Van'daki Marketlerde Fahiş Fiyat Denetimi

Yaklaşan Ramazan ayı öncesi Van İl Ticaret Müdürlüğü, marketlerde fahiş fiyat denetimi yaparak, usulsüzlük tespit edilen bazı işletmeler hakkında yasal işlem yapıldı...

Van Ticaret İl Müdürlüğünce yapılan açıklamada:

'Enflasyonla mücadele kapsamında İl Müdürlüğümüzce Haksız Fiyat Artışı ve 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun çerçevesinde Fiyat Etiketi denetimleri yapılmaktadır.

Özellikle temel gıda ve temel ihtiyaç ürünlerine yönelik yapılan denetimlerde, malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarih, üretim yeri Türkiye olan mallar için Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret, amlabalajlı malın satış fiyatından ayrı olarak ambalajın teslimine ve iadesine ilişkin depozito bedeli var ise söz konusu bedelin tutarı kontrol edilmektedir.

FAHİŞ FİYAT DENETİMLERİMİZ DÜZENLİ OLARAK YAPILIYOR

Ayrıca, malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığına bakılarak, aykırılık tespit edilen durumlar tutanak altına alınarak idari yaptırım uygulanmaktadır. İndirimli satışa konu edilen mal veya hizmetin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı, tarife ve fiyat listeleri incelenerek, yine aykırılık tespitleri tutanakta belirtilip, gerekli idari işlemler yapılmaktadır.

Haksız fiyat artışı ile ilgili denetimlerimiz de yoğun bir şekilde sürdürülmekte olup, son 3 ay içerisindeki fiyatlar ile bugünkü fiyatlar karşılaştırılarak, fahiş fiyat uygulandığına kanaat getirdiğimiz durumlar tutanaklarla birlikte idari para cezası uygulanmak üzere Bakanlığımız Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna gönderilmektedir.

Son Dakika Van Haber Fahiş Fiyat Denetimi (1)

RAMAZAN ÖNCESİ DENETİMLERE AĞIRLIK VERİLDİ

Büyük gıda toptancılarına yönelik denetimlerimiz de yapılmakta olup, aynı şekilde devam etmektedir. Düzenli olarak yapılan denetimlerimiz ramazan ayının yaklaşmasıyla sıklaştırılmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği Türkiye Yüzyılı hedefinin temel taşlarından olan Ticaretin Yüzyılı hedefleri doğrultusunda, Ticaret Bakanlığı olarak, bir taraftan fahiş fiyat artışlarının olumsuz etkilerinde vatandaşlarımızı korumak için haksız fiyat artışları denetimleri yapılmaktadır.

Diğer taraftan da fiyat etiketlerinde yer verilen göstermelik aldatıcı ve yanıltıcı indirimlerin sebep olduğu tüketici mağduriyetleri ile hem masada hem de sahada ramazan ayı öncesi gerçekleştirdiğimiz yaygın ve yoğun denetimlerimiz ile etkin mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz.' ifadelerine yer verildi.

Son Dakika Van Haber Fahiş Fiyat Denetimi (2)

HABER VİDEOSU

Editör: Nihat Işık