Uzun süredir seyyar satıcılar Sanat Park’ı işgal etmişti. Bu sabah Zabıta ekipleri tarafından müdahale edilerek seyyar satıcıların malzemeleri toplatıldı. Müdahale sonrasında bazı basın yayın kuruluşlarında “Seyyar satıcılar darp edilerek gözaltına alındı” şeklindeki haberlere ilişkin İpekyolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldı ve haberlerin doğruyu yansıtmadığını açıkladı. 

Van Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Belediyesi Zabıta ekipleri yoğun şikâyet üzerine seyyar satıcılara müdahale etti. Cumhuriyet Caddesi Sanat Parkı’nda Ramazan ayından bu yana semaverde çay satan seyyar satıcılara müdahale edilerek, malzemelerine el konuldu. Zabıtanın müdahalesi sonrasında bazı basın yayın organlarında seyyar satıcıların darp edildiği ve gözaltına alındığına ilişkin, çıkan haberi doğruyu yansıtmadığını açıklayan İpekyolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. 

İpekyolu Zabıta Müdürlüğünün Açıklaması: 

“Eşbaşkalarımız göreve başladığı günden bu yana seyyar satıcı sorunun çözülmesi için her türlü iletişim yolu denendi. Bu anlamda birçok kez seyyar satıcılarla toplantılar düzenledi. Aynı zamanda bire bir görüşmelerde yapıldı. Bu çabamıza rağmen yine de seyyar satıcılar parkları ve kaldırımları işgal etmeye devam etti. Bu süreçte halkın ve esnafın yoğun şikâyeti devam etti. 

Yer yer müdahalelerde bulunduk ve çoğu zaman zabıta ekiplerimiz bıçaklı, sopalı saldırılara maruz kaldı. Şuana kadar 10’a yakın personelimiz hastanelik oldu. Son olarak kentimizin en işlek noktası olan Cumhuriyet Caddesi ve Sanat Park’ında Ramazan ayından bu yana tüm uyarılarımıza rağmen seyyar satıcılığa devam edenlere yönelik sabah saatlerinde müdahale edildi. Müdahale sırasında hiçbir şekilde kimseye zarar vermemeye özen gösterilerek, sadece malzemelerine el konuldu. 

Bu sırada sadece personelimizin can güvenliğini almak amacıyla sınırlı sayıda polis ekibi de eşlik etmiştir. Müdahale sırasında bazı gençler, zabıta ekiplerinin üzerine sıcak su dökmesine engel olmak amacıyla olay yerinden iki genç uzaklaştırılmış ve kesinlikle hiçbir gözaltı işlemi uygulanmamıştır. 
Bizler İpekyolu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü olarak hiçbir şekilde halkın ortak kullanım alanları olan parkların, kaldırımların işgal edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu yönlü çalışmalarımız sürecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Editör: Nihat Işık