Van'da Taziye Yemekleri Yasaklandı!

Van İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez Başkanlığında toplandı. Valilik Alipaşa Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda, koronavirüs ile mücadele ve aşı konusu masaya yatırıldı.

Toplantıda ayrıca, taziyelerde yemek verilmesinin yasaklanması kararı alındı. Karara ilişkin açıklama yapan Vali Bilmez, “Taziyelerde çay ve su ikramı olabilecek. Ancak yemek yasak. Güvenlik güçlerimiz özellikle öğlen saatlerinde taziye denetimi yapacak.

Uyarılara rağmen uymayanlara cezai ve adli işlem yapılacak. Bu konuda da vatandaşlarımızın duyarlı davranmasını bekliyoruz. Bu aylarda düğün sayısının azalması da bizim için önemli bir avantaj. Ancak biz vatandaşlarımızdan düğünlerde mesafe, maske, hijyen ve kişi sayısına dikkat etmelerini istiyoruz.” dedi.

“TAZİYELERDE YEMEK YASAK”


Van İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez Başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, şunları söyledi: “Bugün İl Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısında ilimizin pandemi sürecindeki durumunu değerlendirdik ve bir konunun da özellikle üzerinde durulması gerektiğine dair karar aldık. Aşılama oranımız Türkiye ortalamasının altında. Bütün kurumlarımızla bu konuda bir ahenk ve uyum içinde bu rakamı yukarı çıkartmak için seferber olacağız. Sağlık emekçilerimizde zaten sürekli sahadalar.

Vaka sayısında geçen aylarda rakamımız oldukça yüksekti ama bugün Sağlık Bakanlığının da açıkladığı gibi 100 bin kişide vaka sayımız 46. Vakalarımızda bir azalış var, hastanelerdeki doluluk oranımızda da olumlu anlamda iyi bir iyileşme var.

Normal servis doluluk oranımız yüzde 15 civarında, yoğun bakım doluluk oranımız da yüzde 30 civarında. Geçen aylarda bu oranlar yüzde 90’lara kadar çıkmıştı. Onun için bizim tedbirleri elden bırakmamamız, mesafe, maske ve hijyen konusundaki duyarlılığımızı devam ettirmemiz gerekiyor. Havalar da bölgemizde yavaş yavaş soğuyor ve bunun için de taziyelerde, toplu yemekte
bulunulmaması için bugün bir karar aldık.

Van İl Hıfzıssıhha Kurlu Toplantı Yaptı

Bu kararımız bütün taziye yerlerine tebliğ edilecek. Taziye yerlerinde su ve çay ikram edilebilecek ama toplu yemek yenmeyecek. Bunun için de güvenlik güçlerimiz özellikle öğlen saatlerinde denetimde bulunacak ve eğer böyle bir faaliyet icra edilirse ilk günlerde uyarı ve ikaz ama arkasından da cezai işlem yapılacak. Hem idari para cezası uygulanacak hem de haklarında İl Hıfzıssıhha Kurulu kararına uymamaktan dolayı adli işlem başlatılacak” ifadelerini kullandı.


“KURALLARA UYMAMIZ LAZIM”


Vaka sayısındaki düşüşlere dikkat çeken Vali Bilmez, tekrar bir artışın yaşanmaması için özellikle düğün ve taziye gibi ortamlarda toplu halde bulunan vatandaşların alınan kararlara uymaları çağrısında bulundu. Vali Bilmez, şöyle devam etti:

“Bölgemizde düğünler azaldı, yoğun dönemler geride kaldı ama biz
vatandaşlarımızdan düğünlerde de maske, mesafe, hijyen, süre ve kişi sayısı konusunda daha dikkatli olmalarını istiyoruz. Sevdiklerimiz için, onların sağlığı için bu kurallara hep birlikte uymalıyız. Yaklaşık 2 yıldır sağlık emekçileri gerçekten gecesini gündüzüne katarak çok zor şartlar altında çaba harcıyor.

Onların emeğine olan saygımız için bizim bu alınan kararlara uymamız gerekiyor. Esnafımız çok zor bir dönemi geride bıraktı, artık ekonomik hayatımızda kısıtlamaların olmaması, insanların sokağa çıkmalarında kısıtlamaların olmaması ve esnafımızın daha rahat edebilmesi için kurallara uymamız lazım.”

“HEP BİRLİKTE BU HASTALIĞI YENMELİYİZ”


Eğitim konusuna da değinen Vali Bilmez: “Bir yıldır çocuklarımız okulları ve öğretmenleri ile buluşamamıştı. Okullarda kesintinin olmaması için bizim aşı olmamız, çevremizde aşı olmayanları aşı olmaya ikna etmemiz, 2 ve 3’üncü doz aşı zamanı gelenlerin de mutlaka aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Bu konuda bütün siyasi partilerimiz, meslek odalarımız, derneklerimiz, vakıflarımız, kanaat önderlerimiz ve kurum müdürlerinin el ele vererek bir seferberlik başlatması lazım ve hep birlikte bu hastalığı yenmemiz lazım.

Okullarımız birkaç haftadır eğitime devam ediyor, bugüne kadar okullarda vaka sayısında bir artış görmedik ama yer yer bazı okullarımızda da vakalarımız oldu. Bir vaka olduğu zaman o sınıftakileri yakın temaslı kabul edip izole ediyoruz ama diğer sınıflarda eğitime devam ediyoruz. Bugüne kadar 13 öğretmenimizde pozitif vaka tespit edildi, 20 civarında da öğrencimizde vaka tespit edildi.

İlimizdeki öğretmen sayısı 19 bin, öğrenci sayımız 330 bin civarında. Rakamı düşündüğümüzde şuan durumumuzun iyi olduğunu söyleyebilirim. Ama havaların soğumasıyla bir riske maruz da kalabiliriz, onun için hepimizin duyarlı olması gerekiyor.

Üniversitemiz yeni açıldı, ilk 2-3 haftada bir vaka artışımız olmazsa bundan sonra çok vaka artışının olmayacağını değerlendiriyoruz. Vatandaşımız sıkıldı ama bizim tedbirlere riayet etmemiz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Bugüne kadarki duyarlılıklarından dolayı da Van halkına teşekkür ediyoruz. Aşı konusunda biraz daha duyarlılık istiyoruz.

İl Hıfzıssıhha Kurulu üyelerimize de bugünkü toplantıdan dolayı teşekkür
ediyorum, özellikle basın mensuplarına da teşekkür ediyorum, bu süre zarfında bize en çok destek veren basın mensupları oldu. Bu desteğinizin devamını bekliyoruz” şeklinde konuştu.


Valilik Ali Paşa Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Adem Balkanlıoğlu, Sağlık Müdürü Mahmut Sünnetçioğlu, Çevre Şehircilik İl Müdürü Ali Kemal Atlı, İl Tarım Orman Müdürü İbrahim Görentaş, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, İl Müftü Yardımcısı Sacit Emiri, Tabipler Odası Başkanı Hüseyin Yaviç, Eczacı Odası Başkanı Fikret Baransel, Van Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Kamil Yavuzer, Büyük Şehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkan Vekili Sedat Ünal katıldı.


Haber: M. Selim KURT


Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi

Editör: Nihat Işık