Van'ın Saklı Güzelliği Keşfedildiğine Pişman Oldu!

Saklı güzelliği ile bir anda sosyal medyada gündem olan ve ziyaretçi akınına uğrayan Van'ın eşsiz koyları keşfedildiğine pişman oldu.

Van Çarpanak Adası

Van'ın Tuşba ilçesinde açtıkları çiçeklerle Van Gölü kıyılarına renk katan badem ve kayısı ağaçları, doğaseverlerin ilgisini çekerek bir anda sosyal medyada gündem oldu.

Ancak ziyaretçi akınıa uğrayan el değmemiş doğal güzellik adeta talan edildi.

İşte Sosyal Medyada yapılan yorumlar:

*Araç girişinin yasaklanması ve mümkünse yapılaşmaya izin verilmemesi gerekiyor. El birliği ile bir güzelliği de yok etmeyelim lütfen. İki paylaşım yapıldı diye yüzlerce araç hunharca akın edip talan etmişler. !!! Şimdiden mangalı semaveri soranlar var, her tarafı nasıl yok edebiliriz diye bilinçsiz bir kültür var. Valiliğin, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün ve özellikle Tuşba Belediyesinin bu talan turizmini başlamadan kontrol altına alması lazım. İlla Turizme kazandırılacaksa tarihi ve doğal mirasa saygılı ve medeni bir çalışmanın yapılması gerekir. Unutulmamalıdır ki Van halkının en iyisini hak etmesi kadar doğa ve tarihi miras da en yüce saygıyı hak etmektedir...

*Bugün ilk defa çarpanak adasına gittim. Doğal güzellik heyecan uyandırıcı ancak güzergah için kullanılan yol toz, toprak ve çakılllarla dolu. Sıçrayan taşlardan dolayı ön cam çatladı. 

bir başka konu da şu: insanlarımızın doğaya karşı hoyratça davranması.. bebek bezinden tutun da alkollü içki şişelerine kadar heryer çöp dolu

*Bu mesaja ek olarak harita bizi şaşırtıp arsaya götürdü, bizim gibi 6 araç o çamurlu arazide mahsur kaldı.. yolun yapılması kadar yön levhalarının da olması gerekiyor. Ve ebet lütfen çöpünü toplamayan gitmesin.

*Çarpanak adası keşfedilmeseydi

*Maalesef çok doğru piknik alanları çöplükten farkı yok kullananlar duyarsız bu sorun Van'ın her yerinde böyle parklara sokaklara nereye baksanız çöplük yuvası geçen kırmızı işikta minibüsden abartmıyorum 3 kola kutusu ve bir poşet meyve kabuğu attılar yola.

*Doğanın en büyük düşmanı "insan "

*O yolu da kapatsınlar orası sadece hayvanlara kalsın, insanoğlu yeri geldiğinde iğrenç bir mahlukatlar geri kalmıyor maalesef...

Editör: Nihat Işık