

Van Hangi Tarihi Değerler Unesco Kültür Listesinde (1)

Kaynak: Van 65 Haber