Vanlı Hoca İstanbul Haliç Üniversitesine Rektör Olarak Atandı

Daha önce Muş Alparslan Üniversitesi’nde kurucu rektör olarak atanan Profesör Doktor Nihat İnanç, İstanbul Haliç Üniversitesi Rektörlüğü’ne atandı.

İnanç Muş Alparslan Üniversitesi görevi sonrasında Kırıkkale Üniversitesi’nde rektör yardımcılığı görevi yürütmüştü.

Nihat Inanc Kimdir

Nihat İnanç kimdir?

Prof. Dr. Nihat İnanç , Van’da doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Van’da tamamladı.

Lisans ve yüksek lisans öğrenimini; İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden sırasıyla 1988 ve 1992 yıllarında tamamlayarak mezun oldu.

1993 yılında Kocaeli Üniversitesi'ne kayıtlı olarak başladığı ‘Doktora’ çalışmalarını, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Robotik Bölümü'nde sürdürerek 1996 yılında tamamladı. İstanbul Teknik, Sakarya, Kırıkkale ve Yüzüncü Yıl Üniversitelerinde akademisyen olarak görev yaptı.

ABD’ de bulunan Ohio-State Üniversitesi'nde ‘Post-Doctorate’ ve ‘Misafir Öğretim Üyesi’ statüsünde çalıştı. 2003 yılında Doçent oldu. 09 Eylül 2008 tarihi itibariyle Muş Alparslan Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü'ne atandı ve iki dönem Rektörlük yaptı. YÖK Denklik Komisyonu, YÖK MühendislikFen Bilimleri Doçentlik Kriterleri Belirleme Komisyonu ve ÜAK Mesleki Unvanları Belirleme Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı.

17 Ocak 2024 tarihi itibarıyla Haliç Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümüne Profesör olarak atandı.

Halen Haliç Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütmektedir.

Bilimsel çalışmalarını, Uluslararası düzeyde 60’ın üzerinde yaptığı yayın ile değerlendirdi.

Çok sayıda panel ve konferansa, konuşmacı ve yönetici olarak katıldı. ‘IEEE Industry Applications Society’ dergisinin (Elektrik Makineleri Bölümü) ‘Yayın Hakem Kurulunda’ görev yapmaktadır.

İngilizce bilmektedir. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Editör: Nihat Işık