Van'ın Yeşil Sol Milletvekili Adaylarını Tanıyalım

14 Mayıs’ta yapılacak Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kısa bir süre kala partiler milletvekili aday listelerini belirledi. YSK’ya başvuran 26 parti milletvekili aday listelerini haftasonu YSK'ya gönderirken, Van’da da flaş isimler listelerde yer buldu. Günlerdir merakla beklenen listeler belli olmasının ardından gözler Van’ı temsil etmek isteyen isimlere çevrildi.

Şehrivan Gazetesi'nden Necmettin Dursun ve Fatma Polatcan, listelerdeki önemli isimlere dair bilgileri okuyucuları için derledi.

İŞTE YEŞİL SOL MİLLETVEKİLLERİ

YEŞİL SOL PARTİ VAN 1. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI PERVİN BULDAN KİMDİR?

1967'de Hakkâri'de Arap kökenli bir baba ve Kürt kökenli bir anneden dünyaya geldi. Babasının adı Halis, annesi Lütfiye'dir. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra kısa bir süre Iğdır İl Özel İdaresi'nde memurluk yaptı.

1987'de kuzeni Savaş Buldan ile evlendi. Evlendikten bir süre sonra eşinin işi nedeniyle İstanbul’da yaşamaya başladı; 1991'de ilk çocuğu dünyaya geldi. PKK'ye maddi yardımda bulunmakla suçlanan eşi, kimliği bilinmeyen kişilerce 2 Haziran 1994'te kaçırıldı ve 4 Haziran 1994'te öldürüldü.

Eşini kaybettikten bir yıl sonra Cumartesi Anneleri'ne katıldı; dört yıl boyunca Taksim'de Galatasaray Lisesi önündeki eylemlerde yer aldı. Bir yandan da HADEP'te görev aldı; iki dönem Parti Meclisi üyesi oldu.

SEÇİLİRSE 8 DÖNEMLİK VEKİL OLACAK

2002 Türkiye genel seçimlerinde DEHAP'tan İstanbul 3. bölge milletvekili adayı oldu ancak partisi seçim barajını aşamadığı için bu seçimde de milletvekili olamadı.

2005'te İsviçreli bir kadın girişimi tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen 1000 kadın arasında yer aldı.

2007 Türkiye genel seçimlerinde barajını geçebilmek için çeşitli partilerin desteklediği Bin Umut Adayları adlı blokta yer aldı.

Iğdır'dan bağımsız aday olarak katıldığı seçimi kazandı ve Iğdır'ın ilk kadın milletvekili olarak meclise girmeyi başardı.

Meclise girdikten sonra Demokratik Toplum Partisi (DTP) grubuna katıldı. DTP'nin Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasının ardından onun ardılı olan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'ne geçti.

2011 Türkiye genel seçimlerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku bağımsız adayı olarak tekrar Iğdır'dan milletvekili seçildi ve TBMM'nin 24. dönem milletvekillerinden biri oldu. 5 Temmuz 2011 tarihi itibarıyla Barış ve Demokrasi Partisi grup başkanvekili olmuştur.

YEŞİL SOL PARTİ VAN 2. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI ZÜLKÜF UÇAR KİMDİR?

Zülküf Uçar, 1982 Van doğumlu ve evlidir. Uçar, ilk, orta ve lise eğitimini Van’da tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı.

Üniversite öğrenimini tamamlayarak mezun olan Uçar, 2007 yılından itibaren Van’da avukatlık mesleğini icra etmeye başladı.

Uçar, avukatlık mesleğine başlamasıyla birlikte Baro İnsan Hakları Komisyonu ve Çocuk Hakları Komisyonları başta olmak üzere birçok kurul ve komisyonda görev yaptı.

2012-2016 yılları arasında 2 dönem üst üste Van Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüttü.

Uçar, 2018-2022 yılları arasında Van Barosu Başkanlığını iki dönem üst üste yürüttükten sonra yapılan seçimlerde tekrar Baro Başkanlığı’na aday olmadı.

2022 yılında yapılan Baro seçimlerinde Türkiye Barolar Birliği Delegeliğine seçildi.

YEŞİL SOL PARTİ VAN 3. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI GÜLCAN KAÇMAZ SAYYİĞİT

Van'da dünyaya geldi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Coğrafya Bölümünden mezun oldu.

Aynı üniversitede tezsiz yüksek lisans yaptı.

