Van'ın en köklü gazetelerinden Prestij Haber Gazetesinden Mehmet Selim Kurt hakkımda merak edilenleri sordu ben de cevapladım.

Van Sosyal Medya Fenomeni
Vanlı Nihat Hoca Kimdir?

Sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla ciddi bir takipçi sayısına ulaşan ‘Vanlı Nihat Hoca’ lakabıyla bilinen Nihat Işık, özgeçmişinden, ailevi ve sosyal yaşamına, sosyal medyayı kullanma amacına kadar birçok konuyu değerlendirdi.

Nihat Hoca'dan Vanlı Nihat Hoca'ya

Sosyal medya fenomeni Nihat Hoca, daha çok Van'ı tanıtan fotoğraflar paylaşıyor. Ancak paylaşımları arasında 'otlu peynir'i, 'keledoş'u, 'lavaş ekmeği' hiç eksik etmiyor. Van'a has tatlarla birlikte, Van'ın güzelliklerini de paylaşarak tanıtıma katkı sunan Nihat Hoca, arama motorlarında da Vanlı yazınca önünüze ilk çıkan isimlerden oluyor. Gecenin bir vakti attığı twetle bir anda, özellikle de il dışındaki takipçilerini otlu peynir krizine sokan, Van sevdasını depreştiren Nihat Hoca; "Van'ı tanıtmak için evimin bir odasını büro olarak kullanıyorum. Ben bu şekilde mutlu oluyorum" diyecek kadar da bir Van aşığı...

Esprili bir dille,  “İyi düzeyde İngilizce bilmesem de Vanlıcayı çok iyi konuştuğumu söyleyebilirim.” diyen Işık, sorduğumuz sorulara şu cevapları verdi:

Vanlı Nihat Hoca Kimdir?
Van'ın Sosyal Medya Fenomeni Vanlı Nihat Hoca

"Vanlı Nihat Hoca Kimdir ?"

Nihat Hoca; “Van’ın neyi güzel yaa” diyenlerin ağzına ıslak odunla vurmak isteyip de vuramadığı için eşinden fırça yemeyi göze alarak, evinin bir odasını Van’ı tanıtmak için büro olarak kullanan, hayatın anlamını Van’da bulduğu için Van Kedisi gibi başka bir ilde yaşayamayan, Van’a hizmet ederken hiç bir kurum veya kişi ile menfaat ilişkisi olmayıp kendi bildiğinden şaşmayan ve sonsuza dek Otlu Peynir yiyerek mutlu bir şekilde Van’da yaşamayı hayal eden biridir.

"Benim özüm bu ama ben yine de size otobiyografik olarak kendimden kısaca bahsedeyim..."

Asıl Mesleğim Sosyal Hizmet Uzmanı

Adım Nihat Işık. 1972 Van doğumlu olup; ilk, orta ve lise öğrenimimi Van’da tamamladım. İlk üniversitem İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler olup “Bitirince Ne Olacaksın Vıle ?’ sorusuna tatmin edici bir cevap verememem üzerine bir yılı Beyoğlu-Tarlabaşı’nda olmak üzere İstanbul’daki macera dolu iki yıllık öğrenciliğimi sonlandırıp yeniden sınava girdim. Ankara Hacettepe Üniversitesi Soysal Hizmetler Bölümünü kazanarak buradan Sosyal Hizmet Uzmanı olarak mezun oldum. Van’da yoğun terör olaylarının yaşandığı 1996’lı yıllarında yakınlarımın “Doğuyu Tercih Etme” uyarısına rağmen kendi memleketime hizmet etmeyi tercih ettiğim ilk atamamda köy öğretmeni olarak göreve başladım.

