Van'da 'Omurgalılar/Omurgasızlar' Tartışması Büyüyor!

31 Mart Yerel seçimlere sayılı günler kala, seçimin dozu da iyiden iyiye artmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Van İl Başkanı Emre Güray’ın 'omurgalılar' diyerek yaptığı açıklamaya Van'daki bazı isimlerten tepki geldi.

AK Parti Van İl Başkanı Emre Güray, önceki gün partisinden istifa ederek başka partilere geçiş yapan isimleri hedef göstererek “Omurgalılar” başlıklı bir açıklama yaptı. “Birlikte yürüme sözü verdiklerinde asla adam satmazlar ve kıvırmazlar' ifadelerini kullanan İl Başkanı Güray, başka partilere geçen isimleri eleştirdi. Güray’ın açıklamalarına Vanlı siyasetçiler tepki gösterdi.

Van Ak Parti Emre Güray

İşte Güray'ın O Paylaşımı:

'Omurgalı insanlar;

Bu tip insanlar bir yola, bir davaya veya bir sonuca birlikte çıktıklarında ihanet etmezler.

Sonucu kazanmakta, kaybetmekte olsa ekip
arkadaşlarını satmazlar. Yaşanacak olası krizlerde risk alırlar. Bu tipler net oldukları için genelde sevilmezler ve hep hedef yapılırlar.

Birlikte yürüme sözü verdiklerinde asla adam satmazlar ve kıvırmazlar. Samimiyet, güven ve ekip ruhu birinci esaslarıdır. Ekip ve lider ile takım çalışmasında başarılıdırlar. Ekip lideri art niyetsiz ve samimi olur ise, hataları ve eksiklikleri kapatmak için çaba harcadıkları gibi, tutarlı davranışlar sergilerler.

Amatör ruhla, profesyonel sonuçlar alabilirler. Hedefe ulaşıncaya kadar her tür olumsuzluk karşısında bile hedefe varmak için sineye çekmesini bilirler. İnandırıcılıkları ve ikna kabiliyetleri yüksektir.


Tartışmadan ve çatışmadan çekinmezler. Ekip ve toplum menfaatleri, kişisel menfaatlerinin önündedir. Hedefe ulaştıktan sonra, yol ayrımları yaşanabilir. Genelde kaybetseler dahi, net duruşlarından dolayı işi bilen rakipler tarafından da saygı duyulan tiplerdir. Ağızlarından çıkan söze itibar edilir, kaybetseler dahi bir daha ki çalışmalarda herkesin birlikte çalışmak isteyeceği kişiler olurlar.

Yani yeni bir mücadele başlangıcında dünkü rakipleri dahi onları yanına çekmek, birlikte hareket etmek ve birlikte çalışmak için en çok bu tip insanlara yanaşırlar.'

Güray'a İlk Tepki Gürpınar Belediye Başkanı Adayından

Güray’ın açıklamalarına ilk tepki Yeniden Refah Partisi Van Gürpınar Belediye Başkan adayı Mehmet Toprak’tan geldi.

Toprak, 'Bize omurga dersi verecek en son kişilerin sözüm ona kendilerinin ve etrafında kümelenmiş kibir abidelerinin ahlak ve samimiyetlerini sorgulamalarını isterim' dedi.

Bir Tepki de Karabıyık'tan

Van Gelecek Partisi Il Başkanı Hekim Karabıyık

Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık ise 'Omurgalılar' tartışması ile ilgili şu paylaşımı yaptı:  

1-) Acemi siyasetçilere tavsiyem! Aman ha dilinize dikkat edin! ”Omurgasızlar” ağır bir ifadedir Parti değişmek din değişme anlamına da gelmez! Elbette ki siyaset etik kurallar çerçevesinde yapılmadır. Ancak parti değişirken zamanlamada çok önemlidir.

2-) Bugüne kadar savunduğunuz liderlerinizi ve değerlerinizi bir anda eleştirmek ve ayaklar altına almak, size halk ve seçmen nezdinde itibar kazandırtmaz tam tersine itibarsızlaştırır Unutmayın Söz ağızdan çıkana kadar o senin esirin, ağızdan çıktıktan sonra sen onun esirisin.

Son Olarak Gazeteci Ayhan Yazlık'ta Tartışmaya Katıldı

Yazlık sosyal medye hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

'Yeniden Refah Partisi (YRP) Gevaş ilçe başkanı istifa ederek AK Partiye katıldı,

Şimdi sormak lazım bu hangi gruba giriyor. OMURGALI mı yoksa OMURGASIZ mı?

Editör: Haber Merkezi