Yılın karesi Van'dan seçildi!

AA'nın, Türkiye'nin yanı sıra dünyanın farklı coğrafyalarından "Haber", "Çevre ve Yaşam", "Spor", "Deprem: Umut" ve "Gazze: Kanıt" kategorilerinde 147 karelik seçkisinin yer aldığı "Yılın Kareleri" oylamasına 869 bin 591 kişi katıldı.

Anadolu Ajansı tarafından her yılın sonuna doğru yapılan ve artık geleneksel hale gelen "Yılın Kareleri" oylaması sonuçlandı.

Türkiye ve dünyanın farklı coğrafyalarından "Haber", "Çevre ve Yaşam", "Spor", "Deprem: Umut" ve "Gazze: Kanıt" kategorisinde yer alan toplam 147 seçkin kare oylandı.

869 bin 591 kişi katıldığı oylamanın sonunda birinci seçilen 5 fotoğraf, kamuoyu ile paylaşıldı.

Haber Kategorusinde Yılın Karasi Van'dan

Daha önce da yılın fotoğrafı dalında ödüle layık görülen Anadolu Ajansı Fotomuhabiri Özkan Bilgin sosyal medya hesabından teşekkür etti.

Özkan Bilgin yaptığı paylaşımda:

"Bu mübarek gecede güzel bir haber aldım. Hayırlara vesile olsun inşallah. Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığına bağlı İl Jandarma Komutanlığı timlerinin Çatak’taki Karataş Çukurları bölgesine düzenlediği operasyon anında çektiğim fotoğraf, Anadolu Ajansı’nın (AA) “Yılın Haber Fotoğrafı” oldu.

AA’nın, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı coğrafyalarından “Haber”, “Çevre ve Yaşam”, “Spor”, “Deprem: Umut” ve “Gazze: Kanıt” kategorilerinde 147 karelik seçkisinin yer aldığı “Yılın Kareleri” oylamasına 869 bin 591 kişi katıldı. Zaman ayıran, destek olan herkese çok ama çok teşekkür ederim. Herkesin kandili mübarek olsun…' ifadelerine yer verdi. 

Türkiye Yılın Fotoğrafları 1

"Depremin umudu"

Oylamada, 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki asrın felaketi olarak da nitelendirilen depremdeki umut hikayelerine odaklanan 22 fotoğrafın yer aldığı "Deprem: Umut" kategorisinde, katılımcıların tercihi Aytuğ Can Sencar'ın çektiği "Depremin umudu" başlıklı fotoğraf oldu.

Fotoğrafta, Hatay'ın Odabaşı Mahallesi'nde 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan binanın enkazından sağ çıkarılan 6 aylık bebek Ayşe Vera Yılmaz yer alıyor.

65Da353468A5E570 W1200Xh800

"Son sığınak"

Oylamaya bu yıl dahil edilen ve İsrail yönetiminin "savaş suçu" niteliğindeki saldırıları hakkında delil olarak kabul edilerek tarihe not düşen fotoğrafların bulunduğu "Gazze: Kanıt" başlığı altındaki kategoride ise Ali Jadallah'ın çektiği "Son sığınak" başlıklı fotoğraf en çok seçilen kare oldu.

Fotoğrafta İsrail ordusunun, Gazze kentindeki Rıdvan Mahallesi'ne düzenlediği saldırı sonrası bölgede enkazlar içinde bir kadın ve kucağındaki çocuk objektife yansıyor.

65Da355881Aff790 W1200Xh958

"Eksi'de operasyon"

"Haber" kategorisinde ise Özkan Bilgin'in "Eksi'de operasyon" başlıklı fotoğrafı birinci seçildi.

Fotoğraf, Van'da İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, bölgenin huzur ve güvenliği için olumsuz hava koşullarına rağmen teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak terör örgütü PKK'ya ve kaçakçılara karşı operasyonlar gerçekleştirmesini yansıtıyor.

65Da35A37Dd38245 W1200Xh800

"Yumruk"

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca'nın, Trendyol Süper Lig'in 15. haftasında 1-1 berabere kaldıkları Çaykur Rizespor maçından sonra hakem Halil Umut Meler'e attığı yumruğu yansıtan, Emin Sansar'ın "Yumruk" başlıklı fotoğrafı da katılımcıların "Spor" kategorisindeki birinci tercihi oldu.

65Da35Bc9Beab926 W1200Xh1006

"Ateş dağı"

İzlanda'da sismik faaliyetin artmasıyla ülkenin güneybatısındaki Fagradalsfjall Yanardağının harekete geçmesine ilişkin fotoğraf da katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

"Ateş dağı" başlıklı "Çevre ve Yaşam" kategorisinin birincisi fotoğraf, Emin Yoğurtcuoğlu tarafından çekildi.

65Da359D6B91F620 W1200Xh800

Editör: Nihat Işık