Akdamar Adası’nda Festival Badem Çiçeği Festivali Düzenlenecek!

Van’da yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanlarından biri olan Akdamar Adası’nda Badem Çiçeği Festivali düzenlenecek.

Van'ın Gevaş ilçesi sınırları içerisinde yer alan Akdamar Adası, badem ağaçlarının çiçek açmasıyla bambaşka bir güzelliğe bürünürken, geçtiğimiz gün Şehrivan’ın gündeme getirdiği ‘badem çiçeği festivali’ pazar günü düzenlenecek.

Akdamar Adası Badem Çiçiği Festivali 1 (2)

Van Gölü'nde ilkbaharda badem ağaçlarının çiçek açmasıyla eşsiz görünüme kavuşan Akdamar Adası, ilk kez 21 nisanda "Badem Çiçeği Festivali"ne ev sahipliği yapacak.

Gevaş ilçesinden 20 dakika süren tekne yolculuğunun ardından ulaşılan ada, Artos Dağı`nda henüz erimeyen kar örtüsü ve badem ağaçlarının oluşturduğu renk cümbüşü ile güzelliğine güzellik katıyor.

Yılın bu ayında Van Gölü`nün ve gökyüzünün maviliğiyle bütünleşen ada 11 nisan'da  "2. Badem Çiçeği Festivali"ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Van Valiliği, Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, TÜRSAB ve Vangölü Aktivistleri Derneği işbirliği ile 21 Nisan Pazar günü Akdamar Adası’nda 2. Badem Çiçeği Festivali düzenlenecek.

Adaya ayakbastı parası ücreti 21 Nisan saat 09:00-15:00 saatleri arasında ücretsiz olacak.

Adaya girişte tekne ücreti alınacak. (150 TL)

FESTİVALİN İÇERİĞİ İSE ŞU ŞEKİLDE:

BİSİKLET TURU(Kurtuluş Parkı Önü-Akdamar Adası)

VAN GÖLÜ AKTİVİSTLERİ

 YÜZME ETKİNLİĞİ (12.00-12.30)

VAN GÖLÜ AKTİVİSTLERİ

 FOTO SAFARI-INFLUENCER GEZİSİ (Serbest Zaman)

İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

YYÜ MÜZİK RESİTALİ (13.00-13.30)

YYÜ TÜRK MÜZİĞİ KONSERVATUARI VE GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

 ŞİİR DİNLETİSİ PROF. DR. ZEKİ TAŞTAN

 AYRAN AŞI İKRAMI (14.00-15.00) / RAMADA OTEL

KELEDOŞ İKRAMI- EDENS OTEL/ELITE WORLD-GO

YÖRESEL TATLI İKRAMI- GRAND OTEL

Van’ın en önemli turizm noktası olan Akdamar Adası, baharın gelmesiyle birlikte badem çiçekleriyle renklendi. Peki, Akdamar Adası'na nasıl gidilir? Akdamar Adası gidiş ücretleri ne kadar? 

AKDAMAR ADASI'NA NASIL GİDİLİR?

Van şehir merkezinden Gevaş İskelesi’ne olan yaklaşık 45 kilometrelik uzaklık şahsi araçla 40 dakika, minibüs veya otobüsler ile gidiliyorsa yaklaşık 1 saat mesafede yer alıyor. Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerle Gevaş ilçe merkezine 7, Akdamar İskelesine ise günde 3 sefer yapılıyor. Van Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden kalkan ilçe minibüslerinin ise saat başı seferleri bulunuyor.

Kara ile Ada Arası Kaç Dakika?

Akdamar iskelesine vardıktan sonra ile 20-40 dakika arasında süren bir yolculukla adaya ulaşılabiliyor. Akdamar Adası’nda Akdamar Kilisesi, badem ve kayısı ağaçları ve eşsiz Van Gölü manzarasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Adada kafeterya, lavabo ve mescit bulunuyor.

Dileyen ziyaretçiler burada çay ve kahvelerini içebilir, adaya ilişkin hediyelik eşyalar satın alabiliyor.

AKDAMAR ADASI GİDİŞ ÜCRETLERİ NE KADAR?

2024 yılı itibariyle Akdamar Adası’na gidiş ve giriş ücretleri kişi başı ortalama 210 TL’ye mal oluyor. Akdamar İskelesi’nden adaya ulaşmak için tekne ücreti gidiş-dönüş kişi başı 150 TL. Akdamar Adası ayakbastı ücreti ise girişte satılan 60 TL’lik Müze Kart ile karşılanmış oluyor.

Öğrenciler 30 TL’ye Müze Kart sahibi oluyor. 150 TL tekne ücreti ve 60 TL Müze Kart ücreti olmak üzere toplam 210 TL ödeniyor. Tekne turunda veya adada yiyecek ve içecek satın alınabiliyor.

Akdamar Adası Badem Çiçeği Festivali 1

Editör: Nihat Işık