Edremit Belediyesinden Çıkarılan İşçilerle İlgili Açıklama

Van Edremit Belediyesi, yakın zamanda işten çıkarılan işçilerin neden işten çıkarıldığın ilişkin basın açıklaması yaptı.

İşte O Basın Açıklaması:

'Edremit Belediyemiz ile ilgili bazı basın yayın organlarında çıkan asılsız haberlerle ilgili açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda yapılan Mahalli İdareler Seçimleri Sonucunda halkımızın büyük teveccühü ile DEM Parti Eş Başkanlarımız seçimi kazanarak belediye yönetimine getirilmişlerdir.

Halkımızın katılımı ve şeffaflık ilkesi ile çıktığımız yolda yönetimi devralmamız ile birlikte Belediyemiz;

Banka Kredi Borçları ile birlikte toplam 302.148.384,45 lira bir borç yükü ile devir alınmıştır.

Belediyemizin 2024 yılı Nisan ayı itibariyle karşı karşıya bulunduğu mali durum tablosu ise yazılı-görsel medya aracılığı ile kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Belediye Kanunu’nun 49. Maddesine göre Belediye Personel Şirketi dahil tüm personele ödenecek toplam miktar bütçe gelirlerinin %40’nı geçemez kuralı var iken, önceki döneminde 2023 yılında bu oran %58 olarak gerçekleşmiştir.

26 Şubat 2024 tarihinde imzalanan toplu iş sözleşmesi kapsamında personel maaşlarına yapılan zamlar sonucunda maliyetler iki kat oranında artmıştır.

Ayrıca, ihtiyaç olmadığı halde usulsüzce alınan personel eklenince belediye gelirleri sadece maaş ödemelerini karşılayamaz duruma gelmiştir. Söz konusu toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan artış sebebi ile personelin Nisan ayı maaşları da bir önceki yönetimce çekilen kredi ile ödenmiştir.

Ayrıca seçime 5-6 ay kala 2023 yılı Kasım ve Aralık aylarında yüzlerce kişi ve seçim sonrası 5 Nisan’a kadar hukuksuzca alımlar belediye şirketi üzerinden devam etmiştir.

Mayıs 2024 toplam tahakkuk tutarımız 20.635.248,81₺ olarak gerçekleşmiştir. 4749 Sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunu kapsamında hazine alacakları için genel bütçe ve vergi gelirinin %40 oranını aşamaz denilmesine rağmen Halkbank Mayıs ayı kesintisi 6.263.810,53₺, İller Bankası Mayıs ayı kesintisi 7.944.576,21₺ toplam kesinti 14.208.386,74₺ yapılmıştır.

Bütçe gelirine oranı kesintinin %40’ı aşmaması gerektiği halde bu oran %68 olarak gerçekleşmiştir.

Mayıs ayında da gelirlerin maaş ödemelerine yetmediğini basına ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.' ifadelerine yer verildi.

Editör: Nihat Işık