Her Vanlının, her Van sevdalısının hatta hatta her yurttaşın Van Gölüne sahip çıkması lazım.

25 yıllık ömrü kaldı Türkiye'nin en büyük gölünün!

Yani ben emekli olduğumda göl kıyısında mangal yakıp şifalı suyunda yaşlanan cildimi dinlendiremeyeceğim (böyle vahşice kirletmeye devam edersek muhtemelen üzerimize sıçrasa tuz ruhu etkisi yapacak)

Yani ben Van Gölünün Maviliğine dalıp keyif türküsü çığıramayacağım yahut şiir yazamayacağım ( İlham perisi maviye gelir, yeşile gelir. Kahveyi renk iter)

Van Gölünün tuzlu sodalı o değişik güzel kokusunu ciğerlerime doldurup ömrüme ömür katamayacağım (Lağam kokusu ve mikrop olayından Maske satışları patlama yapar. Buradan genç girişimci kardeşlerime de tüyoyu verdim hadi yine iyisiniz yüz maskesi oksijen maskesi işine girin )

Van Gölü için Büyükşehir Belediyemiz bir çalıştay düzenledi yürekten kutluyorum ve çok önemli bir faaliyet olarak görüyorum.

"Sahipsiz Memleket Gardaş"

Ancak ismim her ne kadar Ümit olsa da Van Gölümüz için Ümitsizim.

Çünkü biz halk olarak konuşmayı seviyoruz, çalışmayı sevmiyoruz.

Vangölü Köşe Yazıları
Vangölü Farkındalık Günleri Başladı

Hepimiz kahvehanede memleket kurtarıyoruz. Ama her lafımızın sonunu da SAHİPSİZ MEMLEKET GARDAŞ diyerek bitiriyoruz.

Gelelim Ümitsiz oluşumun diğer bir nedenine ;

Van Gölü Çalıştayı yapılıyor ama Sadece Vanlı STK ve Belediyeler çağırılmış, heke Tatvan, Elcevaz, Ahlat Van'a bağlandıysa sıkıntı tınne. Ki bu ilçelerin nüfusları da az buz değil bu üç ilçe aşağı yukarı 160 bin nüfusa sahip.

Bu ilçeler neden davet edilmedi?

Vangölü Köşe Yazıları
Vangölü Farkındalık Günü Başladı

Tatvan 100 bin nüfuslu bir ilçe mezbahane atıkları olduğu gibi göle boşaltılıyor. (Kurban Bayramında oradan geçmiştim geçen yıl mezbahane karşısındaki kıyı olduğu gibi kırmızıydı) muhtemelen kanalizasyon şebekesi de yoktur. Ahlat Elcevaz için de durum aşağı yukarı bu.

Banane demeden, bahane üretmeden, bir ara bakarız acelesi yok demeden Hükumet, Belediyeler, Stklar, Kamu Kurumları, Üniversiteler (Bitlis'te de Üniversite var) gençler, çocuklar, evde kısmetini bekleyen bacılar, okeye dördüncü bekleyen amcalar herkes ama herkes bu işe el atmalı.

İnşallah yanılırım. İnşallah çalıştay sonunda sadece bir rapor hazırlanıp Van Gölü kurtuluş reçetesi hazırlanıp çalıştık rapor haline getirdik vicdanımız rahat, hadi mevlanaya gidip kebap yiyelim, oldu da bitti maşallah denilip mevzu kapatılmaz. Acilen eyleme geçilir.

Ümit Güldepe-20.06.2019

Editör: Nihat Işık