Vanlı Ünlüler

Sizler için bu videomuzda, Van Şehrimizin birbirinden ünlü ve tanışmış Vanlı; Sinema, Televizyon ve Dizi Oyuncular ile Türkçe ve Kürtçe Ses Sanatçılar, Müzisyenler, Siyasetçiler, Bürokratalar, Sporcular, Akademisyenler, İş Adamları, Ressamlar ve Manevi Şahsiyetleri derledik

Çoğunluğu Van doğumlu olan ünlülerimizden bir kısmı da aslen Vanlı.

Unuttuklarımızı yorum olarak yazarak görüşlerinizi bizimle paylaşıp çalışmamıza katkıda bulunabilirsiniz.

VANLI GAZETECİ, YAZAR VE TELEVİZYONCULAR

Yaşar Kemal Kimdir?

Romancı, senaryo ve öykü yazarı. İlk öykü kitabı Sarı Sıcak'ta da yer alan Bebek öyküsü ile ilk romanı İnce Memed, Cumhuriyet'te tefrika edildi. İnce Memed, yaklaşık kırk dile çevrilerek yayımlandı. Kitaplarının yurt dışındaki baskısı yüz kırktan fazladır.Yaşar Kemal pek çok yapıtında Anadolu'nun efsane ve masallarından yararlanmıştır. PEN Yazarlar Derneği üyesiydi.

Fatih Altaylı Kimdir?

Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen ilk Türk yazardır.1952–2001 yılları arasında Thilda Serrero ile evli kalmış, 2002 yılında Ayşe Semiha Baban ile 2. evliliğini yapmıştır. 28 Şubat 2015 tarihinde organ yetmezliği sebebiyle yoğun bakımda olduğu hastanede vefat etmiştir.

Cenazesi 2 Mart 2015 tarihinde düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilmiştir.

Aslen Van Muradiye Ünseli Köyündendir.

Fatih Altaylı Kimdir?

Ünlü Türk gazeteci, haber sunucusu ve köşe yazarı Fatih Altaylı, 01.01.1963 yılında Van’da doğdu. Habertürk TV’de yayınlanan Teke Tek adlı programın sunuculuğunu yapmaktadır. İlkokulu ve ortaokulu Çavuşoğlu Koleji’nde okuduktan sonra eğitimine Galatasaray Lisesi’nde devam etti. Galatasaray Lisesi mezunudur. Boğaziçi Üniversitesi İktisâdî ve İdârî Bilimler Fakültesi’ne bir süre devam ettikten sonra okulu bırakarak basın yayın yüksekokuluna geçti. Fakat diplomasını almadan bu okuldan da ayrıldı.

Gazeteciliğe, 1982 yılında Cumhuriyet gazetesinde spor muhabirliği yaparak başlayan Fatih Altaylı, 1986 yılında Güneş gazetesine geçti. Gelişim Yayınları’nda yazı işleri müdürlüğü yaptı. Güneş gazetesinin 1992 yılında kapanmasıyla işsiz kaldı. 1993 yılında özel bir radyo olan Best FM’in kurucu kadrosu arasında yer aldı. 1995 yılında Kanal D’ye geçti ve “Teke Tek” programına başladı. Ayni dönemde Hürriyet gazetesinde de yazmaya başladı. Ardından Kanal D’den ayrıldıktan sonra Show TV’ye geçti. Show TV ve Show Radyo’da radyo yayınlarını 1 yıl kadar devam ettirdi.

Televizyonlarda yer almaya Flash Tv ekranlarında başlamış olan ünlü sunucu, ardından ise CNBC-E kanalına geçmiş ve burada da bir müddet çalıştıktan sonra Kanal 6 ekranlarına geçmiştir.Ses tonunun ve diksiyonun gayet düzgün olmasından ötürü çok sayıda projede de seslendirmeler yapmış olan isim ardından ise Kanal 7 ekranlarına geçmiştir.

>

Tümer Doğru Kimdir?

1971 tarihinde Van’da doğan Tümer Doğru, uzun süre memleketi olan Van’da yaşamış ve Üniversiteyi ise İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuvarı’nda tamamlamıştır.Okul bittikten sonra Türk Dili ve Edebiyatı üzerine eğitimler almış olan isim, 2008 tarihinde ise RTÜK tarafından kendisine Doğru ve Güzel Türkçe Kullanımı ödülü verilmiştir.

İlk Kanal 7 ekranlarına geçtiği dönemlerde Sabah Haberlerini sunan Tümer Doğru, akabinde ise Hafta Sonu Haber Bülteni’ni sunmaya başlamıştır.kimdirkim com Haber Saati isimli haber programı ile adından çok söz ettirmiş olan başarılı sunucu halen Kanal 7 ekranlarda kariyerine devam etmektedir.

Kurtuluş Tayiz Kimdir?

Kurtuluş Tayiz Akşam gazetesi yazarı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bir dönem Taraf gazetesinde Dar Kapı köşesini hazırlamış ve yazmıştır. Van Özalp doğumludur.

16 yaşında pkk terör örgütüne katıldığını belirten Kurtuluş Tayiz daha sonra örgüte üye olmaktan 13 yıl hapis yatmıştır. Hapisten çıktıktan sonra bir ara Özgür Gündemde yazmış kısa bir süre sonra kovulmuştur.

