Van'ın Asırlık Geleneği İstanbul'da Yoğun İlgi Gördü

20-23 Ekim tarihleri arasında ilk kez düzenlenen Van Tanıtım Günleri kapsamında yüz yıllık geçmişi olan Kosegeli oyunu tanıtım günlerine damgasını vurdu.

Ünlü sanatçı Mustafa Ceceli yanı sıra Vanlı sanatçılar ve dengbejler İstanbul’da sevenleriyle buluştu. Çok sayıda etkinliğin olduğu tanıtım gününde Dengbejler, Mehmet Öndül, Celal Yarıcı, Berhan Ertoprak, Deniz Rojhat ve çok sayıda sanatçı sahne alarak İstanbullulara unutulmaz 4 gün yaşattı. Özalp-Saray İlçeleri Kültür ve Dayanışma Derneği Platformu tarafından yapılan Kosegeli etkinliği ziyaretçiler tarafından büyük beğeni topladı.

KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Van FED başkanı Fatih Yağız, “ Çocukluğumuzda olan bir oyun dedelerimizden günümüze kadar gelmiş bir kültürdür. Bu kültürü biz İstanbul’a taşıdık. İlkini yapmamıza rağmen insanlar aileleri ve çocuklarıyla akın akın alana aktı. Kültür çadırı, gastronomi çadırımız dolu İstanbul yeni kapıda iğne atsanız yere düşmez. Çok büyük bir teveccüh var. Bu durum bir toplumun meselesi hayal ettiği bir tablo, insanların nefes alabileceği kendi kültürünü, sanatını yaşasın diye verdiği bir mücadeledir.

HALKIMIZ NEREYE EVİRİYORSA ORAYA DOĞRU HAREKET EDECEĞİZ

Eğer içten samimi bir iş yaparsanız Allah da sizlere yardım ediyor bu 5-6 program sorunsuz finale doğru gidiyoruz. Çocuklarımız eğleniyor muhteşem bir atmosfer var. Biz ne geldiğimiz toprakları unuturuz ne depremin yıl dönümünü nede kültürümüzü unuturuz. Halkımız bu misyonu vermiştir. Ne gerekiyorsa halkımız nereye eviriyorsa oraya doğru hareket edeceğiz. Van halkı beklesin büyük sürprizler ve projelerle geliyoruz. Hedefimiz seneye 5 milyon insanı Yenikapı'da buluşturmak olacaktır” dedi.

VAN TANITIM GÜNLERİ HAYALDİ GERÇEK OLDU VANFED’E TEŞEKKÜRLER

Özalp saray derneği Onursal Başkanı Ekrem Eralmaç ise, Kosegeli oyunun tarihini önemini ve ne anlama geldiğini anlattı. Eralmaç, Koç ile koyun bir araya geldikten sonra 100 gün doğduğu zaman ana rahmine kuzu yavrusunun sembolüdür. Özalp Saray Derneği platformu olarak Fatih başkanımız başta olmak üzere bütün Federasyon üyelerine binlerce kez teşekkür ediyoruz. Hayaldi gerçek oldu, birlikteliğimiz kültürümüz İstanbul'a taşıdıkları için emeği geçen herkese teşekkürler.

KOGEGELİ / KÖSE GEZDİRME GELENEĞİ NEDİR?

Eski bir kış eğlencesi olarak, vücudu otlarla kaplanan ve ‘Köse’ olarak adlandırılan bu kişi harçlık veya yiyecek toplamak için kadın kıyafetli biri tarafından ev ev gezdirilirmiş. Bu geleneğe de Kosegeli/Köse Gezdirme denirmiş. Köse, gittiği evden harçlık veya yiyecek almadan ayrılmaz vermek istemeyenler de sopasından nasibini alırmış. Yiyecek veya para veren köylü veya mahalliler Köse’nin peşine takılır onla birlikte gezermiş. Bütün evler gezildikten sonra toplanan para veya yiyeceğin sevincinden bir ateş yakılır ve etrafında oynarlarmış.

Haber/Video: Van Ekspres #van #gelenek #kosegeli

Editör: Nihat Işık