ŞEHRİN LOKANTALARI

Ağız tadının  keyfini  yemek pişirme hünerini ve geleneksel lezzetlerini kaybetmiş bir şehir herhangi bir mide veya zevk rahatsızlığı ile ağızının tadı bozulmuş dili paslanmış bir şehir demektir.

Van’da iyi yemek yapmakla tanınmış adını şehir ve ülke şöhretleri arasına katmış ve bu şöhreti bugüne kadar yaşatmış ilk akla gelenlerden; rahmetli Yaşar Övüç'ün Birkoç lokantası Şeref Şahin’in Lokantası,  Erciş’te Kurufasülyeci Ali Baba’nın lokantası taşıdığı isme hak kazanmış yemeklerin geleneksel tâdlarını çok şükür ki babadan oğula sürdürmektedirler. 

 Bir zamanlar İstanbul’un Abdullah Efendi lokantası ne ise Van’da  Şeref Şahin’in lokantası rahmetli Yaşar Övüç’ün Kavurması . Erciş’in Kurufasülyeci Ali Babası da odur.

Van da mükemmel  yemekler yapan meraklılarınca aranan  lokantalardan ilk akla gelenlerdir bunlar.

Bu lokantalar memleketimiz Van’da yemeklere Fransızların tabiriyle bir “kaşe” veren yani yemeğe başkalarında emsali bulunmayan ayrı bir lezzet, neffasset, şahsiyet ve hususiyet kazandıran mekanlardır.

Bunu söylemekten maksadım memleketten uzak düşmüş bu tâdları ömründe bir kez tatmış kişilerin bir yemek için dahi uzak gurbet ellerinde Van’ın gözlerde tütüp, bir yemek için uzun yolculuğu bile göze aldıracak kadar benzemez lezzetlere ve neffasete sahip olmalarıdır.

Van En Meşhur Güzel Yemek Yapan Lokantalar Restorontlar (2)

Van En Meşhur Güzel Yemek Yapan Lokantalar Restorontlar (3)

Van En Nezih Lokantalar

Kaynak: Sait Ebinç