9 kardeş’tir. 6 kardeşi İstanbul’da, bir ablası Van’da, biri İzmir diğeride Çanakkale’de yaşamaktadır. Van doğumlu olan yazar aslen İran Azeri kökenlidir. Kendilerine Acem dendiğini daha sonra atalarının Özalp Van’a yerleştiğini açıklamıştır. Annesinin saf İran Türkmeni, babasının ise İran Azerisi olduğunu açıklamıştır. Bbaba tarafının oylarını MHP’ye, anne tarafının ise Ak Parti, Milli Selamet ve Refah Partisi’ne oy verdiğini belirtmiştir.

İlkokul mezunu olan Kurtuluş Tayiz Ortaokulu Van Atatürk Lisesi’nde okumaya başladığını ancak 8 yıllık eğitim olduğu için 5. sınıfta ayrıldığını bu nedenle kendisini ilkokul mezunu bile değilim diyerek eğitim durumuna açıklık getirmiştir. 2016 yılında Hacer Akıcı ile evlenmiştir.

Halil Uslu Kimdir?

1951 Van-Gürpınar doğumlu.

Son 40 yılda çeşitli kültürel faaliyetler içinde ve basın kuruluşlarında görev yapmış, Türkiye’nin bütün bölgelerinde yüzleri aşkın konferans ve seminerler vermiştir.

Müjde Peygamberi “ASM”,  Bediüzzaman’ın Kardeşi Abdülmecid Nursi “Ünlükul”, Bediüzzamandan Çağımıza Müjdeler, Şifa Yaprakları,  Risale-i Nurda 40 Hadis-i Şerif ve Alem Çarşısı kitaplarının yazarıdır.

Merhum Uslu evli ve iki çocuk babasıydı.

Ferzende Kaya Kimdir?

Gazeteci, yazar. 11 Ekim 1978, Başkale / Van doğumlu. ABD Newport University’de İletişim Psikolojisi üzerine yüksek öğrenimini sürdürüyor. Lise yıllarında gazeteciliğe başladı. Uzun süre OHAL bölgesinde AA, Politika, Selam, Nokta, Radikal / Ekler, Yeni Gündem, Öküz, Turkish Daily News adlı yayın organları ve kurumlarda çalıştı. Kürt sorunu, insan hakları ve Orta Doğu üzerine birçok araştırması yayımlandı.

Medya eleştirmenliği ve müzik yazarlığı da yaptı. Yeni Harman ve Hayvan dergisinin kurucuları arasındaydı. Esmer dergisini yönetti.

VANLI MİLLİ SPORCULAR

Nur Tatar Kimdir?

Nur Tatar Askari, 16 Ağustos 1992 tarihinde Van'da doğan Türk millî tekvandocudur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü sporcusudur. Van'da Vali Haydar Bey Lisesinden mezun olan sporcu, lise yıllarında katıldığı turnuvada Türkiye 1.'si oldu. İlk madalyasını 15 yaşındayken kazandı. 2 defa Avrupa Küçükler Şampiyonu oldu ve Avrupa'da A Sınıfı turnuvalarında altın madalyalara uzandı. Rusya, Sankt-Peterburg'da yapılan 2010 Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda gümüş madalya ve Birleşik Krallık, Manchester'da yapılan 2012 Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda altın madalya kazanmıştır.

Ankara'da Ankara İller Bankası'na transfer olmadan önce TSE Spor Kulübünün sporcu olan Tatar, Cüneyt Gülçek tarafından çalıştırılmaktadır.

2012 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil eden takımda yer alan sporcu Andrea St Bernard, Paige Mcpherson, Carmen Marton'u eleyerek, Kyung Seon Hwang ile finalde yarışma hakkı kazandı. Finalde rakibine yenilerek gümüş madalyanın sahibi oldu.

2014 Avrupa Tekvando Şampiyonası yarı finalinde Rus sporcu Anastasia Baryshnikova'ya 5-4 yenilerek bronz madalyanın sahibi oldu.

Tatar, 2014 yılının Ağustos ayında Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi tarafından yapılan açıklamada 2016 Rio Olimpiyatları yolunda desteklenecek, madalya vadeden "16 altın sporcu" arasında yer almıştı. Sporcu Rio'da bronz madalya kazanarak, ikinci Olimpiyatından da madalyayla ayrıldı.

Emirhan İlkhan

Emirhan İlhan, 1 Haziran 2004'te İstanbul'da dünyaya gelmiş olup aslen Vanlıdır.

2013'te Florya 1923 Spor'da futbola başlayan Emirhan, 2014'te Beşiktaş altyapı hocalarının dikkatini ve Siyah Beyazlı ekibe transfer oldu. Alt yaş gruplarında sergilediği performansla dikkatleri üzerine çeken Emirhan'ın asıl mevkisi merkez orta saha. 17 yaşındaki oyuncu, Antalyaspor'a karşı mecburi olarak sağ kanatta görev alsa da performansıyla herkesin takdirini kazandı. 

İlk profesyonel deneyimini Antalyaspor maçında yaşayan Emirhan, ortaya koyduğu performansla beğeni topladı. 

