Van Etbalık Kurumu TYP/İŞKUR Kapsamında İşçi Alacak

Et ve Süt Kurumu, Van’da KPSS şartı olmadan en az lise mezunu 2 kasap alımı yapacağını duyururken başvuru şartları ve tarihleri de belli oldu.

00007815329 İŞKUR ilan numarası ile Van’da 2 Kasap alınacak.

BAŞVURU ŞARTLARI

Van’da Et ve Süt Kurumu’na alınacak personel için KPSS puan şartı aranmayacak.

Adaylar kura işlemiyle belirlenecektir.

Başvuru yapmak istediğiniz alanda en az 1 yıl olmak kaydı ile deneyim şartı aranıyor.

Adaylar, en az lise mezunu adaylardan başvurular alınacak olup şartların sağlanması halinde ön lisans ve lisans mezunları da kadroya başvurabilecek.

BAŞVURU ŞEKLİ VE TARİHİ

Başvurular 25 Eylül ile 29 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Adaylar iş başvurusuna İŞKUR e - şube ile ALO 170’i arayarak yapabilecek.

ARANAN NİTELİKLER VE İSTENİLEN BELGELER

MEB, EBK, ve İşkur tarafından düzenlenen Et İşçiliği ve Kasaplık Eğitiminden (SEKAP) Sertifikasına veya Kasaplık (Ustalık veya Kalfalık) belgesine sahip olmak veya

"Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan Et işleme İşlerinde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelikte" yer alan "Mesleki Eğitim Belgelerinden" birine (Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Et ve Et Ürünleri işletmeciliği ve buna eşdeğer) sahip bulunmak veya et endüstrisi öğrenimi görmüş olmak.

İŞE ALINACAKLAR

1) İstihdam adresi: Erciş Yolu Üzeri Alaköy  Mah 1. Küme Evler Tuşba /VAN

2) MEB ve diğer kurumlardan alınan ve onaylatılan Kurbanlık Kesim/Kurbanlık Kesim elemanı belgeleri geçersiz olacaktır.

3) Kasaplık Mesleğinde en az bir yıl (1) deneyimli olmak (Sgk hizmet Dökümüyle belgelenilecektir.)

4) 18-35 yaş aralığında olacaktır.

5) 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak istihdam edilecektir

6) İŞKUR tarafından Kuruma Bildirilen adaylardan istenen evrakları Kura çekiminden önce (11.10.2023 mesai bitimine kadar) Van Et Kombinası Müdürlüğüne İleteceklerdir. Eksik evrağı olan adaylar kuraya dahil edilmeyecektir.

7) Deneme süresi sonunda belirsiz süreli iş akdi ile istihdam edilecektir.

8) Sağlık Kurulu Raporu kura sonucu sınava alınacaklardan istenecektir.

9) Adayların kura çekimi 13.10.2023 tarihinde saat 14 00 de Van Et Kombinasının Erciş Yolu Üzeri Alaköy Mah 1.Küme evler Tuşba/Van adresindeki Konferans Salonunda Noter huzurunda yapılacaktır.

TALEBE BAŞVURACAK ADAYLARIN DİKKATİNE:


A) Kuraya Tabi Talebe İlişkin Genel Hususlar:


1) İlan şartlarını taşıyan adaylar; ilanın yayınlandığı tarihten itibaren 5 gün içinde esube.iskur.gov.tr internet adresinden "İş Arayan" linki üzerinden TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak başvuru yapabilir. Ayrıca hizmet noktalarından ve Alo 170 hattı üzerinden de başvurular yapılabilir. Son başvuru tarihi tatil gününe rastladığında başvurular takip eden ilk iş günü sonuna kadar uzatılır.


2) Başvuru başlangıç tarihleri aynı olan, aynı kamu kurum ve kuruluşunun ilanlarından sadece birine başvuru kabul edilir.


3) İlana başvuru yapacak öncelikli adaylar, başvuru yapacakları listeyi (öncelikli liste veya genel liste) başvuru esnasında işaretleyerek seçer. Başvuru süresi bittikten sonra liste değişikliği talepleri kabul edilmez.


4) Başvuru yapan iş arayanların öncelikliler de dâhil olmak üzere tamamı kura çekimi için ilan sahibi kamu kurum ve kuruluşuna gönderilir. Kamu kurum ve kuruluşu tarafından düzenlenen noter kurası ile genel listeden ve öncelikli listeden açık iş sayısının dörder katı kadar aday sınav yapılmak üzere belirlenir.


5) İşe alınacak işçilerin sadece noter kurasıyla belirleneceği kuraya tabi ilanlarda, öncelikliler de dâhil olmak üzere tüm başvuru sahipleri arasından açık iş sayısı kadar asıl ve ihtiyaç duyulacak sayıda yedek aday doğrudan kura sonucu belirlenebilir.


6) Listelere giren adaylar, ilan şartlarına ilişkin olarak; eğitim durumu, tecrübe, öncelik durumu, mesleki belge, yabancı dil şartı vb. belgelerini ilanı veren kamu kurum ve kuruluşuna ibraz eder. Belge teslim tarihi ve yeri, ilanda ya da kamu kurum ve kuruluşunun internet sitesinde adaylara duyurulur.

Durumlarını belgeleyemeyenler veya yanlış beyanda bulunanlar listelerden çıkarılır. Listeden çıkarılan kişilerin yerine kamu kurum ve kuruluşunun tercihine göre sıralamada yer alan diğer kişiler dâhil edilebilir. Belge teslimi ve kontrolü işçi alımını yapacak kamu kurum ve kuruluşunun tercihine göre kura çekiminden önce veya sonra yapılabilir.


7) Sınav günü, saati, yeri ve sınava katılmaya hak kazanan adaylar, işçi alımını yapacak kamu kurum ve kuruluşunun internet sitesinde duyurulacaktır. Bu duyuru, tebliğ mahiyetinde kabul edilecek, adayların adresine posta yolu ile ayrıca tebligat yapılmayacaktır.


8) Öncelik hakkına sahip olanlardan, başvuruda bulunduğu ilana işverence davet edildiği hâlde mücbir sebepler dışında icabet etmeyen, sınava katılmayan, işi reddeden veya kamuda sürekli işçi statüsünde işe yerleşenlerin öncelik hakkı ortadan kalkar.


9) Kamu kurum ve kuruluşlarının işçi taleplerine yapılan başvurularda kişilerin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde (ADNKS) kayıtlı olan yerleşim yeri adresi dikkate alınır. İlçe, il veya bölge düzeyinde yayımlanan işçi taleplerinin başvuru süresi içerisinde yerleşim yeri adresini talebin karşılanacağı yere taşıyan adayların başvurusu kabul edilmez.

Adres değişikliklerinde adayların e-Devlet üzerinden veya Nüfus Müdürlüklerinden alacakları Tarihçeli Yerleşim Yeri Bilgileri Raporunda kayıtlı olan taşınma tarihi esas alınır. İkametini talebin karşılanacağı yer içerisinde değiştiren adayların Tarihçeli Yerleşim Yeri Bilgileri Raporunu İŞKUR birimlerine ibraz etmeleri halinde ilgili ilana başvuruları yapılır.


10) Gerçeğe aykırı belge verenlerin ya da beyanda bulunanların başvurusunun geçersiz hale getirilmesi ve işe alınma işleminin iptaline ilişkin İŞKUR ile ilanı veren kamu kurum ve kuruluşlarının yasal işlem yapma hakları saklıdır.

Kaynak: ŞEHRİVAN HABER - NECMETTİN DURSUN

Editör: Nihat Işık