Bursaspor Maçında Sahadan Çekilen Vanspor'u Nasıl Bir Ceza Bekliyor?

TFF 2. Lig Beyaz Grup'ta şampiyonluk mücadelesi veren Vanspor, Bursaspor maçında neden sahadan çekildi, peki ceza alacak mı?

Alacağı ceza PlayOff finallerine katılmasını etkiler mi?

Detaylar haberimizde...

Vanspor Haberleri Sahadan Çekildi Ne Ceza Alacak (1)

Ligin son haftasında Vanspor'un sahadan çekilmesi futbol gündemini sarsarken, Vanspor'un alması muhtemel cezalar merak konusu oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), bu tür durumlar için birtakım yaptırımlar öngörmekte.

Vanspor, Serik Belediyespor karşısındaki hükmen mağlubiyetin yanı sıra daha ağır yaptırımlarla karşılaşabilir.

Vanspr Sahadan Neden Çekildi?

Vanspor, ligin bitimine bir hafta kala lider Erokspor'un 2 puan gerisindeyken, bir üst lig için şampiyonluk umudunu sürdürüyordu.

Serik Belediyespor'un şike şüpheleri altında aldığı kararı protesto etmek için Vanspor, sahadan çekilme kararı aldı.

Serik Belediyespor oyuncularının yönetimle yaşadığı anlaşmazlık üzerine, Serik Belediyespor yönetimi U-19 takımıyla maça çıkma kararı aldı. Bu durum, Vanspor yönetimini karşılaşmanın 22. dakikasında takımını sahadan çekmeye itti.

TFF'NİN VEREBİLECEĞİ CEZALAR NE OLACAK?

Futbol Müsabaka Talimatının 24. maddesi uyarınca, Vanspor'a hem puan silme hem de para ve tazminat cezası verilebilir.

Sahadan çekilen bir takımın hükmen mağlubiyetle cezalandırılmasının yanı sıra, kazanılacak puan kadar puanının silinmesi de söz konusu olabilir.

Ayrıca Vanspor, müsabakadan doğan tüm masrafları ve karşı takımın uğradığı zararları tazmin etmekle yükümlü tutulabilecek.

Eğer takım ikinci kez bu durumu tekrarlarsa, ligden düşürülme cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Play-off sürecine etkisi konusunda ise, Vanspor'un daha önce garantilediği pozisyon dolayısıyla herhangi bir risk altında olmadığı anlaşılıyor.

PLAY OFF ETKİLENİR Mİ?

Vanspor'a verilecek olası puan silme cezasının, takımın play-off aşamasındaki durumunu etkileyip etkilemeyeceği de merak edilen bir başka konu.

Ancak bu ceza, Vanspor'un ligin bitimine haftalar önce garantilediği play-off'a katılımını riske atmıyor gibi görünüyor.

Olası puan silme durumunda bile, Vanspor'un sıralamasında bir değişiklik beklenmiyor.

SERİKSPOR CEPHESİNDEN AÇIKLAMA


Serik Belediyespor Teknik Direktörü Cem Kavçak; 

"Bugün şampiyonluğu doğrudan etkileyecek Esenler Erok maçına yönetim kurulunun U19 takımı ile maça çıkma kararı alması sebebiyle oluşacak şaibeli ortamın içerisinde adımızın bulunmasını istemediğimizden dolayı bizde teknik ekip olarak maça çıkmama kararı aldık" dedi.

VANSPOR AÇIKLAMA YAPTI

Vanspor'un sahadan çekilmesinin ardından kulüpten açıklama geldi. Kulüp Başkanı Feyat Kıyak'ın imzasının bulunduğu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Değerli Futbol Camiası;

Kamuoyunun da malumu olduğu üzere bugün bir sezonluk emeklerin karşılığını alınacağı gün iken maalesef futbol camiası haftalardır ciddi bir manipülasyonla karşı karşıyadır.

Alınan duyumlara göre Serik Spor ve Esenler Erokspor müsabakasına Serik Spor futbolcuları katılmak ve ellerinden geleni yapmak isterken ilgili Kulüp başkanının şahsi inisiyatifi ve talimatıyla Serik Spor’un müsabakaya U19 takımıyla çıkacağı haberi yayılmıştır. Bu haberlerin üzerine Kulübümüzce açıklama yapma gerekliliğimiz doğmuştur.

Bu durumun şaibe yarattığı ve tüm sezonun emeklerine gölge düşürdüğü açıktır.

Bu eylemle birlikte müsabaka sonucunun baştan belli edilip Esenler Erokspor’un bir üst lige çıkmasının garantiye alınmaya çalışıldığı tüm kamuoyunun da malumudur.

Serik Spor tarafından böyle bir tasarrufta bulunulması halinde Kulübümüzce Türk Ceza Kanunu, Türkiye Futbol Federasyonu’nun ilgili talimatları, Futbol Disiplin Talimatı uyarınca muhataplar hakkında her türlü yasal girişimde bulunulacağını siz değerli kamuoyunun bilgisine peşinen sunmaktayız.

Bugün yaşananlar, sadece futbolun değil, aynı zamanda insanlık onurunun da çiğnendiği bir gündür. Serik Belediyespor'un kulüp başkanının takımını maça çıkarmamak için bilinçli bir şekilde yaptığı tasarruf, sadece sporun değerlerine değil, aynı zamanda insanlık onuruna da bir ihanettir.

Kaldı ki, böyle bir durum tüm ligin geçerliliğine şaibe düşürecektir.

Vanspor Futbol Kulübü olarak, bu tür karanlık oyunlara ve hilelere karşı her zaman dik duracağımızı ve adaletin sağlanması için mücadele edeceğimizi bir kez daha vurgulamak isteriz. Bizler, dürüstlüğün ve adil rekabetin her şeyin üstünde olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak için elimizden geleni yapacağız.

Türk futbolu, bu tür karanlık taktiklere karşı birlik olmalı ve adaletin tecelli etmesi için gereken adımları atmaktan çekinmemelidir. Bu zorlu süreçte tüm futbol camiasını adil rekabetin ve dürüstlüğün önemini hatırlamaya ve sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Bu vesile ile yukarıda izah etmeye çalıştığımız ve ligin kaderini belirleyecek olan Serik Spor ve Esenler Erokspor müsabakasına u-19 takımıyla çıkılması durumunda Van Spor Futbol Kulübü olarak temiz futbolu desteklemek adına bu duruma tepki göstermek maksadıyla Bursaspor müsabakasına çıkmama kararı aldığımızı tüm spor kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.”

Vanspor Haberleri Sahadan Çekildi Ne Ceza Alacak (2)

Kaynak: Van Postası Gazetesi