U16 ve U18 Milli Takımı formaları giyen Emirhan'ın Beşiktaş ile Haziran 2023'e kadar sözleşmesi bulunuyor. Ocak 2021'de Beşiktaş'ta profesyonel olan 17 yaşındaki yıldız adayı, ''8 yaşımda seçmeler için tesislere adım attığımdaki heyecanımı tarif edemem. Bugün de aynı heyecanla futbol hayatımın en önemli adımını atıyorum. Artık Beşiktaşımızın profesyonel futbolcusuyum. Bu forma için elimden geleni yapacağım. Beşiktaş hayattır, hayatta Beşiktaş'' ifadelerini kullanmıştı.

Sezon başında UEFA Gençlik Ligi'nde Borussia Dortmund'a karşı oynadığı futbolla Almanlar'ın ilgisini çeken Emirhan, Dortmund'un scoutlarıyla takip ettirdiği bir isim. Güncel piyasa değeri 100 bin Euro olan Emirhan, 1.75 boyunda.

Niyazi Gülseven

Ocak 1949 Van doğumlu, defans oyuncusu Niyazi Gülseven Kayseri, Fenerbahçe ve Karşıyaka başta olmak üzere bir çok takımda forma giymiş efsane futbolculardandır.

Enes Kenter Kimdir?

Dört sene Utah Jazz forması giydikten sonra 2015 yılının Şubat ayında Oklahoma City Thunder takımına takas edildi ve burada beklentilerin üzerinde bir sezon geçirdi.

20 Mayıs 1992 doğumlu olup aslen Vanlı bir basketbolcudur.

Basketbol hayatına Samanyolu Koleji'nde başlayıp Fenerbahçe Ülker'de yetişen Enes Kanter, takımı ile profesyonel sözleşme imzalamayıp, kolej'de Kentucky Üniversitesi'nde forma giyme kararı aldı.

Kentucky Wildcats takımında bir süre oynadıktan sonra profesyonel oyuncu statüsünde değerlendirilerek NCAA de oynama hakkı elinden alındı.

Daha sonra katıldığı 2011 NBA Seçmeleri'nde Utah Jazz tarafından 3. sırada draft edilerek basketbol tarihinin bir NBA Draftı'nda en üst sıradan ve en genç draft edilen basketbolcusu unvanını ele geçirdi.

FETÖ'ye verdiği destek nedeni babası tarafından evlatlıktan reddedilmiştir.

VANLI SİNEMA, TİYATRO VE DİZİ OYUNCULARI İLE YAPIMCILAR

Sinan Çetin Kimdir?

 Mart 1953 tarihinde Van’da dünyaya geldi.

İlk ve ortaöğrenimini babasının görevi dolayısıyla Anadolu‘nun farklı şehirlerinde tamamladıktan sonra Ankara‘ya taşındı.

Hacettepe Üniversitesi‘nde sanat tarihi üzerine eğitim alan Çetin, grafik, resim ve fotoğrafla ilgileniyordu ve bu alanlarda uğraşlar vermeye başladı. Sonraları sinemaya yönelen rejisörün sektördeki ilk deneyimi 1975 yılında Zeki Ökten’in yönetmenliğini yaptığı Hanzo adlı filmdeki asistanlık göreviydi.

Usta yönetmenler Şerif Gören ve Atıf Yılmaz ile birlikte çalışma fırsatı da yakalayan Çetin, 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Baskın ve Halı Türküsü adlı belgeseller için kamera arkasına geçti.

Yönetmenin ilk filmi 1980 yılında izleyiciyle buluştu: Bir Günün Hikayesi. Oyuncu kadrosunda Nizamettin Arıç, Fikret Hakan, Nur Sürer yer alıyordu. Sürer, bu filmde canlandırdığı Zeynep rolüyle 1982 Antalya Film Festivali‘nde en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görülmüştü.

Kadir Çermik Kimdir?

Kadir Çermik, 21 Temmuz 1977 yılında Van’da dünyaya gelmiştir.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olmuştur. Birçok dizi ve sinema filminde seslendirme çalışmaları yapan Kadir Çermik ilk oyunculuk deneyimini 1999 yılında Yılan Hikayesi dizisi ile yaşamıştır.

Bugüne kadar, Yeditepe İstanbul, Kuzenlerim, Muhteşem Yüzyıl, Karadayı ve Beyaz Gece dizilerinde rol alan Kadir Çermik son olarak Bana Sevmeyi Anlat dizinde rol almıştır.

Sevgi Onat Kimdir?

Sevgi Onat, 20 Nisan 1938 tarihinde Van'da dünyaya gelmiştir. tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. Eğitimini Ankara'da "Maltepe Komedi Tiyatrosu"'nda alan Sevgi Onat, profesyonel sanat yaşamına Tevfik Gelenbe Tiyatrosu'nda başladı.

Daha sonra Ankara Küçük Meydan Sahnesi, Enis Fosforoğlu Tiyatrosu gibi topluluklarda çalıştı. Tiyatrodan sonra 1991 yılından itibaren kamera karşısına da geçen sanatçı, sinema ve dizi filmlerde rol aldı. Ayrıca dansla ilgilenen Onat, Güven Hokna'ya benzerliğiyle bilinmektedir.

