Usta Gazeteci HDP'nin Van'daki Muhtemel Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarını Yazdı

Kısa süre önce yapılan genel seçimlerin ardından gözler 2024 yılında yapılacak yerel (mahalli) seçimlere çevrildi.

Peki yerel seçimlerde Van'da HDP'den hangi isimler ön plana çıkıyor.

Kulis haberleriyle dikkatleri üzerine çeken gazeteci Osman Nuri Yıldız, bu isimleri yazdı.

Bayramın son günü Twitter hesabımda AKP’nin Van’ın kalbi İpekyolu için önümüzdeki günlerde kamuoyu yoklaması yapacağı bilgisini paylaşmış ve yoklamaya tabi tutulacak isimleri belirtmiştim.

AKP Van Büyükşehir Belediyesi için 10, İpekyolu, Erciş, Edremit ve Tuşba için 15’er isim üzerinde kamuoyu yoklaması yapacak. Bununla ilgili Serhat News’te çıkan “AKP Van’da Kimleri Soracak” başlıklı yazımda büyükşehir ve 3’ü merkez ilçe olmak üzere 4 ilçe için toplamda 28 ismi belirtmiştim.

Bunları yazarken, haklı olarak bir çok insan “Neden HDP’nin adaylarını yazmıyorsunuz” diye sitem kokan sorularını dile getirdiler.

Evet Van’ın en güçlü partisi HDP ve oradan kulis bilgisi paylaşmamak doğru olmaz.

Bunun üzerine kimseye sormadan ve danışmadan HDP’de Van için büyükşehir adayı olabilecek 10 ismi kısa da olsa özellikleriyle birlikte yazdım.

Burada ilk defa duyacağınız isimler de var.

Yazımı şimdilik 10 isimle sınırlı tuttum, devamı gelecek.

Bu yazıyı HDP’de büyükşehir ya da merkez ilçe belediye başkan adayı olabilecek 10 isim daha takip edecek.

Şimdilik yayınlayacağım isimlerle birlikte toplamda 20 isim olacak.

İşte HDP’de Van Büyükşehir Belediye başkanı olabilecek 10 muhtemel isim.

Abdurrahman Doğar


HDP tabanının en yakından tanıdığı isim. 90’lardan bu yana bu siyasal hareketin içinde olan biri. Partinin en zor dönemlerde hep o vardı. Babasının din alimliği nedeniyle muhafazakar camiada da bilinen bir isim. Milletvekili adayı olduğu dönemlerde partisi hep baraja takıldı. Geçen yerel seçimde HDP Ağrı Belediye Başkanı Adayı oldu. Parti tabanı bundan rahatsız oldu. Beklenti en azından Van’ın merkez ilçeleri ya da Erciş’ten adaylığı idi.

Şemsettin Bozkurt


Sanayici ve iş insanı. İşinde son derece başarılı bir insan. Gün doğmadan güne başlar. İnandığı doğruları söylemekten çekinmeyen biri. Bir dönem Van OSB başkanlığı da yaptı. Son seçimlerde partiye yönelik eleştirilerini saygı çerçevesinde dile getirdi. Partinin muhakkak Cumhurbaşkanı Adayı çıkarması gerektiğini ısrarla savundu ve bunu her defasında sosyal medya aracılığıyla da ifade etti.Bu eleştirisinde haklı da çıktı. Vizyonu geniş, projecilik özelliği olan ve siyasal kimliğinden taviz vermeyen biri.

Mustafa Avcı


Geçen dönem Bedia Özgökçe Ertan ile birlikte Van Büyükşehir Eş Belediye Başkanıydı. Eş başkanlığı döneminde onu bir markette alışveriş sırasını beklerken görüntülemiş ve sosyal medya hesaplarımda paylaşmıştım. O görüntü taraflı tarafsız herkesin takdirini toplamıştı. Kayyumların gelmesiyle görevinden alındı Sade bir yaşantıya sahip, HDP tabanında saygı duyulan bir isim. Siyasi yasağı yok biliyorum. Yeniden aday gösterilmesi hakkın teslimi olarak algılanır.

