Van İpekyolu’nda TOKİ konutlarında kalan yurttaşlar, "Kayıp Endeks" gerekçesiyle kesilen doğal gaz borcunu kendilerinden tahsis etmek isteyen yetkilileri tencere ve tavalarla protestonun ardından yönetim değişti.

Van’ın İpekyolu ilçesindeki Şerefiye Toplu Konut İdaresi (TOKİ)   sakinleri, kayıp endeks bedeli adı altında kendilerine kesilen haksız faturanın ardından tencere ve tavalı protestoları olumlu sonuç verdi.

Günlerce tencere ve tavalarla protestonun ardından site sakinleri bugün yönetim ve denetim yetkilerini TOKİ Emlak Yönetiminden devraldılar.

Konu ile ilgili Haber Çaldıran'a bilgi veren TOKİ temsilcilerinin açıklamaları şöyle; "Toki temsilcisi tarafından blokların yönetim ve denetimi ile birlikte adaların yönetim ve denetim yetkiler ayrı ayrı devralındı. Biz uzun süredir organizasyon yapmaktaydık, yönetim planları ve kat mülkiyeti kanunu çerçevesinde toplamda 58 kişilik resmî bir kurul oluşturduk. Bunların tamamına yakınını bu işi bilen devir sorumluluğunu üstlenecek kişilerden oluşturuldu. Bugünkü toplantılarla hazırda kişiler ile resmi olarak emlak yönetim firmasından gereken bilgi ve belgelerin istenmesi ve site ile ilgili kararların artık TOKİ tarafından değil de site sakinlerince alınması konusunda yeki devri söz konusu oldu. Bugün sadece bina ve adaların karar defterleri okunup imzalandı. Bizim en önemli kısmı atlattık bundan sonra resmî yetki alındıktan sonra emlak yönetimden bugün aldığımız yetki ile resmî kanallarla gereken mali, hukuki ve teknik konularda bilgi istenip, sonrasında bunlar incelenip konunun uzmanlarından onay alındıktan sonra emlak yönetimden site devir alınacak. Ayrıca tüm temsilci ve bu süreçte sitenin faydasına çıkar gözetmeden çaba sarf eden herkese teşekkür ediyoruz." denildi.

Olay Nasıl Olmuştu?

Şerefiye Toplu Konut İdaresi (TOKİ) sakinleri, doğal gaz şirketinin kestiği 3 milyon borcu kendilerinden tahsis etmek isteyen konut yönetimini protesto etti. Edinilen bilgilere göre, AKSA doğal gaz şirketi konutlarda bulunan sayaçlarda “Kayıp Endeks” tespit etti. Şirket, merkezi ısıtma sistemi bulunan 852 daire için 3 milyon TL fatura kesti. Şirket ile konut yönetimi arasında yapılan görüşmeler üzerine borç bir milyon TL’ye düşürüldü. Konut yönetiminin söz konusu borcu site sakinlerinden tahsis etmek istemesi gerginliğe neden olmuştu.

Günlerce evlerinin balkon ve camlarında tencere ve tava çalarak yönetimi protesto eden yurttaşlar, sık sık "yönetim istifa" sloganları atılmıştı.

Kaynak: Haber Çaldıran

Editör: Nihat Işık