VANLI YAHUDİ MUŞI EFENDİ


İmparatorluk bakiyesi azınlıkların Van’daki son ailesi Yahudi Muşı’ydi Yahudi Muşı Van’da her daim sevilen sayılan esnaflığına eşraflığına her daim itibar edilen saygı duyulan tam bir şehir beyefendisiydi.

Mağazası bugün Cumhurriyet caddesi üzerinde kahvaltıcılar sokağının köşesinde bulunmaktaydı. Yahudi Muşı İmparatorluk azınlıklarının asırlık mozaiğinin Van’daki en son temsilcisiydi. Geçenlerde Ümit Kayaçelebi dostumun tavassutuyla Muşı efendinin oğlu İbrahim Kutlay beyefendiyle mülâki olduk. Kendisiyle konuşurken sanki asırlardır âşina olduğum bir insanla konuştuğum hissine kapandım. İbrahim Bey tam bir süzme şehir beyefendisi inceliğiyle zerafetiyle hatırşinaslığıyla tam bir Van’lı.

Van'ın Unutulmayan Esnaflarından Yahudi Muşı


Muşı Efendi 1967 senesinden Van’dan ayrılmış Van’dan ayrılmalarının nedenini talihsiz bir olaya bağladı. Müslümanlardan birinin Yahudi ekaliyetinden bir kız kaçırmasının bu ilişkilerin kırılma noktası olduğunu ifade etti. Kadim asli hemşehrimiz muteveffa Muşı efendinin toprağı bol mekanı ışık olsun.

Oğlu İbrahim beyefendiye de Allahtan sağlık ve selamet dilerim. Yukarıdaki Fotograf Yahudi Muşı ve Eşi Suzan hanımı görmektesiniz.

Doç. Dr. Sait Ebinç (Van YYÜ Öğretim Üyesi)

Editör: Nihat Işık