Vanlılar İso'nun Ardından Binlerce Taziye Mesajı Paylaştı

Van’ın renkli simaları bir bir ayrılıyor aramızdan.

Geride ise hüzün ve hatıralarını bırakıyorlar…

Van’ın sevilen simalarından İsa Yağız nam-ı diğer Oynama Abe İso da sessiz-sedasız aramızdan ayrıldı.

RENKLİ SİMALAR KENT’in HAFZASIDIR

Van’ın; Kedisi, Gölü, Kalesi ve Adası gibi Van’ın renkli simaları da Van için kıymetli olup Kentin Hafızasını oluşturmaktadırlar.

Bunu Van’ın güzel ruhlu insanlarından İso’nun vefatından sonra sosyal medyada paylaşılan binlerce taziye mesajından daha iyi anladık.

Peki İsa Yağız nam-ı diğer İso kimdi?

Van doğumlu olan İsa Yağız, hafif zihinsel ve bedensel engelli olup Vanlıların sempatisin kazanmış renkli simalarındandı.

Van sokaklarını dolaşarak topladığı yardımlarla geçimini sağlayan İso, sempatikliği ile Vanlıların gönlüne taht kurmuş ve yaşattığı anılar ile kentin hafızası olmuştu.

Ömrümün son yıllarını devlete ait bir kurumda kalarak geçiren İso sevenleri tarafından da unutulmamış burada da sık sık ziyaret edilmişti.

Van’da bu tür renkli simaların yerleri Vanlılar için hep ayrı olmuştur.

Şehirlerinin milletvekillerini, belediye başkanlarını hatta komşularını bile tanımayanlar bu renkli simaları tanırlar ve onlara ayrı bir sevgi gösterirdi.

İsa Yağız’da Van’da bıraktıkları hatıralar ile sessiz-sedasız bu dünyadan göçüp gitti.

Ama göç ederken arkasından paylaşılan mesajlar onun ne kadar sevildiğini gösterdi.

İşte İso’nun Vefatından Sonra Paylaşılan Yüzlerce Taziye Mesajların Bazıları

* Sık sık dükkanımıza gelirdi İso Abbi mii milyon derdi. Kağıt para almazdı... Bazı muzur esnaf fazladan para verir diğer esnaf arkadaşlarının kapısına yollar olmayacak işler yaptırırdı. Masum geldi, masum gitti... (Ümit Gültepe)

*Çocuk yaşlarda beşyolda boyacılık yapıyordum o zaman oraya gelince çok karışırdım çok kovalardı beni Allah rahmet eylesin…(soysa_ali)

*Allah rahmet etsin. Bakım evinde kalıyordu. Kurtuldu zavallı mekanı cennet olsun. Nihat hocamla aşure götürmüştük. Şeker hastalığı vardı.(Nuran Demirhan)

*Vay iso vay. Sanırım Sene 2005 idi gece yarılarına kadar çalışıp asansör yapıyorduk bir gece saat 1 gibi baktık iso geldi gece yarısı bütün binayı isonun sesi ve bizim gülmelerimiz almıştı Allah rahmet eylesin en azından bizim gibi günahkar gitmedi. Rabbim sevgisi ile karşılasın.(Murat Karabulut)

*Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Yıllar önce erek meydanına trafo üzerine resmini cizdirmiştik (Muammer Takis)

*Van'ın renkli simalarından kendi halinde zararsız gurebadandı dilinden anlayanlar sadece "bana para ver" demesini anlardı ve bir keresinde cebindeki paradan başka garibanlara verdiğine de şahit olmuştum Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun (İlhan)

*Çocuk aklımla Bir Keresinde Ona 'Şarapçı' Demiştim Ne Anlama Geldiğini Ve Ona Neden Öyle Söylendiğini Bilmeden Kahve Sandalyesini Alıp Peşime Düşmüştü Kafamı Kırsa Haklıydı Hâlbuki O rahatsız olduğunu için öyle yürüyordu Mekanın cennet olsun inşallah (Mansur Bozkurt)

*Öyle ya şimdi aklıma geldi. kolumu öpüp başına koyup ğırra MUHAMMED deyişi aklıma geldi. ALLAH rahmet eylesin

*Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah vanın tanınmış saf temiz duygulu bir insanı idi (tamer keser)

*Peh ne günlerdi eluş vardi rahmetli iso hiç gecinemezdi sene 90 larda vaybe (Ferit baday)

*Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Nur içinde yatsın. Oynama be Abi. (Mevlüt Dayı)

*Her gün eczaneye gelir bu gün cuma derdi para toplardı garibim. Cuma günüde vefat etmiş Allah rahmet eylesin inşallah. (Yunus  Koç)

*Allah rahmet etsin mekanı cennet olsun (oynama abe) nur içinde yat (Ercan Subaşı)

*OYNAMA ABİ 25 VER ÏSSO ALLAH RAHMET ETSİN UNUTULMAZ SIMALARDAN BÏRİYDİ (kazım yılmaz)

*Demek yaşıyordu vay be.!

Sürekli hareket halindeydi rahmetli. Kimseye zararı yoktu. Bazen takıldığımızda "yapma abeey" derdi.

Günahsız kendi halinde biriydi. Allah rahmet eylesin. (Necati Salıçöz)

*Allah rahmet etsin mekaın cenet olsun çocukken hatırliyorum gelir beşyolda hastahanenin orda insanlardan harçlik alirdı herkes severdi bazįlarıda şakadan ona takılırdı kimseye bir zararı yoktu (Aydın Çetiner)

*Allah rahmet eylesin Mekanı cennet olsun inşallah 2000'lerde hep bizim kahveye geliyordu Onu her zaman görüyorduk ama yaşıyordu yaşamıyordu bilmiyordum 15 yıldır iso'yu görmemiştim Allah rahmet eylesin Mekanı cennet olsun inşallah (Hakan Avcı)

*Allah rahmet etsin oynama abi lakapi rahmetli İSO en sevdiği adam Akay eczane sinde Mahmut ekinci onu gerçekten sever ve güvenir di (Alaaddin Gökçek)

*Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun iyi insan küçükken ona çok takiliyorduk Allah bizi af etsin (Cahit Bıçakçı)

*Temiz yürekli güzel insan Allah rahmet eylesin (Özcan  Bozbay)

*Zararsız.kendi dünyasında biriydi .çocukluğumuzda çok kizdirirdik hakkını helal et güzel insan toprağın bol olsun..(Barış Durgun)

*Bir yıldız daha kaydı Allah rahmet eylesin(Ahmet Koç)

*Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah amin zaten cennet liktir. (Davut Yılmaz)

*Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah gelirdi benim kahvede çay içerdi parasını tabağa bırakırdı giderdi (Necip Anlar)

*İso’ya ben dahil bu kadar kişi Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun diyenler acaba kaç kişi bunu bize söyleyecek... (Abidin Alkan)

Editör: Nihat Işık