Van'da Ramazan Bayramı Boyunca Hava Durumu Nasıl Olacak?

Ramazan Bayramı'na bir gün kala bayramın tadını çıkarmaya hazırlananlar, hava durumuna dair detayları araştırmaya başladı.

Van Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü tahminlerine göre arife günü birçok ilçede havanın çok bulutlu olması beklenirken, merkez ilçeler İpekyolu, Tuşba ve Edremit’te yağış bekleniyor. Bayram günü ise tüm Van genelinde gök gürültülü sağanak yağış söz konusu olacak.

Söz konusu tahminler doğrultusunda bayram sonrası da yağış beklentisi var.

Meteorolojiden Yapılan Açıklamada:


Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü Bayram Süresince Van İli Hava Durumu


10.04.2024 -13.04.2024


Sel, su baskını, yıldırım düşmesi, dolu, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar


GENEL DURUM


Van ili çevresinde bayram sürecinde serin ve yağışlı havanın etkisi altına olması tahmin edilmektedir. Hava sıcaklıklarının, mevsim normalleri civarında seyretmesi beklenmektedir. Bölgemizin yüksek kar örtüsü bulunan yerlerde kar erimesi kaynaklı heyelan ve su baskını ile eğimli yamaçlarda çığ riski devam etmektedir.


Bayramın 1. günü (10.04.2024 Çarşamba): Van ili çevresinde havanın çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olması tahmin edilmektedir. Yağışların Van' in güney ilçelerinde (Bahçesaray ve Başkale) zaman zaman kuvvetli sağanak yağmur şeklinde olması beklenmektedir. Hava sıcaklıklarının en yüksek 14 en düşük ise 7 derece olması tahmin edilmektedir. Rüzgarın güneyli ve doğulu yönlerden orta kuvvette, zaman zaman Kuvvetli şekilde esmesi (30-50 km/sa) beklenmektedir.


Bayramın 2. günü (11.04.2024 Perşembe): Van il çevresinde havanın çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olması tahmin edilmektedir. Hava sıcaklıklarının en yüksek 14 en düşük ise 5 derece olması tahmin edilmektedir.


Bayramın 3. günü (12.04.2024 Cuma): Van il çevresinde havanın parçalı ve çok bulutlu olması beklenmektedir. Hava sıcaklıklarının en yüksek 14 en düşük ise 4 derece olması tahmin edilmektedir.

Van Ramazan Bayramı Boyunca Hava Durumu Masıl Olacak

Editör: Nihat Işık