Van Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan karar doğrultusunda ilan edilen Van Gölü Havzası Farkındalık Günleri kapsamında Van Gölü Çalıştayı düzenlendi. Yoğun katılımın sağlandığı çalıştayda konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, gölün korunması için ortak çabanın önemine vurgu yaparak, “Herkesi Van Gölü için seferber olmaya çağırıyoruz. Amacımız yalnızca Van Gölü’nü hak ettiği şekilde yaşatmaktır” dedi.

Van Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından kararı alınan Van Gölü Havzası Farkındalık Günleri kapsamında Van Gölü Çalıştayı düzenlendi. Elite World Otelde iki oturum şeklinde düzenlenen çalıştaya Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürü Şeref Demir, İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanları Şehzade Kurt ve Azim Yacan, Erciş Belediye Eşbaşkanı Yıldız Çetin, Muradiye Belediyesi Eşbaşkanı Leyla Balkan, Saray Belediyesi Eşbaşkanı Caziye Duman, Edremit, Tuşba ve Gevaş belediyelerinden temsilciler ve meclis üyeleri, Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar, Otelciler Derneği Başkanı Reşat Yeşilağaç, Pedalşörler Derneği, Ticaret Sanayi Odası (VANTSO), Van Ticaret Borsası (VTB), Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Göl Kentliler Taraftar Grubu, Kara Kobralar Taraftar Grubu, Van Gölü Aktivistleri Derneği, Kültür Turizm İl Müdürlüğü, Van Çevre Derneği (ÇEVDER), Doğa Gözlemcileri Derneği, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, Van Mühendis ve Mimarlar Birliği (TMMOB), Van Gölü Doğa Sporları Kulübü’nden temsilciler, Van Fotoğrafçılar Derneği, fotoğraf sanatçıları, Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’ndan ilgili mühendisler katıldı.

Van Gölü Çalıştayı
Vangölü İçin Seferberlik Çağrısı

‘HERKESİ VAN GÖLÜ İÇİN SEFERBER OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Van Gölü konulu fotoğraf sergisinin de yapıldığı çalıştayın açılış konuşmasını Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan yaptı. Çalıştaya katılanlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Özgökçe, “Van Gölü havzasının içerisinde bulunduğu yıkımı kendine dert edinen ve bu konuda bizlere desteğini esirgemeyen, yanımızda olanları bir kez daha içten duygularımla selamlıyor, hepinize hoşgeldiniz, iyi ki geldiniz diyorum. Van Gölü’nün hikayesini kaleme alacaksak bu yalnızca bizimle olmamalı dedik. Bu kentin, Van’ı Van yapan tüm bileşenleriyle, tüm dinamikleriyle olmalı dedik. Van Gölü’nün bu denli kirletilmesi sadece bir il ve ilçeden veya bir noktadan başlayarak gerçekleşmiyor. Velevki böyle olsa bile ortak bir akıl etrafında birlikte hareket edilerek, inançlarımızı, siyasi görüşlerimizi bir tarafa bırakarak çözüm üretebilmeliyiz. Onun için Van Gölü’nde yaşanan ekolojik tahribat da bir il veya ilçenin tek başına çözüm geliştirebileceği bir tahribat değildir. Bunun çözümü de sadece Van ile mümkün değil. O yüzden herkesi Van Gölü için seferber olmaya çağırıyoruz. Amacımız yalnızca Van Gölü’nü hak ettiği şekilde yaşatmaktır” dedi.

