Van Devlet Tiyatrosu Mart Ayı Programı

Van Devlet Tiyatrosu, Mart ayında, birisi çocuk üçü yetişkin toplam 4 farklı oyunla Vanlı sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Turne Kapsamında  Antalya  Devlet Tiyatrosu Tersine Dünya Oyunu ile Van'a Konuk Olacak

Van Devlet Tiyatrosu Aylık Program 1

TERSİNE DÜNYA (Büyük Oyunu2 Perde - 2 saat 10 dakika)

Mahallenin bıçkın kabadayısı Bitirim Leyla cezaevine düşünce, kocasını ve oğlunu ardında perişan bırakır. Geçim derdi bir yandan, namus belası bir yandan aile çıkmaza sürüklenir.

Ailesinin namusunu dert eden Leyla cezaevinden çıkıp mahalleye döndüğünde, çevresinde gelişen olaylar, “namus, namus” dedikçe batağa sürüklenen insanlar hepimizi hayrete düşürür.


Orhan Kemal’in aynı adlı romanından sahneye taşınan oyunda, erkek ve kadının toplumsal rolleri değiştirilerek cinsel kimlikler üzerindeki sosyal aksaklıklar, toplumsal baskının açtığı arızalar açığa çıkarılır.


Bozuk düzenin TERSİNE çevrildiği oyunda durumun vahameti anlatılır.

BÜYÜLÜ PRENS

Van Devlet Tiyatrosu Aylık Program 2

BÜYÜLÜ PRENS (Çocuk Oyunu1 Perde - 1 saat 10 dakika)

Zamanın bir yerinde, uzak diyarların birinde, herkesin çok sevdiği bir prens varmış. Bu prensin heykelini, iyi yürekli ve yardım sever bir çocuğun kibritleri ısıtmış.

Prensimiz, Büyülü Prens olmuş. Ülkesindeki tüm canlıları seven “Erdemli” prensin iyilik gücü, soğuk bir kış gecesinde, kibrit satan küçük bir kızın çocuk kalbinde karşılık bulmuş. Küçük kız, çaresizliğin ortasındayken Büyülü Prens’ten “Erdemli İnsan”ın tarifini öğrenmiş.

Prensin ve küçük kızın yardımsever kalbinden tüm ihtiyacı olanlara iyilik akıvermiş. Yardım ettikçe mutlu olmuşlar. Erdemli bir kızın yaktığı kibrit çöpü, en soğuk kış gecesinde bile tüm dünyayı ısıtıvermiş.

SCAPIN'İN DOLAPLARI 

Van Devlet Tiyatrosu Aylık Program 3

SCAPIN'İN DOLAPLARI (Büyük Oyunu2 Perde - 2 saat)

Argante ve Geronte, birlikte uzun süreli bir iş seyahatine çıkarlar. Bu seyahati fırsat bilen Argante’ın oğlu Octave, Hyacinte isimli fakir bir kızla, babasından gizli evlenir.

Aynı zamanda Leandre da babası Geronte’un evlenmelerine onay vermeyeceği bir çingene kızı olan Zerbinette’e âşıktır. Octave, uşağı Sylvestre’den babasının onu başka bir kızla evlendirmek istediğini öğrenir.

Kendisini bu çıkmazdan kurtarması için arkadaşı Leandre’ın uşağı Scapin’den yardım ister. Zerbinette için de Leandre Scapin’den yardım ister. Scapin, gençleri çıkmazdan kurtarmak için bir dizi dolap çevirir.

Fakat farkında olmadıkları gerçek: Scapin hilekar, düzenbaz ve… oldukça kendini beğenmiş bir uşak ve çırağı Silvestre da onu pek de aratmayan biridir. Hyacinte’in aslında Geronte’un kızı olduğu, Zerbinette’in de aslında bir çingene kızı olmadığı ve Argante’ın yıllar önce kaybettiği kızı olduğu ortaya çıkar. Scapin’in çevirdiği dolapların ortaya çıkmasına rağmen o da affedilir ve oyun mutlu bir şekilde sonlanır.


Bu çadır tiyatrosunun hünerleriyle dolu oyuna davetlisiniz. “Efendim, limandan bir mektup geldi!”

KURTLAR SOFRASI

Van Devlet Tiyatrosu Aylık Program 4

KURTLAR SOFRASI (Büyük Oyunu2 Perde )

İnsan bazen karmaşanın kendisinden çok uzakta olduğunu düşünür.

Birdenbire tehlikeyle burun buruna geldiğinde ise her şey öylesine büyür ki insan kaos sarmalının tam içine çekilir.

Böylelikle bu çıkmazın içinde debelenip durur ve kendini bile tanıyamaz hale gelir. Artık hayatta kalmak için yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Her insan av ise avcı kim? Her insan avcı ise av kim?

VAN DEVLET TİYATROSU MART AYI PROGRAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Editör: Nihat Işık