Alken Elektrik'ten Van'a Dev Yatırım

Yatırım ve teşviklerle Türkiye’de kurulan Güneş Enerjisi Santralleri (GES) sayısı hızla artıyor.

2 GES tesisine sahip Van’ın güneş enerjisi verimliliğinde Türkiye’nin en verimli olduğu iller arasında.

Dünya genelinde baş gösteren iklimsel sorunlar yenilenebilir enerji kaynaklarının daha etkin kullanımını gerekli kılıyor. Güneş ve rüzgar gibi enerji kaynakları, hava kirliliği ile karbon emisyonunun azaltılmasının yanı sıra çevre dostu bir enerji tüketimi oluşturuyor.

Van Ges (2)

Van'a Dev Yatırım

Alken Elektrik, 408 milyon TL yatırımla Van’da 40 MW kurulu gücünde 'Depolamalı Güneş Enerji Santrali (DGES)' kurup işletecek.

İşte santralin kurulacağı ilçe...

Van’ın Erciş ilçesi sınırları içinde 40 MW kurulu gücünde Erciş-2 Güneş Enerji Santrali (GES) ve 40 MWh kapasiteli Elektrik Depolamalı Üretim Tesisi (EDT) kurulacak. 

Van İli, Erciş İlçesi sınırları içerisinde yaklaşık 600 bin m2’ lik alanda Alken Elektrik Enerji Üretim Ticaret Anonim Şirketi tarafından 40 MW kurulu gücünde Erciş-2 Güneş Enerji Santrali (GES) ve 40 MWh kapasiteli Elektrik Depolamalı Üretim Tesisi (EDT) kurulması planlanıyor.

Projenin değeri 408 milyon TL olarak hesaplanıyor. 

Proje kapsamında kurulacak olan güneş enerji santralinde 500 W panel gücüne sahip 80 bin adet panel kurulacak. Ayrıca proje kapsamında 40 MWh Kurulu güce sahip Elektrik Depolama Tesisi kurulacak. Depolama tesisinde lityum-iyon batarya sistemi kullanılacak ve 8 adet 5 MW’lık ünite yer alacak. 

Santralde yılda toplam 80 milyon kWh/yıl elektrik enerjisi üretilecek. Santralde üretilen elektrik enerjisi Erciş TM nin OG barasına yönlendirilecek ve başta Van İli başta olmak üzere yurt geneline verilmek üzere enterkonnekte sisteme aktarılacak. 

Van Ges (1)

Kaynak: Enerji Günlüğü