Diyarbakır’da 1000 işçi alımı için kimler, ne zaman başvurabilir?

Diyarbakır Valiliği, toplumun her kesimine hitap eden ve iş arayan vatandaşlar için büyük bir kapı aralayan bir duyuru yaptı. 17 Kaymakamlık ile iş birliği içinde, Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 9 ay süreli istihdam edilecek 1000 katılımcı için kontenjan açıldığını bildirdi.

Peki, bu fırsattan kimler yararlanabilir ve başvurular nasıl yapılacak?

BAŞVURU SÜRECİ VE ŞARTLARI NELER?

Başvurular, 6 Mart 2024 tarihinde başlayıp, 10 Mart 2024 tarihinde sona erecek. 

Adaylar E-Devlet üzerinden, ALO 170 üzerinden ya da https://esube.iskur.gov.tr/ internet adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak yapılacaktır. 

Erkek adaylar için 35 yaş sınırı yok.

KİMLER BAŞVURAMAZ?

  • Öğrenciler: Açık öğretim öğrencileri hariç, diğer öğrenciler TYP’ye katılamaz.
  • Sigortalılar ve Emekliler: SGK sigortalılığı, emeklilik kaydı veya 
  • vergi mükellefiyeti olanlar yararlanamaz.
  • Yüksek Gelirli Haneler: Aylık net geliri 25.503,18 TL’yi veya brüt geliri 30.003,75 TL’yi aşan hanelerden hiçbir birey katılamaz.

  • NİHAİ LİSTELER NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

    Tüm başvuru ve sorgulama işlemleri tamamlandıktan sonra, 13 Mart 2024 tarihinde nihai listeler açıklanmaıs öngörülüyor. 

İşçi alımına ilişkin Diyarbakır Valiliği’nden yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

“Çalışma ve İş Kurumu Diyarbakır İl Müdürlüğünce, 17 İlçe Kaymakamlığımız ile Toplum Yararına Program Yönetmeliğinin Geçici 6. maddesine istinaden toplam 1.000 katılımcı kontenjanı için 15.03.2024 tarihinde başlayıp 13.12.2024 tarihinde sonlanacak şekilde (9 ay süreli) TYP açılacaktır.

1) TYP’lere başvurular 06.03.2024 Çarşamba günü başlayıp, 10.03.2024 Pazar günü sona erecek şekilde 5 gün olacaktır.

2) Başvurular Kuruma gelmeden E-Devlet üzerinden, ALO 170 üzerinden ya da https://esube.iskur.gov.tr/ internet adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak yapılacaktır.

3) Seçim Yöntemi: Liste Yöntemi

4) İlimize bağlı tüm ilçeler nezdinde açılan ve 06.03.2024-10.03.2024 tarihleri arasında başvurusu alınacak TYP’lere 18 yaş üstü vatandaşlarımız başvuru yapabilecek ve erkek başvuru sahipleri için 35 yaşını doldurma koşulu aranmayacaktır.

5) TYP yönetmeliğinin 8. Maddesine istinaden yapılacak SGK sorguları esnasında 4/a, 4/c sigortalılığı bulunan, emeklilik kaydı bulunan ve vergi mükellefiyeti bulunan kişiler katılımcı olarak seçilse dahi TYP’den yararlanamaz.

6) TYP’ye müracaat edenler başvuru süresi içerisinde başvurularını iptal edebilecektir. İptal işlemi kişinin internet üzerinden sisteme kendi şifresiyle girmesi ile mümkün olacaktır.

7) TYP Yönetmeliğinin 8/d maddesi gereği; açık öğretim öğrencileri hariç, öğrenciler TYP’lere katılımcı olarak seçilemez.

8) TYP’lere; Adres Kayıt Sisteminde (AKS) aynı hanede oturan kişilerden başvuru şartlarını taşıyan herkes başvuru yapabilecek, hali hazırda devam eden projelerde çalışan hanehalkı da dahil olmak üzere ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir.

Aynı haneden başvuru yapan kişilerin başvuru tarihine en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışması sonucu elde ettikleri gelirler toplamının asgari ücretin 1,5 katını aşması durumunda bu hanede oturanlardan hiçbiri TYP’ye katılamaz.

(Hanehalkının belgelenebilen aylık net geliri 25.503,18 TL’yi aşıyorsa, brüt geliri 30.003,75 TL’yi aşıyorsa)

9) Teşkil edilen listeler nihai liste olmayıp, Yüklenici (Kaymakamlıklar) ve İŞKUR tarafında gerekli inceleme ve kontrol işlemleri (Adres, SGK sigortalılık, emeklilik ve vergi mükellefiyeti sorguları, Gelir Tespiti, Katılımcı Geçmiş sorguları ve Kursiyer Geçmişleri sorguları) sonrasında listeler kesinleşecektir.

İnceleme işlemleri tamamlanmadan program başlatılmayacaktır.

10) Nihai Listelerin açıklanması için öngörülen tarih, 13 Mart 2024’tür.”

Editör: Nihat Işık