İlker Kaleli Kimdir?

11 Mayıs 1984, İstanbul doğumlu olan dizi ve sinema oyuncusu İlker Kaleli aslen Vanlıdır.

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi mezunudur. London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA) oyunculuk okulunda oyunculuk eğitimi almıştır.

Eğitim gördüğü süreçte ayrıca Şahika Tekand’a ait Stüdyo Oyuncuları topluluğunda oyunculuk dersleri almıştır.

Sırasıyla Son, Kayıp Şehir ve Kayıp isimli dizilerde oynadı. 2014 yılında Silsile adlı filmde yer aldı. 2015 yılından 2017 yılına kadar Poyraz Karayel dizisinde Poyraz Karayel karakterini canlandırdı. 2020 yılında Öğretmen dizisinin başrolü Akif karakterini canlandırdı.

Kaleli, iyi derece İngilizce bilmektedir.

Ercan Özdal Kimdir?

4 Mart 1988 doğumlu olup aslen Vanlıdır.

İlk defa Yasemince komedi programında rol almıştır. 12 yaşında sektöre giriş yapan Ercan Özdal son olarak TRT 1 ekranlarında yayınlanan Sevda Kuşun Kanadında dizisinde görev almıştır.

Niyazi Vanlı Kimdir?

Sinemamızın emektar Vanlı sanatçılarından Niyazi Vanlı, oynadığı 100 küsür filmin büyük bir bölümünde polis ve mahallenin sakinlerinden biri olarak karşımıza çıktı.

Onu hatırlayanlar, Ah Nerede filminin sonunda kalabalığı yarıp gelen polis memuru olarak hatırlayacaklardır. Üç Kağıtçı filminin final sahnesinde Kemal Sunal‘dan tekme yedikten sonra koşmaya başlayan, koltuk değnekli adamı da unutmamak gerek.

Niyazi Vanlı aynı zamanda Yeşilçam Sokağı’nın en büyük figürasyon şirketlerininden birinin de sahibiydi. Birçok kavagacı karakter oyuncumuzu sektöre kazandıran odur.

Emrullah Çakay Kimdir?

Emrullah Çakay 17 Aralık 1990 tarihinde Mardin’de dünyaya gelmiş olsa da Van'da büyümüştür.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümünden mezun oldu. İsviçre’de Bern Üniversitesi Oyunculuk bölümünde yüksek lisans yapmaktadır.

Emrullah Çakay Çukur dizisinde Fatih karakteri olarak rol aldı. Emrullah Çakay Üç Kuruş dizisinde Atilla karakterini oynadı. Son olarak Gizli Saklı dizisinde Adem karakterini oynamaktadır.

Uğur Yücel Kimdir?

Uğur Yücel (d. 26 Mayıs 1957, İstanbul), Türk sinema oyuncusu, senarist ve yönetmen.

1957 yılında İstanbul'da doğdu. Aslen Vanlıdır. İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro bölümünü bitirdi ve 1977 yılında tek kişilik bir gösteri oyunculuk kariyerine başladı.

1975-1984 yılları arasında Kenter Tiyatrosu, Tef Kabare Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu ve Şan Müzikholü’nde çeşitli oyunlarda oynadı. Selamsız Bandosu ve Muhsin Bey (1987) adlı filmlerdeki rolleri ile büyük çapta beğeni topladı.

Televizyonda, Aziz Ahmet, Karanlıkta Koşanlar, Alacakaranlık ve Hırsız Polis gibi dizilerde oynadı; bunlardan Karanlıkta Koşanlar'ın tamamını ve Alacakaranlık'ın bazı bölümlerini (Alican Yücel takma adıyla) yönetti. Karanlıkta Koşanlar dizisinin senaryosunu, Ahmet Ümit'in polisiye öyküsünden uyarlayarak yazdı; Alacakaranlık'ın yazımına da katkıda bulundu.

Arabesk'le, ‘Sinema Yazarları Derneği En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, Muhsin Bey'le Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödüllerini aldı. İlk sekiz bölümünü çektiği İkinci Bahar adlı Tv dizisiyle İletişim Fakültesi En İyi Tv Yönetmeni Ödülünü aldı. Gemide ve Laleli’de Bir Azize filmlerinin müziklerini yaptı.

VANLI İŞ İNSANLARI

Ethem Sancak

Aile önce Van’a, 1988 yılındaysa İstanbul’da okuyup çalışan, yeğen Ethem Sancak’ın önerisiyle İstanbul’a göç etti. O sıralarda Koz Ecza Deposu’nda yöneticilik yapan Ethem Sancak, ailesini bu şirkete ortak olmaya ikna etti.

Küçük yaşlarda ticaret hayatına atılan Sancak ailesi, Siirt’in ardından Van’da uzun bir süre manifaturacılık ve toptancılık yaptı.Başarı hikayesi 1953 yılında Abdülkerim Sancak’ın ticarete atılmasıyla başladı. Aile önce Van’a, 1988 yılındaysa İstanbul’da okuyup çalışan, yeğen Ethem Sancak’ın önerisiyle İstanbul’a göç etti. O sıralarda Koz Ecza Deposu’nda yöneticilik yapan Ethem Sancak, ailesini bu şirkete ortak olmaya ikna etti. Böylece Türkiye, gelecek 30 yılda ilaç sektörüne damgasını vuracak olan Sancak soyadıyla tanışmış oldu. Aile, sırasıyla Es EczaEskoItriyatHedef Ecza ve Sancak Ecza’yı kurarak kısa zamanda Türkiye'nin en büyük ilaç ve kozmetik dağıtım grubu haline geldi.

