Küçükbaş Hayvancılığın Başşehri Van'da Et Kuyruğu

Yüksek fiyatlardan dolayı et alamaz hale gelirken Van’da da vatandaş evine et alamaz duruma geldi. Küçükbaş hayvancılık potansiyeli bakımından Türkiye’de birinci sırada yer alan Van’da vatandaş ucuz et alabilmek için sabahın erken saatlerinde Et ve Süt Kurumu önünde kuyruklar oluşturuyor...

Yıl başı itibariyle birçok üründe zamlar ardı ardına etikete yansırken hayatın her alanında zorluklar yaşatan zamlar peş peşe paylaşılıyor. Özellikle gıda ve enerji anlamındaki zamlar vatandaşın belini bükerken bu zamlardan en çok nasibini alan gıda ürünlerinden birisi olan et alınamaz noktaya gelecek kadar zamlandı.

Hem beyaz et hem kırmızı ette fiyatlar ciddi seviyelere ulaşırken vatandaş ucuza et yemek için her yolu deniyor. Bu nedenle de Van dahil birçok kentte Et ve Süt Kurumu’nun satış ofisleri önünde sınırlı sayıdaki eti almak için sabah erken saatlerinden itibaren kuyruklar oluşuyor.

Hava sıcaklığının eksileri bulduğu saatlerde kuyruğa giren vatandaşlar Et ve Süt Kurumu’nun daha uyguna sattığı etlerden almak için büyük mücadele veriyor. Bu durum Türkiye’nin birçok kentinde de görülürken özellikle de bir dönemler et ve sütte Türkiye’nin başkenti durumunda olan Van’da bulunması ise birçok kesimin eleştirisini aldı.

Editör: Nihat Işık