Muhtemel Van Belediye Başkan Adayları Şehrivan Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yunus Emre Aykaç muhtemel Van Belediye Başkan adaylarını yazdı.. 'Büyükşehir Belediyesi için ismi geçenler kimler?   Resmi makamlar da artık startın verildiğini söylemeye başladı.  Belki erkene alınmadı ama seçim kazanı seçime aylar kala kaynamaya başladı bile.  Yani... Yerel seçimlere hızlıca yaklaşıyoruz.  Kentin gündeminden de hiç bir zaman siyaset eksik olmadığı için, seçimlere de siyasete de her dakika hazır ve nazırız.  Bir de bizim farkımız siyaseti daha çok sevmemiz.  Yani resmi olarak startın verilmesinin çok öncesinde konuşmaya başlamıştık bile.  Bu yönüyle Van’da aylar öncesinden birçok isim konuşulamaya başlanmıştı.  Birçok ismin adaylıkları ya da aday olma niyetleri kulisler de zaten konuşuluyordu.  Bu isimler arasında aleni olarak söylemeyenler de çevreleriyle kendileri için bir kamuoyu yaratmaya çalışıyorlar.  Ama tabi ki beklenmedik ve ismi konuşulmayan birçok isim de günü gelince açıklayacaklar.  Şehrivan Gazetesi olarak biz de her dönem olduğu gibi bu dönem de siyasetin hem kulislerini hemde ilk haberlerini duyurma misyonumuzu devam ettireceğiz.   Ve 2019 yerel seçimleri için ismi geçenleri şimdiden konuşmaya başlayacağız.  Belki erken belki geç, zor bir seçim ve kader belirleyici olacak. Haliyle birçok yeni ve eski isimde bu yarıştan geri durmayacak.   Biz de bu isimleri ele almaya başlayıp yerel 2019’un startını vermiş olalım.  Bir yazı dizisi halinde devam edecekler olan köşe yazımızda bugün itibariyle isimleri konuşmaya başlıyoruz.   Rastgele! 

 Abdulkerim Öztürkçü (Ak Parti) 

 Ak Parti’de gençlik kollarından başlayıp günümüze kadar uzanan bir siyasi geçmişe sahip isimlerden birisi. En son Kayhan Türkmenoğlu’nun il başkanlığında kurulan yönetimde yer aldı ve görev yapıyor. Kamuoyu algısı mütevazi, bilgili ve kabiliyetli bir isim olarak bilinmekte. Siyasetin ‘genç’ atakçılarından birisi. İsmi kimi zaman İpekyolu Belediyesi kimi zaman Büyük Şehir Belediyesi için anılıyor. İl yönetiminde kendisine karşı sempati duyan ve destekleyen bir grup halı hazırda bulunmakta.  

 Selim Özgökçe (İYİ PARTİ) 

 Siyasette uzun zaman geçirmiş bir isim, hem kendisi hem ailesi Van’ın siyasetinde hep oldu, olmaya da devam ediyor. Ailesel ve aşiretsel bazda tanınmışlık gayet yüksek seviyede. Hali hazırda İYİ Parti İl Başkanlıığ yapıyor. Hem Partinin Van’daki ilk başkanı hem de genel seçimlerde İyi Parti’nin 1’nci sıra milletvekili adayı oldu. İlk seçimlerinde Van’da bile dişe dokunur şekilde oy aldı. Yerel Seçimlerde adı Hem büyükşehir Belediyesi hemde Tuşba Belediyesi adaylıkları için konuşuluyor. Partisinin kendisine olan güveni ve başarısından ötürü istediği noktada adaylığı garanti noktada diyebiliriz.  

 Mehmet Bilici (Ak Parti) 

 Adaylığını en hızlı açıklayan isim oldu. Geçtiğimiz günlerde bir basın toplantısı düzenleyerek niyetini resmi olarak belli eden ve şimdiden kamuoyuna duyuran kişi oldu. Bürokraside uzun zamanlar geçirmiş bir isim siyasete kendisi ve ailesi uzak değiller. Büyükşehir Belediyesine aday olduğunu kendi açıklamasıyla duyurdu. 

 Abdullah Çalım (Ak Parti) 

 Belediye Başkan yardımcılığı, Vanspor Klup başkanlığı, bürokrasi ve siyasette uzun zamanlar geçirmiş ve büyük tecrübelere sahip bir isim. Hali hazırda Kayhan Türkmenoğlu’nun yönetiminde siyaset yapmakta. Tanınırlığı ve uzun yıllar belediye geçmişi olması dolayısıyla kenti tanıma ve kentin kendisini tanıma konusunda büyük bir avantajı vardı. Üstelik sempatisi olan ve görev aldığı her ortamda kabul de görebilen bir isim olarak öne çıkıyor. Büyükşehir belediyesi için sık sık muhabbetlerde söz edilen bir isim. 