2008 yılında Çatak ilçesine öğretmen olarak atandı.

Evli ve 1 çocuk annesi.

YEŞİL SOL PARTİ VAN 4. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI SİNAN ÇİFTYÜREK KİMDİR?

Sinan Çiftyürek, 1952 yılında Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine bağlı Karbêg köyünde dünyaya geldi.

Baba tarafı Canbegi, anne tarafı Bucak aşiretine mensuptur.

İlkokulu Fik Köyünde, ortaokulu ise Hilvan'da okudu.

1969 yılında Antep Öğretmen Okulunda okuduğu sırada siyasi olaylar nedeniyle önce Rize'ye akabinde ise Tokat'a nakledildi.

Eğitimini Tokat'ta tamamlayan Çiftyürek, hiç öğretmenlik yapmadı.

Okulunun bitmesiyle beraber siyasete atılan Çiftyürek, o günden bu güne siyaset ile uğraşmaktadır.

Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanıdır.

Bugüne kadar binin üzerinde makalesi ve 8 kitabı bulunmaktadır.

YEŞİL SOL PARTİ VAN 5. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI GÜLDEREN VARLI KİMDİR?

Van Erciş ilçesinde dünyaya gelen Gülderen Varlı, İlk, orta ve lise eğitimimi sonrası, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde bulunan Erciş’teki Meslek yüksekokulda muhasebe alanında eğitimimi tamamladı.

2014 yerel seçimleri ile birlikte, Erciş Belediyesi’ne seçilmiş ve belediye eş başkan yardımcılığı görevini yapmıştır.

2020 yılında DBP Van İl Eş Başkanlığı görevi yapmış, halihazırda, DBP Parti Meclisi üyeliği yapmaktadır.

MAHMUT DİNDAR KİMDİR?

Van Gevaş Daldere(Karkar) doğumlu evli 6 çocuk babasıdır.

İlk ve orta okulu Gevaş yatılı bölgede okudu, Van endüstri meslek lisesi mezunu olan Dindar, Erciş şeker fabrikasında 29 yıl işçi olarak çalıştı.  

Şeker-İş sendikasında dört dönem yöneticilik yaptı.

2015 yılında emekli oldu emekli olduktan sonra Mebya-der de 6 yıl aralıksız görev yaptı.

2 dönem eş sözcülük görevini yürüttü.  2021 yılında kızıyla birlikte gözaltına alınıp cezaevine gönderildi.  Yaklaşık 1 yıl ceza evinde kaldı.

Cezaevi sonrası ölüye  saygı ve adalet inisiyatifi çalışmalarında yer aldı ve devam ediyor.

6 Ocak 2023 tarihinde Edremit HDP ilçe eş başkanlığına getirilen Dindar 28. Dönem Van Milletvekili adayı….

TAYLAN ERTAŞ KİMDİR?

Taylan ERTAŞ. 01.02.1989 yılında Van'da doğdu.

Adını 68 kuşağının devrimcilerinden Taylan Özgürden alan Taylan Ertaş. İlkokulun bir kaç yılını Van’da diğer yılları ise İstanbul’da tamamladı..

Liseyi Van merkezde Cumhuriyet lisesinde okudu. Üniversiteyi 2011-2017 yılları arasında İzmir 9 Eylül üniversitesi hukuk fakültesinde okudu.

2018 yılından bu yana Van merkezde avukatlık görevimi ifa etmekte olan Ertaş Van’dan 28. Dönem Milletvekili adayı seçildi.

HAVİN KİYE KİMDİR?

1994 yılında Van’ın Çatak ilçesine bağlı Narlı köyünde doğdu. İlköğretim ve lise eğitimi Van’da tamamladıktan sonra, 2012 yılında Mardin Artuklu Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünde üniversite eğimi almaya başladı.

2016’da lisans eğitimi tamamlayıp 2017 yılında Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilimdalı’nda Tezli Yüksek Lisansa yerleşti. ve 2022 yılında tamamladı.

Halen Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümünde lisans eğimi almakta olan Kiye. 2016 yılında, lisans eğitimimi tamamladıktan sonra çevirmen olarak çeşitli kurumlarda çalışmaya başladı.

Halihazırda da yeminli kürtçe tercüman olarak devam eden Kiye 28. Dönem Yeşil Sol Parti Van Milletvekili adayı

Şehrivan Gazetesi

Editör: Nihat Işık