1999 yılında 3,5 milyar dolar ciroyla yüzde 41 pazar payına, ilaçta ve ıtriyatta 21 bin eczaneye ve 30 bin markete hizmet veren grup, 2001 yılında Alliance Boots ile ortak olarak Hedef Alliance adını aldı. Şirket, kısa süre içinde Mısır, Cezayir ve Rusya pazarlarının da en önemli oyuncularından biri oldu.1987 yılında kurduğu ilaç firması ile ilaç sektöründe soğuk dağıtım ağı kurarak bu sektörde lider firma olmayı başardı.2001 yılında Avrupa ilaç dağıtım şirketi Alliance Boots ile ortaklık kurmalarının ardından Mısır,Rusya ve Cezayir’de bulunan ilaç dağıtım şirketi ile ortaklık kurarak sektörün uluslar arası temsilcisi olmayı başardılar.

Ancak Sancak ailesinin bazı üyelerinin farklı alanlarda yatırım yapmasından dolayı ticari anlamda ayrılıklar yaşandı.2011 yılında Haydar Sancak ve Suat Sancak, Alliance Boots’ta ki hisselerini devir ederek Sancak Gruop’u kurdu. Abdulrezzak SancakHaluk Sancak ve diğer 12 kardeş 2006 yılında Hedef Alliance’dan ayrılma kararı aldı. Hedef Alliance’dan ayrılan Sancak’lar, hemen Saya Grup’u kurdu. İnşaat, perakende, ilaç, maden ve sanayi sektörlerine bugüne kadar 300 milyon dolar yatırım yaptı.

Saya Grup Yönetim Kurulu BaşkanYardımcısı Haluk Sancak, 2017’de 1,2 milyar TL ciroya ulaşacaklarını, bugün bin olan çalışan sayısını da 2 bine çıkaracaklarını söylüyor. Grubun en büyük yatırımı, 2’nci etabı da tamamlandığında yılda 500 milyon kutu üretim kapasitesine sahip olacak Pharmactive adlı ilaç üretim tesisi. Grubun 2017 hedeflerine ulaşmasında ilaç sektörünün katkısının çok büyük olacağını söyleyen Sancak, “İlaçta Türkiye'nin ilk 5 jenerik üreticisinden biri olacağız” diyor. 

Fettah Tamince Kimdir?

Fettah Tamince, 1972 Van-Çaldıran doğumlu. İlköğretimini Çaldıran İlkokulu’nda tamamlayan Tamince, ilkokuldan sonra, eğitimine Antalya ve Almanya’da devam etti, ilk ticari girişimlerine de üniversite döneminde başladı.

Tamince, turizm, otel yatırımları ve işletmeciliği, inşaat, enerji, gayrimenkul, medya ve eğitim sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Türkiye, Kazakistan, Ukrayna, Rusya’da projeleri olan Tamince, ilk beş yıldızlı lüks oteli olan Labada Oteli’ni 2000 yılında Antalya-Çamyuva’da inşa etti. 2001 yılında ise ilk Rixos Oteli’ni açtı. 11’i Türkiye’de, üçü Kazakistan’da olmak üzere Ukrayna, Libya, İsviçre, Mısır, Birleşik Arap Emirliklerinde iki ve Hırvatistan’da bir tane olmak üzere toplam 21 oteli bulunuyor.

Tamince, Sembol İnşaat’ın yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. 2000 yılında kurulan Sembol İnşaat’ın bazı projeleri ise şöyle:

Rixos Otel Bodrum, Rixos Otel Tekirova, Mriya 5 star Resort Hotel, Nursultan Nazarbayev Üniversitesi, Astana Kütüphanesi, Alupka Villas, Gorky Gorod Entertainment & Shopping Center, Gorky Gorod Sberbank Guest House, Astana Ulusal Askeri Akademisi, Khan Shatyr Residences, Antalya Theme Park ve Dream of Phaselis.

Suna Dumankaya Kimdir?

Ülkemizde kozmetik sektörünün öncü isimlerinden olan bitki bilimi ve güzellik uzmanı, Suna Dumankaya 1958 doğumludur.

Van’da dünyaya gelen ünlü isim bu mesleğin anneannesinin kendisine aktardığı bilgiler neticesinde oluştuğunu belirten Dumankaya, eski dönemde anneannesi Fatma Öktem’in ilaçların olmadığı zamanda doğal otlarla, yağlarla ve özlerle insanlara şifa bulmak için uğraşan bir insan olduğunu belirtmiştir. Fatma Öktem Türkiye’nin ilk kadın lokman hekimi’dir.

