Van'ın Kent Hafızası Foto Kırcan (Belgesel)

Vaktimiz yok aslında durup ince şeyleri anlamaya, bakmaya, tanımaya. Her gün önünden geçtiğimiz Van'ın Beşyol Meydanında en az 50 yıllık ahşap bir tabela ve Van'ın Kent Hafızasını günümüze taşıyan usta fotoğrafçı Ömer Kırca. Nam-ı diğer Foto Kırcan.

Van Beşyol'da 50 Yıllık Bir Tabela

Van'ın İpekyolu Belediyesi yeni bir projeye imza atarak, Van ve bölgesinde yaşayan, geçmişten günümüze bir çok meslek dalını belgeselleştirerek Van'ın tarihi hafızasına bir katkı sunuyor.

İşin erbabı usta eller, sanatkarlar ve bir çok meslek grubu bu belgesellerle sizlere adeta tarihte bir yolculuğa çıkıyor.

'Usta Eller Belgeseli' serisinin ikinci bölümü, yaklaşık 50 yıla yakın çektiği fotoğraflarla Van'ın Kent Hafızasını oluşturan Foto Kırcan (Ömer Kırca) Van İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan 'Usta Eller ' Belgeseli kapsamında duayen fotoğrafçıya konuk olup, fotoğrafçılık, Van'ın tarihi ve kültürü üzerine keyifli bir sohbet yapıyor.

Van İpekyolu Kaymamı ve Duayen Fotoğrafçının Keyifli Sohbeti

Ömer Kırca Kimdir?

Ömer Kırca, nam-ı diğer Foto Kırca, 1939 Van doğumlu olup, fotoğrafçılık mesleğine 10 yaşında, Van'ın ilk fotoğrafçısı olan Foto Süphan (Yusuf İzettin Çermik)'in yanında mesleğe çırak olarak başlamıştır.

Van'ın Kent Hafızasının Oluşumuna Önemli Katkısı Olan Foto Kırcan (Ömer Kırca)

Yaklaşık 16 yıl çıraklı yaptığı Foto Süphan'dan, 1966 yılında ayrılarak kulağa hoş geldiği için soyadına 'N' harfini eklediği kendi iş yeri olan Foto Kırcan'ı açmıştır. Su fotoğrafçılığı ile başladığı mesleğinde meşhur, İskele Caddesi ve Selahattin Gardaş fotoğrafları başta olmak üzere Van'ın Kent Hafızasını oluşturma anlamında binlerce fotoğrafta imzası bulunmaktadır.

Vanlıların Hafızasında Yer Edinen Fotoğraflardan; Eski İskele Caddesi

Dile kolay, yaklaşık 50 yıl kentin her köşesini tek tek objektifine sığdırmış usta fotoğrafçı Ömer Kırca. Bu işe beraber başladığı arkadaşlarının çoğunun, teknolojiye yenik düştüğü için mesleği bıraktığını ancak kendisinin bu işi severek yaptığı için, ömrü yettikçe devam ettirmeyi düşündüğünü belirtmektedir.

Vanlıların Hafızasında Yer Edinen Fotoğraflardan; Selahattin Gardaş

#Van #Fotoğrafçılık #Belgesel

Editör: Nihat Işık