 Fatih Çiftçi (Ak Parti) 

 Yıllardır siyasetin her alanında görev yaptı neredeyse. Belediye Başkanlığından, milletvekilliğine, Bakan Yardımcılığına kadar en üst seviyelere kadar birçok noktada başarılı görevler yaptı. O da siyasetçi geçmişi ve kenti hizmet arka planı olan bir aileden geliyor. Son büyük görevi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yardımcılı oldu. Ve Van’ın siyaseten zayıf olduğu dönemlerde adından bahsettiren işlere imza attı. Kapıköy başta olmak üzere önemli konularda pay sahibi oldu. Milletvekilliği sürecinde de adı listelerde kesin suretle olması beklenen bir isimdi. Fakat yer almayınca akıllara ilk gelen şey yerel seçimlerde olacağı oldu. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı en çok geçen isimlerden birisi. Ciddi bir kitlesi de var zaten. Her kulisin sohbetlerinde istisnasız ismi geçer. 

 Burhan Kayatürk (Ak Parti) 

 4 dönem Ak Parti Milletvekilliği yapmış bir isim. Bir dönemi Ankara olmak üzere, 3 dönem Van milletvekilliği yapan Kayatürk hemen hemen her dönemin ismi durumuna gelmiş herkesim tarafından bilinen ve tanınan bir isim. Van’ın son 10 yıllık siyasetindeki en uzun soluklu siyasetçi olan Kayatürk’ün bu dönem vekillik yapmıyor olması siyasetten koptuğu anlamına gelmiyor. Zira Yakın zamanda Ak Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevinede getirilen Kayatürk, hiç bir dönemde siyasetle ve halkla arasını soğutmadı. Parti de bu anlamda soğutmamasını istiyor gibi görünüyor. APA Dönem Başkanlığı gibi bir çok önemli görevide yerine getiren Kayatürk, Partinin tabanında da tepesinde de gayet iyi bilinmekte. Şüphesiz Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı en çok zikredilenlerden. 

 Gülşen Orhan (Ak Parti) 

 Milletvekilliğinden sonra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlık görevi yaptı ve geçtiğimiz seçimlerde de milletvekilliği aday listesinde yer buldu. Seçilse de seçilmese de hep AK Parti’nin ve Erdoğan’ın yanında yer alan ve Ak Partiyle bütünleşmiş bir isimlerden. Naci Orhan’ın siyaseti bırakmasının ardından ailesinin siyasete yön veren ismi. Bu dönem vekil olmadı fakat ikinci döneminde yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanları arasında yer alıyor. Erdoğan’ın kendisine yakın tuttuğu Gülşen Orhan’da kulislerde sık sık konuşulan ve Erdoğan’ın sürpriz bir şekilde yerel seçimlerde rol verebileceği bir isim. 

 Zahir Soğanda (Ak Parti) 

 Milletvekilliği adaylığı, uzun bir süre il başkanlığı yapan Soğanda Büyük Şehir Belediye Başkanlığı büyük ihtimalle adaylığını açıklayacak isimlerden biri. Milletvekilliği için de şansını denedi. Fakat listelerde yer alamadı. Ama siyasetin hala sıcak isimlerinden. Partinin kurulduğu günden bu yana görev yapan il başkanları gibi o da ismini her daim taze tutturmayı başarabiliyor. Daha önce milletvekili listesine giren ve bir çok seçim tecrübesi yaşayan Soğanda için de büyükşehir belediye başkan adaylığı yakıştırmaları öteden beri devam ediyor. Öyle görünüyor ki devam etmeyi de sürdürecek. 

 Zahir Kandaşoğlu 

 Kentte her kesim tarafından tanınan güçlü bir iş adamı. Siyasette dönem dönem ataklar yaptı. Bir dönem CHP adaylığının ardından Ak Parti’de de aday adaylığı süreci oldu. STK temsiliyetinden de siyasetten de çekildi derken Van TSO seçimleri ile birlikte sahaya geri döndü. Necdet Takva ile girdiği yarışta çok ses getirdi. Hala ismi sıcak ve kentte bilinir isimlerden birisi. Sempatisi de yüksek olan Kandaşoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanlığı için siyaset kulislerden adı sıkça geçiyor. Zaman zaman ilçe belediyeleri için de ismi geçiyorsa da büyükşehir bu noktada adaylığı ile yakıştırılan en güçlü merci.  

 Feridun IRAK 

 Sivil Toplumculuğun başını çeken isimlerden biri. Kent gündemin her dönem ismi anılani kent sorunlarıyla sürekli hemhal olan ve Vanlıların benimseyip kabul ettiği bir isim. Bağımsız veya herhangi bir partiden adı geçirmek şuan mümkün değil. Zaten kendisi de geçtiğimiz yıllarda yaptığı açıklamada hiç bir partiye bağlı kalmadan bir siyaset yarışında olacağının sinyalini vermişti. Milletvekilliği seçimlerinde bağımsız vekil adayı olması bekleniyordu. Olmadı. Gözler yerel seçimlere çevrildi. Ama büyükşehir belediyesi için adı sürekli konuşuluyor ve ciddi destekçilere sahip. Bağımsız aday olması durumunda bile ciddi bir kitle tarafından destek alacağı şüphesiz. Tek kesimin değil birçok kesimin ortak noktada buluşabileceği nadir isimlerden.  