Vangölü Çalıştayı
Vangölü Farkındalık Günleri Başladı

17 Haziran’da sosyal medya üzerinden “Van Gölü Nefesimizdir” sloganıyla kampanya başlatıldığını hatırlatan Özgökçe, şöyle devam etti:

Tüm Kesimler Tarafından Sahiplenildi

“İlan ettiğimiz bu sloganın hızla yayılması ve tüm kesimler tarafından sahiplenilmesi bize daha çok cesaret ve umut aşıladı. Van Gölü için yüreği atan ne kadar çok dostumuzun olduğunu bizlere gösterdi. Ve inanıyorum ki bu destek gün be gün artacaktır. Bu slogan ile birlikte aynı zamanda Van Gölü Günleri için bir de bir logo tasarladık. Bu logomuzun elbette bir hikâyesi ve manası var. Su, hayat ve yaşamın kendisidir. Kadının kendisi de yaşam verendir. Kadın; emeğiyle, zihniyle ve tüm varlığıyla dokunduğu her yeri arındırıp, yaşam veriyor. Logomuzun arka planındaki manayı da şöyle özetleyebilirim. Van denizi suyun kutsallığı, güneşin aydınlığı ve kadının bereketinin birlikteliğidir. İnsanlık tarihinin ilk zamanlarında kadın toprak, tohum ve suyu buluşturarak tarımı buldu. Yani kadın üretti. Kadın bedeniyle yaşama can verdiği gibi su ile de toprağa can verdi. Kadın, suyun kutsallığının bilinciyle ekolojik yıkıma karşı tarihin her anında hep başkaldıran oldu. Bir kadın Eşbaşkan olarak tüm kadınlara çağrımdır. Tüm kadınları nefesimiz olan Van Gölü için can olmaya, ses olmaya davet ediyorum.”

Vangölü Haftası
Vangölü Fartındalık Çalıştayı

Eşbaşkan Özgökçe’nin konuşmasının ardından Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından katılımcılara görüntülü sunum yapıldı. Sunum sonrası konuşan İpekyolu Belediyesi Eşbaşkanı Azim Yacan, Van Gölü’nün önemine dikkat çekerek, yaptıkları ve yapacakları projelere dair bilgi verdi. Yacan “Kurulacak geri dönüşüm ağıyla evlerde, işyerlerinde plastik, kağıt, cam ve yağların tekrar doğaya kazandırılması hedeflenmektedir. Projemizin birçok konuda getirisi olduğu gibi Van Gölü’ne karışan atıklarda da azalmaya gidilecektir. Erçek Gölü, Sıhke Gölü ile ilgili yapmaya başlayacağımız çalışmalarda da diğer il ve ilçe belediyeleriyle ortaklaşarak bir sahil koruma ekibinin kurulması için çalışacağız” dedi.

Kurum ve Kuruluş Temsilcileri da Katıldı

Van Gölü çevresinde faaliyet yürüten kurum ve kuruluş temsilcileri de çalıştayda söz alarak, önerileri de içeren birer kısa konuşma yaptı. İlan edilen Van Gölü Farkındalık Günleri’nin bölge için taşıdığı önem vurgu yapan Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, önümüzdeki yıllarda etkinliklerin ortak bir paydada daha da yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

İnci Kefali isminin Van ve bölgede çok tanınmadığını söyleyen Çev-Der Derneği Başkanı Ali Kalçık da “Ben dahi İnci Kefali ismini zaman zaman unutuyorum. Sizlerden ricam İnci Kefali ismini artık kullanmayalım. Bu balık sadece bu gölde yaşıyor. Halkımız yıllardan bu yana bu balığa Van Balığı diyor. Bunu artık yasalaştırıp, İnci Kefali ismini unutalım” önerisini sundu.

Çalıştay verilen yemek arasının ardından 2. oturumla devam etti. Oturumun ilk konuşmasını yapan Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Ayşegül Kahraman, Van Gölü’nün yok olmasını hızlandıran etmenleri sıralayarak, göl ve havzası için atılacak her adıma destek olmaya hazır olduklarını vurguladı. Çalıştay katılımcıların söz alarak görüş ve önerilerini paylaşması ile devam etti. Çalıştay, Eşbaşkan Özgökçe'nin sonuç bildirgesinin 24 Haziran'da paylaşılmasına yönelik önerisi ve bildirgede yer alacak öneri ve görüşlerin görüşülmesi ardından son buldu.

Editör: Nihat Işık