Kendiside kozmetik alanda kullandığı doğal malzemeler ile bir çok ülkeden uzmanlık belgesi almış ve senelerin vermiş olduğu tecrübelerle bir çok mucizevi formülü elde etmeyi başarmıştır. Günümüzde SD markası ile bir çok televizyon programınada katılan Suna Dumankaya bugüne kadar Meslek Sırlarım, Doğal Sağlık ve Güzellik ile Mucize Formüller isimli kitaplara imzasını atmıştır.

1980’li yıllarda eşini kaybeden Suna Dumankaya’nın üç evladı vardır.

Namık Mesicioğlu Kimdir?

Van doğumlu ve Mesicioğlu Şirketler Grbunun sahibi Namık Ziya Mesicioğlu,

Başarılarla dolu iş yaşamına 1982 yılında Bursa’da Tuşpa Yapı Malzemeleri Ltd. Şti. ile başlamıştır.

Çeşitli yapı ürünlerinin perakende ve ardından toptan satışını gerçekleştirmiş ve daha sonra kurduğu Meskar Yapı Malzemeleri şirketi ile bir anda inşaat sektöründe devleşmiştir.

2015 yılında, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO)’nın düzenlediği Ekonomiye değer katanlar töreninde ödüle layık görülmüştür.

‘Sektör Birincileri’ kategorisinde ödül almaya hak kazanan şirketin sahibi olarak aynı zamanda İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş adamları Derneği (İMSİAD) başkanlığı görevini de başarı ile yürüten Meskar Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ziya Mescioğlu ödülünü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almıştı.

Burhan Kayatürk Kimdir?

Van İskele YİBO ve lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi’nde okul birincisi olarak tamamladı.

Sadece çok başarılı öğrencilere tahsis edilen yurt dışı eğitim bursu ile Pakistan’da okumaya hak kazandı.

Elektronik Mühendisi olup Pakistan Lahor Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu olup American International University’de İşletme Dalında Yüksek Lisans yapmıştır.

Birçok Uluslararası Firmada Danışmanlık, Yurt dışında Proje ve Bölge Müdürlüğü, Kimlik Mağazaları Yöneticiliği, Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara Siyaset Akademisi Başkanlığı, Türkiye-Pakistan Dostluk ve Kültür Derneği Genel Başkanlığı, Türkiye Mühendisler Birliği Onur Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Araştırmacı Girişimci İşadamları Derneği İstişare Kurulu Başkanlığı yapmıştır. TBMM XXIII. Dönem Ankara, XXIV., XXV. ve XXVI. Dönem Van Milletvekili idi. Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği, Türkiye – Pakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yapmıştır.

Kimlik (Paulmark) Mağazaları sahibi olan Burhan Kayatürk, binlerce kişiye istihdam sağlayan Van Tekstilin kurulmasında önemli bir rol oynamıştır.

İngilizce, Urduca, Arapça, Hintçe ve Japonca bilen Burhan Kayatürk, evli ve üç çocuk babasıdır.

Evli ve üçüz çocuk babasıdır.

VANLI SİYASETÇİ VE BÜROKRATLAR

Kınyas Kartal Kimdir?

1900 yılında Erivan'da doğdu. Harp Okulu mezunu. Askerlik, çiftçilik ve tüccarlık yaptı. 13, 14, 15 ve 16. Dönem Van Milletvekilliği yaptı.

5 Haziran - 17 Kasım 1977 tarihleri arasında 5 ay boyunca en yaşlı üye sıfatıyla TBMM Başkanlığını yürüttü.

Evli ve on çocuk babasıydı. 19. Dönem Van Milletvekili Nadir Kartal'ın babasıdır.

24 Mayıs 1991 tarihinde vefat etti.

Ferit Melen

Ferit Melen 1906 yılında Van'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Bursa Erkek Lisesi'nde öğrenim gördü. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 26 Ağustos 1931'de Bursa maiyet memurluğunda çalışmaya başladı. 25 Ekim 1932'de Maliye Müfettiş Yardımcılığına atandı. 1940-1941 yılları arasında askerlik yaptı.

Daha sonra Fransa Maliye Bakanlığı'nda inceleme yapmak üzere Paris'e gönderildi. 29 Kasım 1943'te vasıtalı vergiler genel müdürü olarak çalışmalarda bulundu. 1946'da Gelirler Genel Müdürlüğü makamına getirildi. 9. Dönem seçimlerinde Van milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi.

Bunun yanında 9 ve 10. Dönem İsmet İnönü kabinesinde Maliye Bakanı olmuştur. 1964-1979'da da cumhuriyet senatosunda Van üyeliği yaptı. 1968 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa eden Melen, Güven Partisi'nin kurulmasında da büyük rol oynamıştır.

Nihat Erim hükümetlerinde de Milli Savunma Bakanlığı'nda göreve gelmiştir. 22 Mayıs 1972 tarihinde gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde  Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni başbakanı oldu. olmuştur. Süleyman Demirel döneminde de yeniden Milli Savunma Bakanlığı'na atandı. Ferit Melen, 3 Eylül 1988 tarihinde Ankara'da hayatını kaybetti. Cenazesi Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Yalım Erez

Sanayici, işadamı, STK Yöneticisi, Siyaset ve Devlet Adamı, TOBB eski Başkanı, XX. Dönem Muğla Milletvekili,  Sanayi ve Ticaret eski Bakanı. İşadamı. Sanayi eski bakanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) eski başkanı. Haznedar Tuğla başkan vekili.

