İstanbul Üniversitesi Van Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Erkan Konyar, Van Kalesi’nde bu yıl gerçekleştirecekleri kazı çalışmalarına ön hazırlık olarak, Urartu döneminde kullanılan kerpiç üretimine başladıklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izniyle İstanbul Üniversitesi tarafından 2010 yılından beri sürdürülen Eski Van Şehri Kalesi ve Höyüğü Kazıları bu yıl da devam ediyor.

Urartu dönemine ait yapıların yeniden ortaya çıkarılarak yeniden şekillendirilmesi planlanan çalışmalar çerçevesinde Nisan ayından bu yana dönemi andıran kerpiçler üretiliyor.

Eski Van Şehri Haberleri
Eski Van Şehri Kazı Çalışmaları Başlıyor

KAZI İŞLEMİ 3 TEMMUZ’DA

Bu yılki çalışmalarla ilgili olarak gazetemize bilgi veren İstanbul Üniversitesi Van Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Erkan Konyar, kazı çalışmalarına 3 Temmuz tarihinde başlayacaklarını söyledi.

Konyar, “2019 yılı programı çerçevesinde Van Kalesi Höyüğü’nde önceki yıllarda ortaya çıkarılan Urartu dönemine ait konut, işlik ve depolama alanlarında kazı faaliyetleri devam edecek.” dedi.

KERPİÇ ÜRETİMİ

Nisan ayından bu tana yürütülecek çalışmalar kapsamında kerpiç ürettiklerini ifade eden Konyar, şu bilgileri verdi:

“Birçok üniversitenin ortak katılımı ile devam eden arkeolojik çalışmalarda bölgenin tarihinin aydınlatılmasında multidisipliner çalışmalar sürüyor. Kazı alanlarında pasif koruma önlemleri de uygulanıyor. Van’da zaten 12 ay faaliyette olan İstanbul üniversitesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi’nde Nisan ayından beri sürdürülen çalışmalarla Urartu döneminde de yapılarda kullanılan kerpiçler üretilmekte. Geleneksel yöntemlerle üretilen kerpiçler ortaya çıkarılan yapılarda korumaya dönük uygulamalarda kullanılacak.”

Eski Van Şehri
Eski Van Şehri İçin Kerpiç Kesiliyor

UZUN SOLUKLU PROJE

Van Kalesi’ndeki kazı çalışmalarını daha uzun soluklu projeler olarak planladıklarını belirten aynı zamanda Kazı Başkanı olan Araştırma Merkezi Müdürü Erkan Konyar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yeni uygulaması olan tüm yıla yayılan kazı çalışmaları programına da başvurduklarını belirtti.

Konyar, “İstanbul Üniversitesi’nin Van Arkeoloji Araştırma Merkezi 12 ay boyunca faaliyettedir. Bu yönüyle bölgedeki tek merkez… Alt yapı noktasında en uygun koşullarda, biz bu nedenle uzun süre kazı ve araştırma yapabiliyoruz. İstanbul Üniversitesi, 1960’lı yıllardan beri bu misyonunu bölgede sürdürüyor.” diye kaydetti.  

Eski Van Şehri
Eski Van Şehri ve Van Kalesi Hoyüğü Çalışmaları Başlıyor

NELER BULUNDU?

Van Kalesi Höyüğü’nde şimdiye kadar yapılan kazılarda, eski yapılar, mezarlar ve çeşitli yaşam alanları ortaya çıkarılırken, yapılan en son kazı sırasında bir kadının 2700 yıl öncesi olduğu belirtilen ayak izine rastlanmıştı.

Yapılan kazılarla bir dönemin turizme kazandırılması amaçlanırken, o dönem höyükte yaşayan ahalinin de yaşam tarzı, bilimsel ve kanıtlı verilerle tespit edilmeye çalışılıyor.

Özel Haber: Adil Harmancı (Prestij)

Editör: Nihat Işık