 Servet Yentürk (Ak Parti) 

 İş dünyasının önde gelen isimlerinden. Kuresünni ailesinin en ciddi temsilcilerinden birisi. Geçen seçimlerde Tuşba Belediye başkanlığı adaylarında aday olmadı ama iz bıraktı. AK Parti’nin de gücünü iyi bildiği ve bunun farkında olduğu bir isim. Tuşba Belediyesi için verdiği mücadele unutulmaz bir yere sahip ve hala yeni süreçte Tuşba belediyesi için de konuşuluyor. Ama son zamanlardaki çıkışı ile büyükşehir belediye başkanları arasına ismini yazdırdı. 

Hüseyin ÇELİK

Bir dönem Van siyasetine damga vurmuştu. Van ile sınırlı kalmadı AK Parti’nin A takımının önemli isimlerinden birisi oldu. Çeşitli bakanlıklar ve diğer görevlerle Türkiye siyasetinin yakından tanıdığı bir figür olmuştu. Sonra aranın soğuduğu bir döneme girildi. Partiden koptu kopacak beklentilerinin olduğu süreçte sessizliğe büründü. Partiden de kopmadı. Son seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer parti yöneticileri ile Van’a da geldi. Siyasete uzun zamandır ara vermiş olan Çelik’in adı tam da bu süreçte yeniden zikredilmeye başlandı. Kulislerde olası adaylar arasında adı var. Geçtiğimiz yerel seçimde de olmuştu. Hatta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Hüseyin Çelik ismi en güçlü ve büyük heyecan uyandıran iki isimdi. Olmamıştı. Bu kez olabilir. Hazır arayı da bulmuşken Van’da yeniden heyecan uyandırabilir. Büyükşehir’e de yakıştırılan birisi... Gelir mi, tekrar siyasete döner mi bilinmez ama kulisleri sıkça meşgul ediyor.

Kayhan TÜRKMENOĞLU

Mevcut dönem Ak Parti İl Başkanlığı yapan Türkmenoğlu, il başkanı olmadan önce ki süreçlerden bu yana ismi kulislerde sürekli olarak büyükşehir için konuşulan isimlerden. Kimi duyumlara göre genel merkezden adaylık için izin isteyip Büyükşehir Belediyesi adaylığı için İl Başkanlığından istifa edebileceği yönünde. Zaten göreve ilk geldiği günden bu yana gönlünde büyükşehir belediye başkanlığı fikri olduğu konusu hep vardı. Yıllardır milletvekili adaylığı gibi konularda uzak durmasının sebebinin de bu olduğu biliniyor. Bu konuda partiden vizeyi alırsa aday olması işten bile olmayan isimlerin başında geliyor.

Necdet TAKVA

Herhalde siyasetçiler ve devlet yöneticileri dışında yıllardır Van’da en çok konuşulan isimleri arasında yer alıyor. Van konusunda da en çok konuşan isimlerden. Adını hiç unutturmadı. Zaman zaman siyasi kesimlerden tepki aldı. Hem HDP ile hem AK Parti ile inişli çıkışlı ilişkileri oldu. İki partiye de eleştirel çıkışlar sergilediği süreçler oldu. Ama buna rağmen ciddi bir kitle oluşturdu. Son Van TSO seçimlerinde deyim yerindeyse yedi düvelle mücadele etti ama kazanmayı bildi. Bu seçimle de rüştünü ispat eden Takva’nın da gönlünde bir belediye başkanlığı olduğunu biliyoruz. Bunu geçtiğimiz yıllarda yine Şehrivan’ın yönlendirdiği bir soruyu cevaplarken de doğrulamıştı. Takva milletvekilliği konusunda da adaylık beklentilerinin sıkça yöneltildiği süreçte: “milletvekilliği düşünmüyorum ama bağımsız belediye başkanlığı neden olmasın?” şeklinde bir cevap vermişti. Van TSO’da da bu dönemden sonra artık başkanlık adayı olmayacağını söyleyen Takva için belki de doğru zaman bu zamandır. Kim bilir... Adaylığı sürpriz olmaz ama çok konuşulur!

Sinan HAKAN

Ak Parti’nin seçilmiş iki belediyesi olan Gevaş Belediye Başkanı. Sinan Hakan, ciddi işler yaptı ve adından sıkça hem halk tarafından hemde kendi partisinin genel merkezi tarafından başarıyla bahsettirdi. Gevaş’ın çehresini değiştiren işlere imza attı, sürekli gündemde tutacak organizasyonlara yer verdi ve en önemlisi sürekli halkla iç içe olarak insanların gönlünde yer edindi. Hem partisiyle, hem halkla iyi ilişkileri olan ve sempatisi yüksek olan bir isim. Yeni dönemde Gevaş’tan aday olmayacak yüksek bir ihtimalle. Gazetemizden Ömer Aytaç Aykaç ile Kanal M’de yaptığı programında da Gevaş için bir dönemlik bir başkanlık tasarladığını söylemişti. Sonrası için daha farklı hayalleri olduğunu belirtmişti. Bu noktada da akıllara da kulislere de gelen bilgi Van’a daha yakın olacağı bir belediye. Yakıştırmalar ve kulisler Büyükşehir adaylığı yönünde. Olur mu, olur! Yaptığı her işin hakkını veren bir isim Büyükşehir adaylığı içinde hem konuşulan hem de konuşulmayı hak ediyor Sinan Hakan.