1944'te Van'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesi mezunu. Canlı hayvan ihracatçılığı yapan İhsan Erez'in ilk oğludur. Erez ailesi 1951'de İstanbul'a göçtü. İstanbul'daki ilk yıllarında, Van'da başlattıkları canlı hayvan ihracatını sürdürdüler. Müteahhitlik yıllarının ardından 1952'de sanayicilik macerası başladı. Merter'de ateş tuğlası üreten Haznedar Tuğla fabrikası satılıyordu. Baba Erez üretime 1927'de başlayan bu fabrikayı satın aldı. Önce inşaat sonra ateş tuğlası üretimine geçti.

Yalım Erez İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği Fakültesi'ne girdi. Öğrenci olaylarının en yoğun olduğu yıllarda öğrenci cemiyeti başkanlığı yaptı. Bir gün arkadaşları ondan izinsiz boykot yapınca, önce okula gelip boykotu kırdı, ardından da öğrenimine son vererek babasının fabrikasında iş hayatını tercih etti. Erez, 1999 yılında Star Gazetesi'nde yayımlanan röportajında Jale Özgentürk'e o yılları anlatırken "Radikal olmadım hiçbir zaman. Sağ-sol ayrımı yapmadım. Doğrulardan yana oldum" diyor.

160 çalışanlı Haznedar Tuğla'yı, kardeşi Zekai Erez'le birlikte yürütüyor. "Dünyanın hiçbir ülkesinde üretim yapmak isteyene bu kadar zorluk çıkarılmaz" diye yakınmasına karşın sanayiciliği, üretmeyi, başarının karşılığını hemen almayı çok seviyor.

Hüseyin Çelik Kimdir?

Akademisyen, yazar, 21., 22. ve 23. Dönem Van Milletvekili, 58. Hükümet’te Kültür Bakanı, 59. ve 60. Hükümet’te Millî Eğitim Bakanı. 5 Mart 1959, Gürpınar / Van doğumlu. Babasının adı Hasan, annesinin adı Sariye'dir. Tatvan Yatılı Bölge Okulu, Alparslan Öğretmen Lisesi (1978), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü (1983) mezunu. Yüksek lisansını Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi SBE’de 1983’te, doktorasını İstanbul Üniversitesi ile Londra Üniversitesi School of Orientalonal African Studies’te 1991’de tamamladı.

Aynı yıllarda belli aralıklarla Türkiye’de ilk siyasal muhalefet hareketi olan Yeni Osmanlılar Cemiyeti ile ilgili araştırmalar yapmak üzere Belçika, Hollanda, Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya ve Fransa’da bulundu. Yüksek lisans tezi: “Genç Kalemler Mecmuası”. Doktora tezi: “Ali Suavi ve Dönemi”. 1997’de doçent oldu. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yaptı (1983-99).

18 Nisan 1999 seçimlerinde DYP’den Van milletvekili seçilerek parlamentoya girdi, TBMM kâtip üyeliğine getirildi.

3 Temmuz 2001’de DYP’den istifa ederek, AK Parti’nin kurucuları arasında yer aldı. TBMM’de partisi grup oluşturduktan sonra, grup başkan vekilliğine seçildi.

3 Kasım 2002 ve 22.07.2007 milletvekili genel seçimlerinde yeniden AK Parti’den Van milletvekili olarak parlamentoya girdi. 58. Hükümet’te Kültür Bakanı, 59. ve 60. Hükümet’te Millî Eğitim Bakanı olarak görev aldı.

Türk siyasi tarihi, kültürü ve edebiyatı ve güncel konularda makalelerini Türkiye Günlüğü, Dergâh, Tarih ve Toplum, Nokta dergileri ile Zaman ve Yeni Asya gazetelerinde yayımladı.

Fikri ve siyasi akımlar, Türk kültürü, siyasi tarihi ve edebiyatı ile aktüel meseleler üzerine yirmiye yakın  kitabı yayımlandı.

İyi düzeyde İngilizce bilen Hüseyin Çelik, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Celalettin Tüfekçi

Celalettin Tüfekçi, (d. 22 Kasım 1925 Van - ö. 11 Temmuz 2013), Türk bürokrat.1947 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Pötürge, Çamardı, Gönen, Fatih, Sarıkamış Kaymakamlıkları, 1966 yılında Giresun, Çanakkale ve 1971’de Çorum Valilikleri yaptı.

13 Ağustos 1974 - 25 Şubat 1976 tarihleri arasında Emniyet Genel Müdürlüğü yaptı. 6 Ağustos 1973 tarihinde kendi isteği ile emekli olmuş ve avukatlığa başlamıştır.Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının Kurucu Başkanlığı, Van Vakfı Başkanlığını yürüttü.

Ayrıca Polis Emeklileri Vakfı ve Derneği Onursal Başkanıdır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Gülşen Orhan

Gülşen Orhan (d. 12 Aralık 1970, Bahçesaray, Van Türkiye)

Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Van ilinde 5. sırada seçilmiş olup, TBMM 23. dönem milletvekillerindendir. İlk ve orta öğrenimini Van’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi bölümünden mezun oldu. Dul ve 1 Çocuk annesi olan Gülşen Orhan, Bahçesaray Belediye Başkanı Naci Orhan'ın kızıdır.