Fikret Doğan


HDP İl Eş Başkanı. Bürokrasiden gelen bir isim. Sağlık alanında idarecilik tecrübesi var. Uzun yıllar sendikacılık yaptı. KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası’nda (SES) Van Şube Başkanlığı görevinde de bulundu. Partide hem il başkanı hem de ağabey konumunda. Onunla çalışanlar hep nezaketini ön plana çıkarır. Van Büyükşehir’e aday gösterilmesi beklenen isimlerden biri. Aday olması sürprizi olmaz.

Zülküf Uçar


3 dönem Van Baro Başkanlığı yaptı. Bu dönem milletvekili oldu. Metin Feyzioğlu’nun Türkiye Barolar Birliği Başkanlığını kaybetmesinde önemli rol oynadı. Baro başkanlığı döneminde avukatlara eşit yakınlıkta olması takdir topladı. Sivil Örgütlerde uzlaşmacı kimliğiyle ön plana çıktı. Kentle ilgili sorunların tartışıldığı tüm platformlarda yer aldı. Van Akademik Odalar Birliğinin kurulmasında öncü rol oynadı.

Servet Aktaş


Mali Müşavir. Geçen dönem HDP Tuşba Belediye Başkanı Aday Adayı idi. Belediye başkanı adayı gösterilmedi ama aynı ilçenin belediye meclis üyesi oldu. Sosyal yönü güçlü olan bir insan. Beşiktaş Kongre Üyesi. Van’da yaşayan Beşiktaşlıların da gözdesi. Belediye ile ilgili kanunlara vakıf. Son genel seçimde de partisinin Van’daki başarısı için ciddi emek verdi. Van’da yaşayan diğer kesimlere de sıcak gelebilecek bir isim. İyi bir sosyal demokrat.

Gülcan Kaçmaz Sayyiğit


Eğer Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlığında resmi aday kadın olacaksa en güçlü adaylardan biri olur diye düşünüyorum. Parti kurullarıda KHK’lı olması riski tartışılabilir ama orada da Milletvekili olan biri neden belediye başkanı olmasın sorusu akıllara gelir. Sayyiğit öğretmen kökenli. Bir dönem Eğitim Sen Van Şube Başkanlığı da yaptı. Ankara Gar Katliamının yakın tanıklarından. Son yerel seçimlerde Edremit Belediye Başkanı seçildi ama o da diğer HDP’li başkanlar gibi görevden alındı.

Ahmet Koç


Van – Hakkari Tabip Odası Başkanı. Doğubayazıt kökenli ama uzun yıllardır Van’da görev yapıyor. Sosyal Demokrat değerlere sahip biri. Aynı zamanda yörenin sosyolojisine hakim bir insan. Her kesimle diyaloğu var. Sevilen bir doktor. O da uzlaşmacı kişiliğiyle ön planda. Davet edildiği platformalara kimden geldiğine bakmadan katılır ve düşüncesini rahatça ifade eder. Kimsenin düşüncesine bakmadan elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışır. Van:da tanınan ve bilinen bir isim.

Öner Yiğit


Ben onu daha çok futbolculuğundan biliyorum. Profesyonel futbolcuydu. En son Hakkarispor’da oynadı. Eski Van Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın en çok güvendiği isimlerden biri idi. Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ve Vanspor Başkanlığı görevlerinde bulundu. Yiğit, referans niteliğinde bir de kitap yazdı. ‘Demokrasi Perspektifinde Yerelde Demokratik Siyaset” adlı kitabı belediye bürokrasisinde başucu niteliğinde. Van Büyükşehir Belediyesi’nde sağladığı bütçe disipliniyle öne çıktı.

Handan Karakoyun


HDP Van İl Eş Başkanı. 2014 yerel seçimlerden sonra Gürpınar Belediye Başkan Yardımcısı oldu. Bu Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip Gürpınar’da bir ilkti. 2019 yerel seçimlerde Edremit Belediyesi Meclis Üyesi olarak seçildi. Yerel yönetim tecrübesi olan biri. Dışarıdan bakan biri için iyi bir görev insanı. Şu anda da Fikret Doğan’la birlikte HDP İl Eş Başkanlığı yürütüyor. Büyükşehir ya da merkez ilçelerden birinde aday gösterilmesi sürpriz olmaz.

Not: Bu yazı www.serhatnews.com'dan alınmıştır.

Editör: Nihat Işık