Van'ı Tanıtmak için Müdürlükten İstifa Ettim

Daha sonra da asıl mesleğimi yürütmek üzere, Van Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne geçiş yaparak bu kurumda Sosyal Hizmet Uzmanı olarak çeşitli birimlerde çalıştım. Çocuk Evleri Müdürlüğü görevini yürütürken sosyal medya ile tanıştım ve “Vıle sen deli misin?” diyenlere aldırış etmeden, Müdürlük görevimden istifa ettim. Aynı kurumda hem Sosyal Hizmet Uzmanı olarak çalışmaya hem de sosyal medya aracılığı ile gönüllü olarak Van’ı tanıtmaya devam ederken keşfedilip (!) bir süreliğine de Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde görevlendirildim. Halen Van Bölge ve Eğitim Araştırması Hastanesi Çocuk İzleme Merkezinde görevlendirme ile Sosyal Hizmet Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Boş zamanlarımda ise hobi olarak sosyal medya aracılığı ile çok sevdiğim Van’ı tanıtmaya çalışıyorum."

Vanlı Nihat Hoca Kimdir?
Vanlı Nihat Hoca Hakkında Merak Edilenleri Cevapladı

"Ailenizden Bahseder Misiniz?"

Evli, mutlu ve göbekliyim…

“Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer” sözünden hareketle, Van Mutfak Kültürünü gönüllü olarak tanıtan Mavi Fularlı Kadınlar Grubundan olup muhteşem Van yemekleri yapan bir eşim var. Vanlı olmakla gurur duyan, biri kız ikisi erkek olmak üzere üç çocuğum var. İyi düzeyde İngilizce bilmesem de Vanlıcayı çok iyi konuştuğumu söyleyebilirim. 4 katlı bir aile apartmanında yaşıyoruz. Bir katında biz, bir katında annem-babam, diğer katlarda da evli iki abim kalıyor. Aile apartmanında olmanın avantajı en çok sosyal medya paylaşımlarıma yarıyor.

"Ecem" Demeyin Hacı Babam Kızıyor

Van Merkez Valimithatbey Mahallesinde Oturuyoruz. Aslen Şahbağı Köyündeniz (o zamanlar köydü şimdi o köyün yerinde Beyüzümü, Şahbağı ve Düzyol olmak üzer üç mahalle bulunuyor) Daha da aslen Küresunni yani Azeri Türküyüz. (“Ecem” demeyin, çünkü hak olan bir mezhep kastedilmediği için özellikle hacı babam çok kızıyor.) Dedemin dedesi, yani yaklaşık 100 yıl önce İran’dan Van’a göç etmek zorunda kalmışlar.

"Neden Vanlı Nihat Hoca?"

Memuriyet hayatıma öğretmenlikle başladım. Çevremdeki herkes bana “Nihat Hoca” diye hitap ettiği için de Sosyal Medya hesaplarımı bu isimle kullandım. İlk sosyal medya paylaşımlarım daha çok kendi kişisel yaşamıma ve görüşüme ait paylaşımlardı. Daha sonra Van ile ilgili paylaşımlarımın çok ilgi gördüğünü görünce “Vanlı Nihat Hoca” ismini kullanmaya başladım. Paylaşımlarımı da ağırlıklı olarak Van’ın tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri ile güncel olayları ile ilgili yapmaya çalıştım. Çünkü gözlemlediğim kadarıyla özellikle sosyal medyada Van’ın tanıtımıyla ilgili hesaplara ihtiyaç var olduğunu gözlemledim ve bu yönde paylaşımlar yapmaya başladım.

"Takipçi Profiliniz Nasıl?"

Ağırlıklı olarak Vanlı olanlar takip ediyor. Çeşitli nedenlerle Van dışına gitmek zorunda kalmış veya görevleri nedeni ile bir süre Van’da bulunmuş, Van Peyniri yemiş veya Van Gölüne girmiş insanlar. Yani sadece Vanlılar beni takip etmiyor. Van ile hatırası olan il dışında hatta yurt dışında da çok takipçim var.

"Paylaşımlarınızda Nelere Dikkat Ediyorsunuz?"

Her şeyden önce güncel olmasına dikkat ediyorum. Sosyal Medyayı gençlerin daha çok kullandığını göz önünde bulundurarak onlara ulaşabileceğim bir dil kullanmaya çalışıyorum. Daha önceden işlenmemiş konular bulmaya çalışıyorum. Çünkü tekrar paylaşımlar insanları sıkıyor. Bu nedenle özellikle Van’ın hiç bilinmeyen tarihi ve doğal güzellikleri ile kültürel zenginliklerini paylaşmaya çalışıyorum. Bunları yaparken işin içine mizahi bir dil de katmaya ve kendi ailemden; eşimden, çocuklarımdan, annemden, babamdan yakın çevremden insanları da paylaşımlarıma dahil ediyorum. Amacım hayatın doğallığını da yansıtabilmek.

