Usta Gazeteci Ak Parti'nin Van’daki Muhtemel Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarını Yazdı

14 Mayıs 2023 milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimleri geride kaldı. Seçimlerde Cumhur ittifakı ipi göğüslerken mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tekrar Cumhurbaşkanı seçildi.

8 milletvekili bulunan Van'da ise AK Parti 2, HDP 6 vekil kazandı. Genel seçimin sonuçları üzerinden hala sıcak tartışmalar yapılırken gözler 2024 yılında yapılacak yerel seçimlere çevrildi.

Peki yerel seçimlerde Van'da hangi aktörler ön plana çıkıyor. Bölgenin en deneyimli gazetecileri arasında gösterilen, yaptığı kulis haberleriyle gündem belirleyen Osman Nuri Yıldız, bu isimleri yazdı.

Van’ın da içinde olduğu 5 büyükşehri mercek altına alan AKP, İstanbul, Ankara, Adana, Antalya ve Van’ı kazanmak için kolları erken sıvadı. Erdoğan 4 ille birlikte Van’ın da kazanılmasını çok istiyor ve bunu da hiç saklamıyor.

HDP’nin 2018 seçimlerinde aldığı yüzde 60 oy oranı ardından gerçekleşen 2023 seçimlerinde yüzde 53 oy oranına düşmesi AKP’yi bu konuda cesaretlendirdi.

Özellikle HDP’nin son 3 genel seçimde Van’da oylarının düşmesi Erdoğan’ın da dikkatini çekmiş durumda. Erdoğan’ın son zamanlarda Van’ı yeniden diline dolamasının biraz da bu detaydan kaynaklandığı aşikar.

teşkilatlarından bağımsız yapılıyor. Milletvekilleri ne kadar haberdar bu çalışmalardan onu biz de bilmiyoruz.

Bize gelen bilgilere göre AKP, Eylül ayında aday adaylarını beklemeden bazı isimler için kamuoyu yoklaması yapacak. Aday adayları ortaya çıkmadan AKP’de bu konuyla ilgili kişilerin masasında Van Büyükşehir Belediyesi için 10, İpekyolu, Erciş, Tuşba ve Edremit ilçeleri için 15’er isim seçmiş olacak. Ve bu isimler 3 ayrı anket şirketi tarafından da araştırılacak.

ve sonuçları sadeleştirerek adaylarını belirleyecek. Partide hakim görüş Van, Diyarbakır ve Mardin gibi illerde adayların diğer büyükşehirlere göre erken açıklanması ve zamandan kazanılması…

AKP, Van Büyükşehir Belediyesi için önce geçen dönemler Kültür Turizm ve Milli Eğitim Bakanlığı yapmış Hüseyin Çelik’i ikna etmeye çalışacak.

Çelik teklifi kabul etmezse AKP, Burhan Kayatürk, Kayhan Türkmenoğlu, Fatih Çiftçi, Abdulahat Arvas ve Zahir Kandaşoğlu isimlerini kamuoyuna soracak.

Van’ın kalbi sayılan İpekyolu için ilk etapta Sinan Hakan, Halil İbrahim Güray, İsa Berge, Yavuz Kuşan ve Kamil Yavuzer isimleri paylaşılmıştı.

Bu isimler kamuoyuna sorulduktan sonra Faruk Alpaslan, Abdullah Efeoğlu, Yavuz Karaman, Zahir Soğanda ve Vesim Yaviç isimleri arasında kamuoyu yoklaması yapılacak.

Üniversite ve sanayi bölgelerinin bulunduğu Tuşba’da ilk etapta Ümit Haluk İliklerden, Süleyman Oflas, İkram Dinçer, Servet Yenitürk ve Ozan Özkan Pınar isimleri kamuoyuna sorulacak.

Edremit’te ise Mahmut Yaşar, İlhan Kaya, Abdullah Aras, Halis Bayramoğlu ve Erol Etlan arasında kamuoyu yoklaması yapılacak

4 büyük ilçede de en az 15’er isim arasında kamuoyu yoklaması yapılacak.

Bu çalışmanın büyük bölümü telefonlarla olacak.

Merkez ilçeler dışında Van’ın 2’nci büyük ilçesi Erciş için düşünülen en güçlü 3 isim Fatih Çiftçi, Abdulahat Arvas ve Abdulmenaf Turan. Çiftçi ve Arvas isimleri kamuoyuna hem büyükşehir için hem de Erciş için sorulacak.

Not: Bu yazı www.serhatnews.com'dan alınmıştır.

Editör: Nihat Işık