Yılın Fotoğrafçısı Van’dan

Anadolu Ajansının (AA) her yıl düzenlediği yılın fotoğrafı yarışmasında Özkan Bilgin’in ‘Mehmetçik’ten İlk İftar’ başlılkı fotoğrafı, yapılan halk oylaması ile haber kategorisinde birinci seçildi. Yarışmada yaşam kategorisinde ‘Ali Dede ve Kedisi’ spor kategorisinde ise ‘Karatenin Sultanları’ başlıklı fotoğraflar birinci oldu.

AA foto muhabirleri ve muhabirlerinin, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı coğrafyalarında çektiği 700 bine yakın fotoğraf arasından seçilip; haber, yaşam ve spor olmak üzere üç kategoride yarışan birbirinden güzel 49 seçkin fotoğrafın oylamasına 223 bin kişi katıldı.

'Mehmetçit'ten İlk İftar' başlıklı fotoğrafata, Hakkari'nin Irak sınırındaki Şemdinli ilçesinin Balkaya Dağların'da vatan savunmasındaki Mehmetçik, ramazan ayında iftar yaparken görülüyor.

Mesleği Başarılarla Dolu

AA’nın 2018 Türkiye ve dünya gündemini etkileyen en önemli fotoğrafları arasından üç kategoride seçtiği Yılın Fotoğraflarında haber kategorisinde birinci olan Özkan Bilgin 2015 yılında da çektiği ‘Altın Sarısı Yolculuk’ fotoğrafı ile yaşam kategorisinde birini olmuştu. Ayrıca Van Depreminde de deprem anını görüntüleyerek ‘Zoom Uluslararası Eni iyi Haber Görüntüleri Yarışması’nda da en iyi haber görüntüsünü çekerek ödülünü dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den almıştı.

Van'ın Tanıtım Elçisi

Yaklaşık on yıldır görev yaptığı Anadolu Ajansında Van’ı tarihi ve doğal güzelliklerini sadece ülke gündemine değil dünya gündemine de taşıyan AA’nın ödüllü fotoğrafçısı Özkan Bilgin yukarıda saydığımız ödüllerin dışında birçok ödül almış ve birçok yarışmada jüri olarak görev yapmıştır.

Van'daki diğer güncel haberler için TIKLAYINIZ

Editör: Nihat Işık