Meteoroloji Van ve Hakkari İçin Uyardı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Van ve Hakkari için karla karışık yağmur ve yer yer kuvvetli kar yağışı uyarısında bulunarak vatandaşları uyardı...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmede:

'Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Sakarya ve Ankara çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır. Batı kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Marmara ile doğu kesimlerde güneyli, diğer yerlerde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.' ifadelerine yer verildi.

VAN HAVA DURUMU

'Bölge genelinde havanın çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı olması beklenirken kar yağışının Van ve Hakkari'de öğle saatleri itibariyle başlaması tahmin edilmekte olup; Muş, Bitlis, Hakkari illeri ile Van’ın güneyinde kuvvetli kar, yüksek kesimlerde ise yoğun kar yağışları şeklinde olması beklenmektedir.

Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin yüksek kar örtüsüne sahip eğimli yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.'

VAN °C, 5°C

Çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI

Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Kuvvetli yağışlara bağlı olarak meydana gelebilecek sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, çığ tehlikesi, kar yağışı beklenen yerlerde tipi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Editör: Nihat Işık