İsmail SAY

İş dünyasının saygın isimlerden. Hem avukat kimliği ile, hem inşaat sektöründeki yeriyle hem de partililiği ile de farklı kesimlerde yeri ve saygınlığı olan bir yerde duruyor. O da son dönemlerde vekillik, belediye başkanlığı süreçlerinde adından söz ettirmişti. İnsanlar tarafından ciddi saygı duyulan bir isim. Say’ın adı da kulislerde büyükşehir için sıkça konuşuluyor. İl başkanlığı sürecinde genel merkeze davet edilen isimlerden birisi olmuş ve Erdoğan ile görüşmüştü. Ardından da Mevcut Ak Parti İl Teşkilatında yer aldı. Yönetimde bir çok isimle birlikte onun da ismi büyükşehir için konuşulan isimler arasında yer alıyor. Onun için de zamanı gelmiş olabilir...

Mehmet AVCI

WİLCO GROUP’un CEO’su. Aynı zamanda TÜSİAD üyesi İstanbul’da yaşıyan iş dünyasının genç ve başarılı ismi. Hem yerel de hem de yaygın medyada haber olmayı ve kendisinden söz ettirmeyi başarıyor. Başkanlığı yaptığı ‘DOSTLUK GURUBU’ olarak isimlendirilen oluşum Van’da da tekstil alanında bir yatırım yaparak 500 kişilik bir istihdam alanı yarattı. İsmi sık sık kulislerde Büyükşehir belediyesi için dolaşır oldu.

Mustafa BİLİCİ

AK Parti’nin yıllar içerisinde adını unutturmayan önemli teşkilatçı ve siyasetçilerinden. Başka bir deyişle kentteki bir kaç isimle birlikte Van hafızasını oluşturuyor. İyi teşkilatçılığı her kesimin bildiği, siyasi hamleleri ile iyi siyasetçi yakıştırmalarının yapıldığı bir isim. Uzun süredir sessiz. Son milletvekilliği sürecinde aday adayları arasında yer alıyordu. Olmadı. Büyükşehir sürecinde yeniden dahil olur mu. Olabilir.

Peyami BATTAL

 Büyükşehir için konuşulan en sıra dışı isimlerden birisi. Belki de birçok Vanlı’dan daha çok Vanlı bir isim. Vanlılık, kentlilik konusuna çokça kafa yoran. Rektör olmakla yetinmeyin kente dair her platformda yer almasıyla biliniyor. Şehri üniversite arasında yılların sorununu bitirip bu bağı yakalayan Battal, siyasetçiler ve yöneticiler kadar adından söz ettirmesi ile de biliniyor. İsmi YÖK ve benzeri platformlarda üst düzey görevlerle anılıyor. Fakat bir taraftan da yeniden atanmasının ihtimal dahilinde. Ama esas sürpriz olan ise o Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bol bol konuşulan ve yakıştırılan isimlerden birisi. Van’ın belki bir çok Vanlı’dan daha iyi bilen, kentin sorunlarını çok iyi bilen ve bu sorunların çözümüne kafa yoran birisi olması onun aday olarak tercih edilebilecek bir isim olmasını mümkün kılıyor. Üniversitede özellikle deprem sonrasında bir belediye başkanı gibi de çalışan Battal’ın Üniversitenin hem akademik alanında hem de yeniden yapılaşması ve modernleşmesinde bir belediyeden daha fazla çalıştığı gerçeği de onu yakın kılan sebeplerden.

Yavuz KUŞAN

Ak Parti’nin İpekyolu İlçe Teşkilatının kurucu başkanı. Van’ın büyükşehir olmasından sonra kurulan ve Van’ın en büyük ilçesi olan AK Parti’nin İpekyolu teşkilatını kurma ve idare etme görevini aldığında çok konuşulmuştu. İyi iş de çıkardı. Araya yerel seçim girdi, sonra teşkilatlarda değişikler. Ardından bir ara verdi. Halihazırda parti için aktif bir görev yapmasa bile hiçbir zaman partiden kopmadı. İpekyolu’nun geçtiğimiz teşkilat başkanlığı atamasında da adı çok güçlüydü. Genel seçimde de milletvekili aday adayı idi. Netice olarak görev almasa da parti ile bağını koparmadı. Her seçim de ve çalışmalar da oldu. Ciddi bir halk kitlesi var arkasında. Kamuoyunda sevilen ve sayılan bir isim. İpekyolu Belediyesi için ismi sık sık telafuz ediliyor. Kulislerin ve sosyal medyanın en çok konuşulan isimlerinden.