Vanlı Nihat Hoca Kimdir?
Vanlı Nihat Hoca Hakkında Merak Edilenler

"Takipçi Sayınız Ne Kadar?"

Sosyal Medya fenomeni olunca, daha fazla kişiye ulaşmak için farklı Sosyal Medya hesapları ile takipçilere ulaşmaya çalışıyorum. İlk olarak Twitter hesabım vardı. Daha sonra Facebook hesabı açtım. Talep olduğunu görünce İnstagram hesabı ve YouTube kanalı açtım. En son olarak da İnternet Sitesi ve Mobil Uygulama açtım. Farklı Sosyal Medya hesaplarımda toplam 120 binin üzerinde takipçim var. Yaptığım paylaşımların takipçilerim tarafından da paylaşılması ile bazı paylaşımlarım milyonlara ulaşabiliyor.

"Paylaşımlarınızda Herhangi Bir Gelir Elde Ediyor Musunuz? Maddi Bir Beklentiniz Var Mı?"

Sosyal Medya hesaplarımda kesinlikle gelir getirici reklam amaçlı paylaşımlar yapmıyorum. Bu tür teklifler çok oluyor. Ama en başta da belirttiğim gibi bu işi bir hobi olarak yapıyorum ve maddi bir karşılık beklemiyorum. Hatta bu işe başladığımdan beri giderlerim de oluyor. Mesela bir ilçeye gideceğim zaman kendi imkânlarımla gidiyorum. Kullandığım aparat ve cihazlar var tabi.

"Genelde Otlu Peynirle İlgili Paylaşımlarınız Dikkat Çekiyor, Neden Otlu Peynir?"

Ben kendimi otlu peynirle çok özleştiriyorum, niye? Çünkü otlu peynir Van’ın simgelerinden biri, aslında kedi de bir simgedir, kale de bir simgedir yani Van’ın bir sürü simgeleri var, niye otlu peynir, her halde biraz da yemekle ilgili çok paylaşımlar yaptığım için. Van’ın tanıtımını yaparken aslında sadece doğal güzellikleri değil veya tarihi güzellikleri, festivalleri ve yapılan diğer etkinlikleri değil, bence mutfağı da çok önemlidir.

Otlu Peynirimizin Anıtı Neden Olmasın?

Bu işi yaparken mutfağını da anlatıyoruz, otlu peynir de benim çok sevdiğim bir şeydir. Van kültüründe sabah otlu peynir yiyoruz bilindiği gibi öğlen yemeği yendiği zaman özellikle evlerde altın vuruşumuzdur yani son dokunmamızı otlu peynirle yapıyoruz. Akşam hakeza öyle yani günün her saatinde insanların rahatlıkla tüketebildiği bir şey olduğu için o yüzden paylaşımlarda genelde otlu peynir gözüküyor. Van’a özgü bir şeydir, aslında otlu peynirin içinde hem bir tarih var, hem bir kültür var, dışarda olan insanlar da bize en çok otlu peyniri özledik diyorlar. O yüzden Van kültüründe ben otlu peynirin çok önemli bir yerinin olduğunu düşünüyorum hatta Van’da bununla ilgili bir anıtın neden olmadığını da merak ediyorum. Mesela küp şeklinde bir anıtı da yapılabilir. Bunun dışında otlu peynirimiz ekonomik anlamda da çok önemli bir yere sahip, bunu çok iyi işlememiz lazım, çok önemli bir değerdir bu. Ve bir otlu peynir festivali de olabilir.

Son Olarak Ekleyeceğiniz Bir Şey Var Mı?

Size ve Prestij Haber ailesine çok teşekkür ediyorum. Bu teveccühünüz ile beni çok mutlu ettiniz. Sizin aracılığınız ile takipçilerime de selam ve sevgilerimi iletiyorum. Sağlıcakla kalın, takipte kalın…

Prestij Haber (Mehmet Selim Kurt)

Editör: Nihat Işık