Van Balığı Dünyaya Pazarına Açılıyor

Dünya üzerinde sadece Van Gölü'nde yetişen ve endemik bir tür olan Van Balığı (İnci Kefali), artık dünya pazarına açılmaya hazırlanıyor.

 Dardanel Ton tarafından konserve olarak dünyaya pazarlanacak olan Van Balığı için ilk adımlar atıldı. Yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucunda testleri başarılı bir şekilde geçen Van Balığı, yakında dünya çapında tüketicilere sunulacak.

Endemik Bir Lezzet: Van Balığı:


Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı sularında eşsiz bir şekilde yetişen Van Balığı, dünyada benzersiz bir lezzet sunuyor. Bu eşsiz lezzet artık Dardanel Ton'un konserve ürünleri arasında yerini alarak dünya genelinde tüketicilerle buluşacak.

Van Balığı Inci Kefali (1)

Ar-Ge Çalışmaları ve Testler:


Dardanel Ton'un üretim ve test fabrikalarına gönderilen Van Balığı, çeşitli deney ve lezzet testlerinden başarıyla geçti. Bu testler sonucunda Van Balığı'nın kalitesi ve lezzeti dünya standartlarını karşılayacak düzeyde olduğu belirlendi.

Yurtdışı Pazarlara Açılış:


Dardanel Ton ile yapılan anlaşma doğrultusunda Van Balığı, yaklaşık 30 ülkeye ihraç edilecek. Bu adım, Van Balığı'nın yurtdışı pazarlarda da tanıtılmasına ve kentin kültürel mirasının dünya genelinde duyurulmasına katkı sağlayacak.

AK Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, Dardanel Ton yetkililerinin Van'a gelerek Ar-Ge çalışmalarını tamamladıklarını ve üretim sürecine geçildiğini aktardı. Vali Ozan Balcı'nın da destekleriyle Van Balığı'nın yurtiçi ve yurtdışı satışının önü açılıyor.

Inci Kefali Van Balığı Konservesi

Van TSO ve Van TB Eski Başkanı, Vanlı İş Adamı Feridun Irak ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “2004 yılında Van Ticaret Borsası Başkanlığım sırasında KOSGEB’le işbirliği yaparak Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın yürütücülüğünde Dardanel’e gönderdiğimiz balıklar konserve yapıldı.

Fotoğraflarda görüleceği gibi sonuçları çok iyi çıkmıştı, tatı da çok güzeldi. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Van Balığı Inci Kefali (2)

Van Balığı Inci Kefali (3)

Van Balığı Inci Kefali Konservesi

Kaynak: Van Objektif