YSK'nın Van Büyükşehir Belediyesi ile İlgili Kararına Kim Ne Dedi?

Van İl Seçim Kurulu, 31 Mart yerel seçimlerde seçilme hakkı geri alınan DEM Parti Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan'ın yerine 130 bin oy farkıyla kaybeden AKP adayı Abdulahat Arvas'ı belediye başkanı olarak belirleyerek mazbata verilmesine kim, ne dedi?

*Ekrem İmamoğlu: “Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen DEM Parti adayına mazbatasının verilmemesi Van halkının iradesini tanımamaktır.”

*CHP Milletvekili Türken Elçi “Van halkının iradesine yapılan bu haksızlık hakkı, hukuku talep eden hiç kimse tarafından kabul edilemez. Aynı zamanda Kürt’lerin demokrasi mücadelesine olan inançlarını zayıflatmak amacı taşıyan bir karardır”

*Başak Demirtaş "Van halkının kararına müdahale asla ama asla kabul edilemez. Herkes halk iradesine saygı duymalı, herkes halkın kararını savunmalı. Halk iradesinin yanında olmak için yarın ben de Van'dayım” 

*Zeydan'ın avukatı Mahsuni Karaman "Son verilen karar yok hükmündedir. Zeydan’ın bugün mazbatasını alması gerekiyor, vermemeleri halinde gerekli hukuki süreci başlatacağız. Şimdiden hazırlıklarımızı yaptık. Fakat bütün bunlar önceden kurguladığını gösteriyor. Diğer tüm DEM Belediye eş başkan ve meclis üyeleri içinde önümüzdeki süreçte kurgulanmış bulanların devreye girmesi ihtimali var" 


 

*Serken Ramanlı (HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı) Van Büyükşehir Belediyesi seçimi yapıldıktan sonra kazanan adaya mazbatanın verilmemesi, halk iradesinin gasp edilmesidir. Aday olma niteliği yok idiyse YSK neden adaylığını kesinleştirdi? Ali Cengiz oyunlarıyla koltuk kapmak, siyasetin düşebileceği en dip çukurdur.

*AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: “Bu konu tabi il seçim kurulunun taktirinde olan bir konu. Bu yasal mevzuat ile ilgili bir konu. Memnu hakların iadesi konusunda gerekli şartların yerine gelmemesi nedeniyle il seçim kurulu böyle bir karar almış. Bu siyasi alanın müdahele ettiği, hükümetin müdahale ettiği bir alan değil. Yeterli şartların yerine gelmemesi ile ilgili bir karar. Burada il seçim kurulu yetkili ve YSK yetkili. Konu hukuki bir konu.”

*Abdullah Zeydan "Van halkının yüksek iradesiyle partisini sahiplenmesi 14 belediyenin 14'ünü alması, bu AK Partili hukuksuzları harekete geçirmiş. Cuma gecesi hiçbir yetkisi olmamasına rağmen kanunsuzluk yapıyorlar biliyoruz ama kesinleşmiş bir kararı hiçbir yetkisi olmamasına rağmen mahkeme, iki gün önceki gece bu kesinleşmiş kararı başsavcılık talimatıyla ortadan kaldırmış. Ve bu bahaneyle AK Parti koşarak gitmiş Van İl Kurulu’na itiraz dilekçesinde bulunmuş. Peki ben adaylık başvurusu yaptığım zaman siz neden itiraz etmediniz? Benim adaylığımı YSK kabul ettiğinde, ilana çıkarttığında, seçilebilme şartlarının oluştuğunu dünyaya ilan ettiğinde neden itiraz etmediniz?

Bu açık ve seçik Van halkına karşı, Kürt halkına karşı, bu ülkede yaşayan 85 milyonun iradesine karşı yapılan bir darbedir. Bunun benim şahsımla ve ismimle bir alakası yok. Biraz hukuka ve halkın iradesine inanan vicdan sahibi herkes bu hukuksuzluğun karşısında durmalı. Biz halkımızın özgür iradesiyle seçildik. Van halkının, 245 bin insanın onurunu ve şerefini kurtarmak bizim namus ve şeref borcumuzdur. Bu hukuksuzluğu yapanlar, bu halkın iradesini ezerek o koltuğu oturmayı düşünenler... Bunu kabul edersem şerefsizim. Biz halkımızın iradesini her yerde savunacağız, sokaklarda, parklarda savunacağız. Ve halkımıza çağrı yapıyoruz; iradenize sahip çıkın, iradenizle oynayan o insanlara fırsat vermeyin. Bu yanlış karar YSK'dan dönene kadar biz hakkımızı arayacağız, asla boyun eğmeyeceğiz."

Editör: Nihat Işık