İkisi kız, dördü erkek 6 kardeşi var. Ortaokulda Gülşen Orhan sınıfındaki tek kızmış. Baba Naci Orhan, çevrenin eleştirilerine aldırmadan sadece Gülşen Orhan'ı değil diğer kız kardeşlerini de okutmuş. Üç kız da ilk ve ortaokulu Bahçesaray'da, liseyi Van'da tamamlamış. Dört erkek üniversite eğitimi de görmüş.

Gülşen Orhan, liseyi bitirdikten sonra akrabası bir inşaat mühendisiyle evlenmiş. Mirhasan adında bir oğlu var. Kocasını bir trafik kazasında kaybetmiş. Bu talihsiz olaydan sonra oğlunu okutmak için Ankara'ya gitmiş. Oğlu okula devam ederken, evde oturmamak için üniversite giriş sınavlarına katılmış. A.Ü. Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nin arkeoloji bölümünü kazanmış. Dört yıl sonra üniversite diplomasını almış...

Babası Naci Orhan, Bahçesaray'ın eski muhtarı, şimdilerde Belediye Başkanı. Gülşen Orhan'ın babası Naci Orhan çok renkli bir kişi. Şiir yazıyor (www.antoloji.com'dan şiirlerini okuyabilirsiniz), hikâyeler anlatıyor... Bu renkli kişiliği nedeniyle politikacılar ve mülki erkânla arası çok iyi... Diğer parti başkanları ve önceki başbakanlar gibi Tayyip Erdoğan da Naci Orhan'ı tanıyor, seviyor.

Selim Kaptanoğlu Kimdir?

VANLI SES SANATÇILARI

Ruhi Su

Erol Evgin

Atatan Çelik

Hüsamettin Subaşı

Özgür Elter

Ünal Zorer

Heme Haci

Dengbej Kazo

Egide Cimo

Melahat Gülses

Funda Arar

Fırat Başkale

Ahmet Poyrazoğlu

Metin Barlık

VANLI RESSAMLAR

Haydar Ekinek

Naile Akıncı

VANLI FENOMEN

Murat Övünç

VANLI AKADEMİSYENLER

Mehmet Emin Ay

İlahiyatçı Profesör, Ayasofya Kebir Cami Baş İmamı

1 Nisan 1963 tarihinde Van’da doğdu. Van İmam-Hatip Lisesi’ni 1980 yılında, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni 1984 yılı Haziran döneminde birincilikle bitirdi. Mezuniyet sonrası açılan sınavlarda başarılı olarak, aynı fakülteye 8 Ekim 1984’te Din Eğitimi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1986 yılında Yüksek Lisansını, 1992 yılında ise Doktorasını tamamladı. 1993 yılında askerlik görevini yerine getirdi. 1995 yılında Doçent, 2001 yılında ise Profesör oldu.

Hülya Kasapoğlu Çengel Kimdir?

Profesör Dr.

Dil ve edebiyat araştırmacısı. 27 Nisan 1965, Van doğumlu. İlk ve ortaöğrenimini doğduğu yerde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden 1986 yılında mezun oldu. 

Çalışma hayatına 1987 yılında Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde araştırma görevlisi olarak başladı. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsündeki yüksek lisans eğitimini, 1988 yılında “Modern Uygur Türkçesinde Fiil” adlı tezle tamamladı. 1995 yılında hazırladığı “Uygur Şairi Abdurrahim Ötkür’ün Şiirleri-Metin-Aktarma-İnceleme” adlı tezle doktor oldu. 

1996 yılında görev yaptığı bölümün Yeni Türk Dili Anabilim Dalında yardımcı doçent kadrosuna atandı. 1998 yılında Kuzey Batı (Kıpçak) Grubu Türk lehçeleri alanındaki çalışmasıyla doçent doçent oldu. 2002-03 yıllarında Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Türkoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştı. Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde doçent olarak, Türk Dili, Kuzey Batı (Kıpçak) Grubu Türk lehçeleri, Kırgız ve Uygur Türkçeleri üzerine çalışmalarını sürdürdü.

VANLI MANEVİ ŞAHSİYETLER

AbdulhAkim Arvasi

Van’ın Başkale kazasında doğdu. Babası Seyyid Mustafa Efendi’dir.

Soyu anne tarafından Abdülkādir-i Geylânî’ye ulaşır. Hülâgû Bağdat’ı istilâ ettiğinde (1258) Musul’a hicret eden ataları daha sonra Urfa ve Bitlis’e, oradan da Mısır’a gitmişlerdi.

Ailenin büyük oğlu Molla Muhammed bir süre sonra Van’a gelip şehrin güneyinde yüksek dağlar arasında bir köy kurmuş, bu köyde büyük bir dergâh ve iki katlı bir cami inşa ederek oraya Arvas adını vermişti.

Kādirî tarikatına mensup olarak faaliyet gösteren ve “Arvas seyyidleri” diye tanınan aile, altı yüz elli yıl varlığını devam ettirerek bugüne ulaşmıştır.

#vanlı #vanlıünlüler #vanlısanatçılar

Editör: Nihat Işık