Van'ın Gastronomi ve Kültür Merkezi Tariria İlk Sergisini Açtı

Vanlı İş İnsanın, Van'a olan vefa borcunu ödemek için Van Mutfak Kültürünü dünyaya tanıtmak için kurduğu Gastronomi ve Kültür Merkezi Tariria ilk sergisini açtı.

Van Tariria Kültür Sanat Gastronomi Merkezi Sergi (11)

Asaf Erdemli'nin 'Zirvede Bir Efsane' sergisi dün gece Tariria'da kapılarını açtı ve ilk ziyaretçilerini ağırladı.

Sanat ve toplumsal tüketim, cinsiyet rolleri ve bu kavramların zamandaki değişimiyle beslenen bu eşsiz sergiyi 31 Temmuz'a kadar ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Van Tariria Kültür Sanat Gastronomi Merkezi Sergi (1)-1

Erdemli'nin mitolojiden ilham alarak şekillendirdiği heykellerden oluşan sergi, tüketim toplumu, alışkanlıklar ve manipülasyon üzerine geliştirilmiş eserlerden oluşuyor.

Metalaşmış kadın imgesine eleştirel bir bakış açısı sunan sergi, opera sahnelerinin, rollerin ve karakterlerin farklı zamanlardaki yansımalarını, değişen toplumsal gerçeklikleri ve sanatın eleştirel, sorgulayıcı niteliğini gözler önüne seriyor.

Van Tariria Kültür Sanat Gastronomi Merkezi Sergi (4)

VAN TURİSMİ İHTİŞAMLI GÜNLERİNİ ARYIYOR

80 ve 90’lı yıllarda Türkiye’nin en büyük kültür ve turizm merkezi olan Van, 2000’lerde yitirdiği cazibesini ve turizm hareketliliğini yakalamak için arayışlarını sürdürüyor.

Son dönemlerde hem yerli hem de İranlı turistlerin ilgi odağı olan Van’da, yeniden kültür turizminin önemli destinasyonlarından birisi olma çabaları sürerken kente önemli yatırımlar yapılıyor.

Van Tariria Kültür Sanat Gastronomi Merkezi Sergi (6)

'DOĞDUĞUM TOPRAKLARA VEFA BORCUM VAR'

Doğal ve tarihi güzellikleri, zengin kültürü ile binlerce yılda onlarca medeniyete başkentlik yapan Van’da sürece katkı sunacak önemli yatırımlardan birisi de Vanlı bir iş insanı olan Bekir Kaya eliyle yapılıyor. 20 yıl önce Van’dan ayrılıp Avrupa’ya giden ve başarılı bir kariyer oluşturan iş insanı Kaya, kente büyük katkı sunacak bir turizm, kültür ve gastronomi merkezi kurdu.

Edremit ilçesinde açılan ‘Tariria’ adlı Gastronomi ve Kültür Merkezi için Kaya,

“Doğduğum topraklara borcum var” diyerek dünyaca ödüllü mimarlar ve ekipler ile yaparken bu önemli yatırımı da binlerce yıllık bir hikâyeden yola çıkarak oluşturdu. Kaya, 10 milyon dolarlık yatırım ile memleketine karşı büyük bir vefa örneği göstermiş oldu.

VAN’DA KURULAN TARİRİA NEDİR?

Homage Hospitality çatısı altında hayata geçirilen ve kültür, sanat, gastronomi alanlarını kapsayan Tariria projesi, Van’ın zengin mirasını modern bir perspektifle yeniden canlandırmaya hazırlanıyor.

Turizm, kültür ve gastronomi alanlarında yürüteceği faaliyetlerle bölgeyi ulusal ve uluslararası turizm destinasyonu kılmayı hedefleyen proje aynı zamanda sürdürülebilir, yerel kalkınmaya öncülük edecek yeni bir referans merkezi olarak konumlanıyor.

Van Tariria Kültür Sanat Gastronomi Merkezi Sergi (1)

TARİRİA’NIN HİKAYESİ 2800 YILLIK BİR EFSANEYE DAYANIYOR

Tariria projesi, ilhamını Van topraklarına özgü, 2800 yıllık bir aşk efsanesinden alıyor.

Rivayete göre, Anadolu ve dünya su mühendisliğinin bir harikası olan, 51 kilometre uzunluğundaki Menua Sulama Kanalı, Kral Menua tarafından eşi Tariria’ya olan aşkını ölümsüzleştirmek için yaptırılmış.

Van Tariria Kültür Sanat Gastronomi Merkezi Sergi (5)

VAN’IN LEZZETLERİ BU MERKEZ SAYESİNDE ULUSLARARASI LEZZET KATALOĞUNA GİRECEK

Tariria için bir diğer önemli öncelik, Van’ın geleneksel ürünlerini, Slow Food tarafından oluşturulan Ark of Taste listesine kaydettirebilmek.

Bölgenin kültürüne de odaklanan Tariria, aynı zamanda bölgenin dokusuyla iç içe geçen özel etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere kurgulanmış bir mekân.

Haftalar süren bu özel etkinliklerde, sanatçılar, müzisyenler ve sporcuların katkılarıyla Van’ın kültürel kalbinde iz bırakan deneyimler yaratılması tasarlanıyor.

DÜNYACA ÜNLÜ MİMARIN DOKUNUŞLA EŞSİZ BİR MİMARİ ESER OLARAK TASARLANDI

Eşsiz mimari tasarımıyla dikkat çeken Tariria, tamamen camla kaplı ve kolonsuz çelik yapısıyla da ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor.

Tariria binasının en önemli özelliği ise çevreye duyarlı bir yaklaşımla bir tane bile ağaç kesilmeden inşa edilmiş olması.

Projenin mimari tasarımı, Homage Hospitality ve Kaya on Coast markalarıyla Tariria’nın ortağı, Kay Ngee Tan Architects’in Kurucusu, ödüllü mimar Kay Ngee Tan’ın imzasını taşıyor.

Editör: Nihat Işık