Yavuz KARAMAN

Son dönemlerde Van’ın en çok konuşulan figürlerinden birisi de Yavuz Karaman. Yılların ticaret erbabı ve iş dünyasının da sevilen isimlerinden. Ekonomide Değişim Hareketi’ni Van TSO başkanı Necdet Takva ile birlikte harekete geçiren isimlerin başında geliyor. Van TSO’nun geçen döneminde de yine Takva ile birlikte aktif olarak en çok terleyen isimlerden oldu. Yeni dönemde Van TSO’nun yönetiminde yer almadı ama Van’ın yeni bir oluşumunun başına geçti. Van TSO’nun özel şirketi marifetiyle belediyeden alınan VOTAŞ’ın yönetim kurulu başkanı oldu. VOTAŞ’ı halka arz edip tüm Van halkına mal edilmesini sağladı. VOTAŞ uzun yıllar sonra ilk kez kar eden bir şirket oldu. Şimdi çok daha büyük bir yapılanma ve TORKU modeline benzer bir model ile Van’dan marka çıkarma çabası içerisinde. Siyaset temasına gelince... Son genel seçimlerde AK Parti’nin Van milletvekili aday adayları arasındaydı. Adaylığı Van’da belki de tüm çevrelerin üzerinde antak kaldığı sayılı isimlerdendi. Hatta listede olması çok güçlü bir ihtimal dahilindeydi. Listeye girmedi ama siyaset arenasında ismi hala sıcak. Edremit Belediyesi için ismi şu sıralar çokça alınıyor. Vizyoner ve sempatik tavrıyla Edremit’te kabul görebilecek bir isim olarak da anılıyor.

Osman TÜRKMEN

Hali hazırda Ak Parti İl yönetiminde görev yapmakta. Ailesi ve çevresi Tuşba bölgesinde ciddi bir kesimi oluşturuyor. Kulislerde adını sıkça duyduğumuz ve Tuşba için en güçlü isimlerden birisi. AK Parti’nin merkezde elinde bulundurduğu Tuşba’da değişim olmasına kesin gözüyle bakılırken bu süreçte Türkmen ailesinin de bu noktada söz sahibi olacağı kulislerin de konuştuğu konulardan.

Hekim KARABIYIK

Van AK Parti’nin karakutusu. Rahmetli Aziz Aykaç’ın bir dönem onu Vanlı Obama diye zikrettiği kuruluştan bu yana Ak Parti’nin hep içinde olan siyasetçilerinden. Partide bir çok yönetimle çalışıp hepsinde de yönetimde yer alma başarısı da gösterme gibi bir artısı var. Geçtiğimiz dönemden bu yana aktif bir görev yapmıyor. Hatta bu dönem ilk defa AK Parti’de yıllardır emek veren isimlerin uzak kalmasından ve uzak tutulmasından şikayet ediyor. Sosyal medya paylaşımlarında da bunu dile getiriyor. 2014’te Edremit belediye başkan adaylığı ve son seçimde de milletvekilli adaylığı arayışları olmuştu. Belediye başkan adaylığından çok güçlü görülmesine rağmen olmamıştı. Ama ismi hala gündemden düşmüyor. O hala AK Parti’yi en iyi bilen siyasetçilerin başında geliyor. Bu dönem de İsmi Edremit ve Gürpınar için sıkça konuşuluyor. Kendisinin tavrı nasıl olacak bilinmez ama belli kesimin kendisinden beklentisi var, aday olması muhtemel ve güçlü isimlerden.

Osman SEVİNÇ

Son dönemin yıldızı parlayan genç ve Van sevdalısı yöneticilerden. Van’ın bilinen ve sayılan isimlerinden Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Medeni Sevinç’in oğlu. 2007-2012 İstanbul Küçükçekmece Belediyesi, 2012-2014 Ankara Mamak Belediyesi, 2014-2017 tarihlerinde Tuşba Belediyesi’nde görev yaptı. Başarılı işler çıkardı. Van’ın keşmekeş haline gelen merkezinde, yıllardır bozulan düzeninde radikal adımlar atıp kente nefes aldıran işleri hayata geçirdi. Ardından da Van Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı görevine getirildi. Bu işi de şimdiye kadar hakkıyla yaptı. Belediyecilik tecrübesi üst seviyelerde bir isim. Tecrübesi ve yeteneğiyle kendini bulunduğu konumlarda ispatlamış bir isim. Erciş Belediyesi için kulislerde fazlasıyla konuşuluyor, sık sık yakıştırmalar yapılıyor. Vizyonu buna müsait. Erciş’te de güzel işler yapar.

Ali YAŞİN

AK Parti ve Çatak denilince akla gelen en önemli figür. Tüm seçimlere ve dönemlere iz bırakmış bir siyasetçi. Bir başka deyişle o da Ak Partinin vefakarlarından. Yıllarını siyasetine ve davasına harcamış ama bir türlü aynı vefayı görememiş bir isim. Çatak’ta zor dönemlerin adamı oldu. Geçmiş dönem belediye başkanlarının ve AK Parti’nin başarılarında yükü sırtlanan isim oldu. Fakat o da son bir kaç dönemin görmezden gelinen siyasetçileri arasında kaldı. AK Parti’nin teşkilatlanmanın sil baştan değiştiği bu dönem yeniden ismi konuşulmaya başlandı. Bu dönem Çatak’tan mutlak aday olması bekleniyor. Her ortamda da Çatak Belediyesi için adı geçiyor zaten. Samimiyeti ve insanlarla ikili ilişki gayet iyi ve Çatak için ideal isimlerden birisi.

