Van İl Seçim Kurulu Kararı ile İlgili Van'daki STK'lardan Ortak Çağrı!

Van Büyükşehir Belediyesi için DEM Parti aday olan ve yüzde 55 oyla seçilen Abdullah Zeydan'ın "memnu (yasaklı) haklarının geri alınması" üzerine, mazbata yüzde 27 oy alan Ak Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesi kararı için Van'daki STK'lar ne dedi?

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı, DEM Parti Adayları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal kazandı. Zeydan, memnu haklarının alınması ve başkanlığın ikinci parti olan AK Parti’ye verilmesi STK'lar tarafında tepkiye  neden oldu.

VANTSO’dan yapılan açıklama şöyle: 

Van Tso Açıklama

“Şehrimizde 31 Mart yerel seçim süreci tamamlanmış, halkımız daha önce seçim kurulları tarafından seçilme yeterliliği ilan edilen adaylar üzerinden tercihini sandıklara yansıtmıştır.


Gelinen aşamada, hukuki ve demokratik süreçlerin sekteye uğratılmaması, itirazların karşılıklı değerlendirilerek, varsa yanlıştan dönülmesi gerektiğine inanıyoruz.
Halkımızın da talep ve beklentilerini demokratik yollarla, sükunet ve sağduyu çerçevesinde ifade etmesi en büyük beklentimizdir.
Önceliğimiz; şehrimizin ortak çıkarı, halkımızın refah ve huzurudur.


Van Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum mu atandı? Flaş gelişme…


Bu süreçte temennimiz, yargı gözetimi ve denetiminde yapılan yerel seçim sonucunun, hiç bir tartışmaya mahal vermeyecek şekilde, yasalara ve demokratik teamüllere uygunluk çerçevesinde işlerlik kazanmasıdır.” denildi.

VANTB’den yapılan açıklama şöyle: 

Van Stk Açıklama

“Ülkemiz genelinde yapılan 31 Mart yerel seçimlerinde Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nın ilan ettiği adaylar demokratik bir şekilde yarışmışlardır. Seçim sonrasında,milletimizin iradesi sandığa yansımıştır ve bu irade göz ardı edilmemelidir.

Şehrimizin huzurunun bozulmaması için halkımız, taleplerini demokratik olarak ortaya koymalıdır.

Meseleye hukuk kuralları çerçevesinde adalet sağlanmalıdır. Sağduyu ile yaklaşılmalıdır. Halkımıza sağduyu çağrısında bulunuyoruz.”

VANOSB’den yapılan açıklama şöyle: 

Van Osb Açıklama

“31 Mart 2024 tarihinde demokratik olgunluk içerisinde sonuçlanan Türkiye yerel yönetim seçimleri hepimizi son derece mutlu etmişti. Siyasal partilerin başkan adayları yargı kurulları tarafından incelenerek kesin aday listeleri yayımlanmıştır.

Halkımızda yargı kurulları tarafından onaylanan bu adaylara seçim günü sandık başına giderek iradesini beyan etmiş olup ve bu irade beyanı sandık sonucuna tekamül etmiştir. Seçim sonucuna yönelik itirazlar elbetteki hukuki kurallar ve demokratik teamüller çerçevesinde değerlendirilir sonuca varılır. Burada halk olarak üzerimize düşen sağduyulu bir şekilde hareket etmek, provakasyonlara karşı duyarlı olmak, Ilimizin geleceği ve insanlarımızın can güvenliğini önceliklerimiz arasına almak.

Bu ilin sakinleri ve iş dünyası olarak siyasal partilerimizden ve yargı kurullarından talebimiz ve beklentimiz halkımızın huzur ve güveni için sorumlu davranmaları, milletin iradesine saygı duymaları, tamamen demokratik teamüller çerçevesinde karar vermeleridir. Asi olan halkın iradesidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

VAN HAKKARİ TABİP ODASI

Van Tabip Odası

'Halkın iradesinin yansıtıldığı en önemli mekanizmalardan, Anayasa ile koruma altına alınmış seçme ve seçilme hakkı; hiçbir siyasi iktidarın keyfiyetine bırakılamaz, engellenemez, yok sayılamaz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, yerel yönetimlerde ve meslek örgütlerinde seçimle iş başına gelenlere yönelik kayyum, baskı ve gasp politikalarını bugüne kadar kabul etmediğimiz gibi, bundan sonra da kabul etmeyeceğiz.

Türk Tabipleri Birliği olarak; tüm sorumluları başta Van’da olmak üzere böylesi ihlallere yönelik itirazlar karşısında demokratik tutum almaya, halkın iradesine saygı göstermeye çağırıyoruz.'

VAN BAROSU BAŞKANLIĞI

Van Barolar Birliği

Mimarlar Odası Van Şubesi

Van Mimarlar Odası

VAN-BİTLİS-HAKKARİ ECZACO ODASI

Van Stk Açıklama (1)

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI

Van Stk Açıklama (2)

Van Stk Açıklama 22

Editör: Nihat Işık