Vanlı İki Kuran Kursu Öğrencisi Boğularak Hayatını Kaybetti

Rize'nin Ardeşen ilçesinde serinlemek için Fırtına Deresi'ne giren 6 öğrenciden ikisi hayatını kaybederken dördü sağ kurtuldu.

Hayatını kaybeden öğrencilerin Van nüfusuna kayıtlı oldukları ve eğitim görmek için Van'dan geldikleri bilgisine ulaşıldı.

/p>

Rize Ardeşen'deki Fırtına Deresi'ne serinlemek için giren Tulunoğlu Dursun Efendi Erkek Kur'an Kursu'nda okuyan ve aslen Van nüfusuna kayıtlı oldukları öğrenilen 6 öğrenci deredeki akıntıya kapıldı.

Öğrencilerden 1'i kendi imkanlarıyla akıntıdan kurtularak karaya çıkarken, kalan 5 öğrenciden 3'ü de çevredekiler tarafından kurtarıldı. 

Diğer 2 öğrencinin ise (M.K. ve Ş.E.) AKUT, AFAD, JAK, Deniz Polisi ve kano-rafting rehberleri dahil 63 personel tarafından yapılan arama sonucu cansız bedenlerine ulaşıldı.

Kurtarılan öğrencilerden V.E. ve Y.G. yoğun bakımda tedavi altına alınırken olayla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.

Ocaklı: Milli Eğitim Bakanı hesap vermeli

Öte yandan konuyla ilgili açıklama yapan CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, "Daha dün bu çocuklarımız hafızlık sınavına girmişlerdi. Bugün evlerine gideceklerdi, şimdi aileleri çocuklarının ölmüş bedenleriyle karşılaşacaklar.

Böyle bir şey olamaz, bu kabul edilebilir bir şey değil. İdare soruşturmanın, adli soruşturmanın hemen başlatılması, ilgililerin, sorumluların hesap vermesi, özellikle Milli Eğitim Bakanı'nın bu konuda hesap vermesi gerekir.

Vermezse onların yakalarında olmaya devam edeceğiz, çocuklar için devam edeceğiz.” dedi.

Cenazelera Van'a  Gönderildi


Ardeşen'deki olayda boğularak hayatını kaybeden Kur'an kursu öğrencileri M.K. ve Ş.E'nin cenazeleri, Rize Adli Tıp Kurumundaki işlemlerinin ardından kara yoluyla memleketleri Van'a gönderildi.

Durumu ağır olan V.E. ve Y.G'nin tedavileri ise Rize'deki hastanelerde devam ediyor.

Ardesen De 2 Kuran Kursu Ogrencisi Firtina Deresinde Boguldu 22

KURAN KURSU HOCASI TUTUKLANDI

11 Haziran günü Ardeşen ilçesi Fırtına Deresi üzerinde meydana gelen olayda, Diyanet'e bağlı Tulunoğlu Dursun Efendi Bölge Yatılı Erkek Kur'an Kursu'nda kalan 6 öğrenci serinlemek için dereye girmiş,

akıntıya kapılan öğrencilerden M.S.Ö. (18) ve T.S. (16) kendi imkanlarıyla kurtulurken, V.E. (17) ile Y.G. (18) çevredekilerin yardımıyla kurtarılmış, Muhammet Koç (17) ve Şifa Elğay (17) ise hayatını kaybetmişti.

V.E. ve Y.G.'nin yoğun bakımda tedavilerine devam edilirken olayda hayatını kaybeden Muhammet Koç ve Şifa Elğay'ın cenazeleri,

Rize Adli Tıp Kurumundaki işlemlerinin ardından kara yoluyla memleketleri Van'a gönderildi.

Vanlı Kuran Kursu Öğrencileri Hayatını Kaybetti

Olayın ardından gözaltına alınan ve kendisi de akıntıya kapılan ve kendi imkanlarıyla kurtulan Kur'an kursunun sorumlu hocası Abdülhamit Yıldırtan sevk edildiği mahkemede 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olma' suçundan tutuklanarak Kalkandere L Tipi Cezaevine gönderildi.

BİR ÖĞRENCİNİN DURUMU KRİTİK

Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, olayla ilgili yaptığı açıklamada, yoğun bakımda tedavisine devam eden öğrencilerden birinin durumunun kritik olduğunu söyledi.

Kaynak: RizehaberleriCom