Kaya ORTASAÇ

Ak Parti İl Başkanlığının değişim sürecinde Kayhan Türkmenoğlu’nun arkasında en sağlam duran isimlerden biriydi. Fakat ne olduysa yönetime girdikten sonra oldu. Türkmenoğlu ile ters düştüler ve bir süre sonra da ses getirerek yönetimden istifa etti. İstifası şaşkınlık da yaratmıştı. Bir anda yönetimden istifa ettiğini duyurdu beklediği vefayı göremediğini dillendirdi. Milletvekilliği seçimleri sürecinde ailesiyle beraber MHP’ye katılım yaptıklarını duyurdular ve ciddi bir çalışma sarf ettiler. Tuşba Belediyesi için adaylığı konuşulan, bir çok ortamda dillendirilen bir isim.

Eyüp ACAR

Gençlik kollarından bu güne dek hep hareketli bir siyaset yolu izleyen ve hemen hemen her tartışmalı ortam ve siyasi rekabette her dönem adı geçen bir isim. AK Parti genel merkezi de onu yaptığı çalışmalardan dolayı uzun süre ‘gençliğin abisi’ olarak tanıdı, bildi. Sonraki süreçlerde de bir çok seçimin merkezinde yer aldı. En son İl Başkanlığı sürecinde adaylığı ve kararlılığıyla dikkat çekti. Son 7 kişilik listede yer alıp Cumhurbaşkanı ile görüşenler arasında yer aldı. Kayhan Türkmenoğlu’nun il başkanı olarak atandığı süreçten sonra o da yeni yönetimde il başkan yardımcısı olarak görev aldı. Ama dikkat çeken bir nokta var, siyasetin eski çok sesli Eyüp Acar’ı yerine daha sessiz sakin ve ılımlı bir siyaset yapan hatta çözümcü bir misyon üstlenen bir hale hale bürünen bir Eyüp Acar var. Kulislerde çokça onun da adı geçiyor, İpekyolu Belediyesi için aday olabilecek ve aday gösterilmesi muhtemel isimlerden birisi. Ama bu sessizliği neye yorulur bilinmez, bekleyip görmek gerekir.

Süleyman OFLAS

Geçmiş seçimlerde ailesinin bağımsızlığı adaylığı ve almış oldukları ciddi bir oy var ortada. Bu oyların çoğunluğu Tuşba ilçesinden gelen oylardı. Aşiretsel olarak da aile olarak da Tuşba’da güçleri bilinir. İnşaat Mühendisi olan Oflas’ın eğitimli ve kariyerli olması Tuşba’daki adaylığı için ortamı daha elverişli bir hale getirir durumda. Artısı sevilen ve sayılan bir isim olması. Mevcut AK Parti yönetiminde de yer alan Oflas’ın aşiretinin de oyunu ve desteğini alabileceği isimlerden biri olarak görülüyor. Tuşba kulislerinin her muhabbetinde ismi eksik olmayan olası ve muhtemel adaylardan birisi.

Burhan İnan

Adını bilmeyen duymayan yoktur herhalde. Hem tanınırlığı hem de sosyal medyada ciddi bilinirliği var. Her dönem siyasette adı mutlaka geçen isimlerden. İpekyolu İlçe Başkanlığı için genel merkeze davet edilmiş ve ilçe başkanlığı için görüşmelerde yer almıştı. Görev almamasına ve Vesim Yaviç’in tercih edilmesine rağmen partisine küsmeden başkan yardımcısı olarak verilen görevine devam eden vefakar isimlerden. Ailesiyle de uzun yıllardır Van’da yaşayan bir aile olmasıyla da biliniyor. Babası çok uzun yıllardır İpekyolu ilçesine bağlı Şerefiye Mahallesinin muhtarlığı yapmakta. İpekyolu’nun sakinlerini eşraflarını neredeyse isim isim bilen bir isim. Aynı özellik oğlu Burhan inanda da var. Kulislerin sıradışı adayı olan İnan’ın bu dönem bir adaylık hamlesi yapabilceği bekleniyor. Haliyle adı kulisleri bolca muhabbetlendiren isimlerden birisi.

Bedirhan Erdem

Önceki dönem Gevaş İlçe Başkanı. Görev yaptığı süreçte halk tarafından sevilen Gevaş’ta belli bir kitle oluşturan ve siyaseti bilen bir isim olarak dikkat çekiyor. Başkanlık süreci bitmesine rağmen hala ilçedeki ve Gevaş ile alakalı her ortamda bulunun insanların talepleriyle ilgilenen ve çözüm bulmaya çalışan bir isim. İlçe başkanlarının değiştirildiği süreçte genel merkezin görevi bırak dediği zamanda itiraz etmeden partisinin kararının kabul eden ve saygı gösterip dava sahipliliğinin gerekliliğini yerine getiren Bedirhan Erdem, Gevaş için muhtemel ve olası adaylardan birisi. Sinan Hakan’ın yeni bir belediye sürecine yelken açacağı ve daha farklı bir ilçede aday olabileceğinden hareketle Gevaş’ta ismi en güçlü duran isimlerden.

