Van’ın CHP Milletvekili Adaylarını Tanıyalım

14 Mayıs’ta yapılacak Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kısa bir süre kala partiler milletvekili aday listelerini belirledi.

YSK’ya başvuran 26 parti milletvekili aday listelerini haftasonu YSK’ya gönderirken, Van’da da flaş isimler listelerde yer buldu.

Günlerdir merakla beklenen listeler belli olmasının ardından gözler Van’ı temsil etmek isteyen isimlere çevrildi.

Şehrivan Gazetesi’nden Necmettin Dursun ve Fatma Polatcan, listelerdeki önemli isimlere dair bilgileri okuyucuları için derledi.

CHP VAN 1. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI SERACETTİN BEDİRHANOĞLU KİMDİR?

Seracettin Bedirhanoğlu, 1972 yılında Van'ın Muradiye ilçesi'ne bağlı Balaklı Köyü'nde doğdu. Bedirhanoğlu, 1994 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Eğitim hayatının dışında Van’ı hiç terk etmedi.

Seracettin Bedirhanoğlu, ayrıca Van Erciş Pancar Kooperatifleri Birliği Üyesi, Van Barosu Üyesi, Ankara Politikalar Merkezi Üyesi, Türkiye Milli Sağlık ve Doğa Bilimleri Derneği Üyesi olarak STK'larda da aktif olarak görev aldı.

Avukat, aktivist Kübra Bedirhanoğlu ile evli olan Seracettin Bedirhanoğlu, iki çocuk (bir kız, bir erkek) babasıdır.

2020-2022 yıllarında Van CHP İl Başkanlığı görevini yürüten Bedirhanoğlu, önce atama ardından kongre ile görevini sürdürdü. Partinin aldığı karar gereği milletvekili aday adayı olmak üzere görevinden istifa etti.

CHP VAN 2. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI ERCAN ÇİÇEK KİMDİR?

20.02.1971 yılında Van-Erciş'te dünyaya geldi. İlk ve Orta öğrenimini Erciş'te yaptı.

Erciş Lisesinden 1987-1988 döneminde mezun olan Çiçek aynı yıl İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazandı.

1991-1992 öğretim yılında mezun oldu. Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansını tamamladı.

27 Ekim 2007 tarihinde Bingöl ili Kiğı ilçesine atandı.

25 Temmuz 2009 tarih ve 2009/11095 sayılı müşterek kararname ile Trabzon ili Arsin ilçesi kaymakamlığına atanan Çiçek, son olarak Konya Kadınhanı Kaymakamlığı görevinden Taşköprü Kaymakamlığı'na atandı.

CHP VAN 3. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI AZİZ ÖREK KİMDİR?

1985 yılında Van’da doğdu, ilk ve orta öğrenimini Van merkezde, lise öğrenimini Bakırköy Lisesinde tamamladı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümünü 2010 yılında bitirdi, aynı yıl Yüzüncü Yıl Üniversitesinde çalışmaya başladı.

2011 yılından itibaren üniversitenin deprem sonrası yapılaşması ve kentsel dönüşüm projelerinde aktif görev aldı. 2013 yılından itibaren de üniversitenin altyapı, imar ve etüt-planlama, master plan çalışmalarının yürütücüsü olarak görev alan Örek, 2015 yılından itibaren YYÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde Ölçme Bilgisi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesinde Topoğrafya derslerini vermeye başladı.

Örek, 2020 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesinin Yeşil Alan Müdürlüğüne atandı. Sinema, medya, iletişim, tiyatro alanında eğitimler alan Örek, çeşitli yerel gazetelerde köşe yazarlığı, yerel ve ulusal TV kanallarında, metin yazarlığı, seslendirme, haber spikerliği, program yapımcılığı ve haber editörlüğü görevlerinde bulundu.

TEGV bünyesinde 2009’da tiyatro oyuncusu Feride ÇETİN, 2011’de Cem Davran ve Bahtiyar Engin ile birlikte sokak tiyatrosu projelerini yürüttü.

2022 yılında başlayan, halen devam eden ve Şehrivan TV’de yayınlanan Arka Sıradakiler adlı biyografik programın çekimlerini üstlendi ve görev aldı. Aziz Örek evli ve 2 çocuk babasıdır.

CHP VAN 4. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI MUHLİS ORHAN KİMDİR?

CHP VAN 5. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI MERAL AYHAN KİMDİR?

1970 yılında Van’ın Başkale ilçesinde doğdu.

İlk ve orta öğretimini Başkale’de tamamlayan Meral Ayhan, 2007 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler ile İşletme Fakültesi'nden mezun oldu.

Ardından YYÜ Pedagojik Formasyon Öğretmenlik eğitimi aldı. 1992 yılında yaklaşık 2 yıl Van İller Bankasında görev aldıktan sonra 1998 yılında ticarete atılarak kırtasiye ve hizmet sektöründe yer aldı.

2005 yılında Van Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminde Doğu ve Güneydoğu’da ilk kadın meclis üyesi olarak iki dönem görev yaptı.

2008 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar birliğine bağlı Van Ticaret ve Sanayi Odasında Kadın Girişimciler Kurulunun kuruculuğunu ve 3 dönem başkanlığını yürüttü.

2008 yılında Van İş Kadınları Derneğini kurdu ve hala başkanlığını aktif olarak yürütmekte olan başarılı iş kadını Meral Ayhan 2016 yılında TÜRKONFED’e bağlı Doğu Anadolu İş İnsanları Konfederasyonu DOĞUSİFED Yönetim Kurulunda Başkan Yardımcılığı görevini ve CHP Van İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeliğini de yürütmektedir.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Editör: Nihat Işık