Van'daki Acil Yoğunluğu İçin Vatandaş İsyan Etti? İşte Gelen Yorum ve Çözüm Önerileri...

Van’da hava değişikliklerinden dolayı ortaya çıkan salgın hızla yayılıyor. 

Hastanelerdeki acil servis bölümüne günde binlerce kişi başvuruyor.

Van’da havaların soğumasının ardından tekrar sıcaklık seviyesinin yükselmesi beraberinde birçok hastalığı da getirdi.

Hava şartlarındaki düzensizlikten kaynaklı hastalıklar artınca acil servisler doldu taştı.

Sosyal medya üzerinden paylaşılan fotoğraflarda son dönemlerde artan salgından dolayı binlerce kişinin acil servise başvurduğu görülüyor.

Çocuk ve yetişkinlerde aynı şikâyetlerin artması ise dikkat çekti

Sosyal Medyada yapılan paylaşımlar sonrası bir çok yorum ve çözüm önerisi geldi,

İşte Onlardan Bazıları:

*Merhaba Ben Van bölgede çocuk acilde doktor olarak çalışıyorum. Vanlı bir doktor olarak hemşerilerimize daha da yardımcı olabilmek için bu satırları yazıyorum.

Geçen sene en yoğun zamanlarda bile giriş sayısı 1300lerdeydi, bugün 2400 oldu. SADECE ÇOCUK 2400 hasta.

7. Poliklinik bile açıldı, günde bir doktor en az 300-350 hasta bakıyor. Ama bu inanılmaz sayıları doktor sayımız ne kadar artsa da karşılayamayız, sağlık sistemi çöker. Gelenlerin yarısı son üç gün içinde gelmiş. Esas tedavi evde ilaç alıp dinlenmekle olur.

SERUMUN GRİBE ETKİSİ OLMAZ.

Bir kaşık ilaç içirip ertesi gün tekrar iyileşmedi diye getiren yüzlerce kişi var. Bekleme alanında birbirlerine daha da hastalık bulaştırıyorlar. Kimsenin elinde SİHİRLİ DEĞNEK YOK.

Mucizevi bir şekilde iyileşme beklenemez. Gribal enfeksiyonların geçmesi en az 7 gün sürer. Bu yoğunluğun arasında gerçekten durumu kritik olan zatürre olan bebekler ve çocuklar var. Bizim esas onlarla ilgilenmemiz gerekiyor.

*Nihat hocam iki gündür serum iğne ile ayaktayım dün bölgeye gittim maalesef sıra gelmeyince Akdamar Hastanesine gittim orası da dahi Bölgeyi aratmadı bugün İstanbul hastanesine gittim yaklaşık 1 saat sonra sıra geldi. Durum vahim.

*Buraya sağ giren hasta çıkar

*Grip ve nezle acil değildir.

*Çözüm belli doktor ataması yapılmalı biz doktorlar açıkta bekletiliyorken halk mağdur oluyor.. 3 bin doktor şuan denklik mağduru edilerek görev yapamıyor ama sağlık bakanı kendisine Medipol hastanesi kurmakla meşkul maalesef

*Hastalar randevu alıp doktora görünmektense, acile hemen gitmek daha pratik oluyor insanlar için,acil nöbette belli dr sayısı vardır, hastalar gündüz muayeneyi tercih etmeli, daha detaylı tetkik olur,aile hekimleri yokmu niye gündüz ona gitmiyorlar ki,

*Var, gitmemek ;) Acil yeşil alan başvurularının (görüntüdeki alan) %90ı gereksiz. Yani 1 gecede 2000 başvuru yapılan bir yeşil alanı 1600 kişi işgal ediyor. Gerçek hasta kaliteli sağlık hizmeti alamıyor. 400 kişiyle muhattap olması gereken hekimler 2000 kişiyle ilgileniyor.

*Canı sıkılan hastahaneye gidiyor.Pandemide gördük hastahanelerin ne kadar boş olduğunu gördük.Çok acil olmadıkça özellik ile acile gitmesek bu yoğunluk olmaz.Özellik ile gitmemiz gerekiyorsa sağlık ocaklarına gündüz gidelim.Daha kaliteli ve ilgili doktorlar var.Allah şifa versin

*Araştırma, Hastanelerinden önce, Sağlık ocakları, Devlet hastaneleri, Acil bölümler coğaltabilir,Büyük hastanelerin yükü o zaman hafifler

*SSK hastanesi yıkılıp park yapıldı bölge hastanesi artık yetmiyor farklı merkezlerde en azından acil polikinikleri açılabilir.

ENDİŞELENECEK DURUM YOK

Van’daki hastanelerin acilinde yaşanan yoğunluk yaşanıyor. Son günlerde artan yoğunluğun ardından “salgın mı var?” sorusu sorulurken, SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya, endişelenecek bir durumun olmadığını ve mevsimsel gribal enfeksiyonlara bağlı dönemsel bir artış olduğunu açıkladı.

SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sarıkaya, hastanelerindeki acil serviste yaşanan yoğunluğu da, acil poliklinik sayısını arttırarak çözüme kavuşturduklarını dile getirdi.

SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya, şu açıklamayı yaptı; “Endişelenecek bir durum söz konusu değil.. Mevsimsel gribal enfeksiyonlara bağlı acillerimize başvurularda oluşan artışa yönelik acil poliklinik sayımız arttırılarak başvurular karşılanmıştır. Yoğun bir emek gösteren hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederim.”

Editör: Nihat Işık