Abdullah Aras

Önceki dönem İl başkanlarından. Görev süresi sonrasında milletvekilliği aday adaylığı başvurusu yapmasına rağmen listelerde yer alamayan Aras’a sıkça toplumdan ‘aday ol’ çağrısı gittiğini biliyoruz. Aynı zamanda AK Parti’nin zor zamanlarında görev yapan ve bir şekilde aday gösterilmeyen isimleri arasında yer alıyor. Onun uzun yıllardır siyaset arenasında yer almasına, deprem dönemi gibi ağır bir süreçte partiyi ayakta tutma çabasına rağmen hala bir şekilde milletvekilliği ve belediye başkanlığı görevi almaması garip bir nokta. Kendisinin yerel seçimlerde adaylığa sıcak bakmadığı ve bu süreçte aday olmayacağı bilgisi de bulunuyor. Ama ismi kulislerde sıkça konuşulan isimlerden Büyükşehir Belediyesi için.

Yılmaz Sevimli

Mevcut dönemde İl yönetiminde yer alan siyasetten çok iş dünyasında daha çok tanınırlığı bulunan bir isim. İl başkanıyla yakın muhabbeti olan ve ismi kulislerde Edremit için anılan isimlerden birisi.

Çağatay Akyol

Son dönemlerin öne çıkan hukukçularından. AK Parti’nin en büyük eksikliği olan hukukçulardan oluşan yapılaşmanın öncülüğünü yaptı. Yıllardır Baro ve benzeri yapılanmalarda eksik olan Ak Parti yakın avukat çevresinin HUDER adlı STK çevresindebir araya gelmesini sağladı. AK Parti Van il yönetimine görmeden önce seçildiği HUDER Van İl Başkanlığı görevi de devam ediyor. Önemli kurumların avukatlığını yapan Akyol’un ismi Erciş için anılmakta.

Ayhan FİDAN

Van siyasetinin ve iş dünyasının beyefendisi. Yıllardır farklı kuruluşlarda, oluşumlarda ve siyaset içerisinde yer almasına rağmen adının yanına olumsuzluk koymayan siyasetçilerden. Geçmiş yıllarda çok büyük ve önemli görevler aldı. Türkiye-İran İş Konseyi Başkan yardımcılığı gibi önemli görevlerde bulundu iki ülke ticaretinde ve siyasetinde önemli görüşmelerde yer aldı. Yine önceki dönemlerde Van TSO yönetiminde yer alarak ciddi işleri başaran ekibin içinde bulundu. Geçtiğimiz yıllarda milletvekilli aday adaylığı talebini ortaya koydu. Almadığında da tavır sergilemeden aynı çizgide siyaset yapmaya devam etti. Hem liyakat sahibi hem de siyaseti bilen ve Ankara’da çok farklı bir havası bulunan Ayhan Fidan, mevcut konjonktürde belediye başkanlığına yakışabilecek isimlerden biri olarak zikrediyor. Bir çok ilçe ile birlikte İpekyolu gibi en büyük ilçe için de zikrediliyor. Fakat kulislerde Büyükşehir Adaylığını konuşanların sayısı da azımsanacak gibi değil. Onun nasıl bir hamle yapacağı da merakla bekleniyor.

Yunus GÖKÇENAY

Van’ın Türkiye’ye açılan ve vizyon ve misyon sahibi olan şirketlerinin başında olan iş adamlarından birisi kendisi. Vanlılar’ın ve Van’da iş yapan firmaların uzun süre temkinli adımlar attığı dönemlerde Van’da şimdiye kadar atılmamış bir adımı atıp büyük bir cesaret gösterdi. Çözüm süreci döneminde Van Mermer adlı Türkiye’nin en büyük mermer fabrikalarından birisini Van’a kurdu. Çatışmalı süreçte çok zarar gördü, birilerinin “Bu yatırımı başka yere yapsaydın...” sözlerine rağmen Van’dan yatırımlarını hiç kesmedi. Çok büyük sıkıntılarla karşılaşmasına rağmen Van’dan bağını hiç koparmayan ve hep Van’a yatırım yapan varlıklı ailelerin başında geldi. Gökçenay Group’un yönetim kurulu üyesi Yunus Gökçenay geçmişte de siyasetle ve bazı temsiliyetlerle anıldı ama hiç bir zaman dahil olmadı. Başarısını sürekli bir üst çıtaya çıkaran, her gün bir daha büyüyen ve Van’ı iş dünyasında çok iyi temsil eden bir isim olması hasebiyle bu aralar yine adından söz ettiriyor. Hala Van’ı en iyi şekilde dışarda temsil eden işadamlarından. Bu güne kadar herhangi bir siyasi hamlesi olmamasına rağmen oda kulislerin konuştuğu ve insanların beklenti içinde bulunduğu bir isim. Büyükşehir için onun gibi ağır bir isim tercih edilebilir.

Nevzat İNANÇ

Van’ın hem siyaset hem bürokrasi arka planlı yöneticilerinden. Son dönemin adından en çok söz ettiren bürokratlarından. Yaptığı çalışmaları ile takdir gören Vanlılarından. Halihazırda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yapan İnanç, geçmişinde birçok belediye tecrübesi bulunduruyor. Hemen hemen belediyenin her kademesinde görev yapmış işleyişi ve belediyeciliğin nasıl yapılacağını iyi bilen isimlerden. Gençlik ve Spor Müdürlüğü görevini ise şu ana kadar gayet başarılı ve etkin bir biçimde yürüttü. Kentin sporunun ve sporcusunun gelişmesine çok iyi işler çıkardı. Adı spekülasyonlara karışmadı. Haliyle o da yeni dönemde siyasette yer alması beklenenler arasında. Kulislerde adı sıkça Büyükşehir Belediyesi için telafuz edilmekte.

Muammer TAKIS

Son dönemlerde hızlı çıkış yapan genç isimlerden birisi. Birkaç ayrı dernek ile hem sosyal sorumluluk projelerinden eksik olmayan hem de ismi siyasette sıkça telafuz edilmeye başlayan bir isim. Bahçesaray Belediyesi için yeni isim yeni yüz. Hali hazırda zaten belediyeci olan ve birçok başarılı projede emeği bulunan Takıs Bahçesaray için ideal adaylardan birisi. Kendisinin de niyetinin olduğu zaten bilinen bir durum ama son günlerde özellikle sosyal medyada ciddi bir kitle tarafından hem destekleniyor hem de ciddi bir şekilde konuşuluyor.

Turgut GÜLEÇ

Önceki dönem de Gevaş Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusu yapmış isimlerden. Gevaş eşrafından, bu dönem tekrar aday olacağı kulis sohbetlerinde geçen Güleç, bir önceki dönemde de Gevaş Hastane Müdürlüğü görevini yürüttü. Uzun süredir parti içinde siyaset yapma mücadelesi veren, parti ile her şartta bağını korumaya çalışan Güleç, genç ve dinamizmi ile hizmet yapmaya hazır bekleyen isimlerden. Bilinen ve sevilen bir isim haline gelen Güleç’in Gevaş adaylığı sürpriz olmaz.

Abdullah EFEOĞLU

Van’da sendika denilince başta gelen isimlerden. Haliyle sendikacılık nedeniyle de Van’ı en iyi bilen isimlerden. Sadece bir kurumu değil tüm kurumları, sadece bir kaç kişi değil on binlerce insanı tek tek tanıyan bir isim. Uzun yıllardır başarılı bir şekilde Hak-İş İl Başkanlığını yürüten ve belediyeciliği hem sendikal hem de işleyiş açısından iyi bilen bir isim. Bu yönüyle siyasetin de ilgi odağı olmaya başlayan bir isim. Geçen dönemde Ak Parti İpekyolu İlçe Başkanlığı görevi için Genel Merkezin teklifte bulunduğu Efeoğlu, uzun yıllar emek verdiği sendikasını ve arkadaşını yarı yolda bırakmamak için kabul etmedi bu görevi. Partinin bildiği ve tanıdığı isimlerden. Şu sıralar yine Van’ın adından en çok söz ettiği isimler arasında geliyor. Hazır herkesin ortak kabul göstermesi gerektiği adaylar konuşuluyorken, tercih edilebilir. Yerel seçimlerde adı İpekyolu Belediyesi için sık sık konuşuluyor.

Fazıl TAMER

AK Parti’nin vefakar kadrosundan. O da ömrünü belediyecilik ile geçirmiş bir isim. Van Büyükşehir’i ve belediyeciliği AK Parti kadroları arasında yakınen tanıyanlar arasında. Bir avantajı da geçtiğimiz yıllarda ve dönemlerde hep alan odaklı hizmetin merkezinde olması. Parti ile de bağını koparmayan verilen görevleri hep yapmaya mücadele eden bir yönetici. Yeni dönemde Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcılığı görevini yapıyor. Tartışmaların uzağında ve uzlaşı ile hizmet mücadelesi veren bir yönetici olarak öne çıkıyor. Ak Parti yeni dönemde onu merkez ilçelerden birisinde hem siyaset hem deneyim odaklı olarak değerlendirebilir.

Cemal HASAR

İlçesi ile özdeşleşen isimlerden. Çatak’ta Ak Parti’nin kurucularından. Uzun süre ilçe başkanlığı yapıp sonrasında Ak Parti İl yönetiminde ana kademede görev yapmış bir isim. Çatak halkı tararından iyi bilinen ve sevilen bir isim. Çatak için konuşulan kulislerde adı en çok geçenlerden ve ihtimal olarak en şanslı isimlerden birisi. Hem halkın hem de Genel Merkezin iyi tandığı ve bildiği Hasar muhtemel adaylardan. Sempatisi de halk nezdinde kabulü de. Kaynak Şehrivan Gazetesi
Editör: Nihat Işık