Van'da husumetli iki aile barıştırıldı!

3 Ekim 2022 tarihinde Erciş ilçesinde Bekiran ve Hacıderi aşiretlerine mensup Derin ve Yalçın aileleri arasında yaşanan silahlı çatışmada yaralananlar olmuştu. İki aile arasında barış sağlanması amacıyla barış yemeği düzenlendi.

İki aile arasında barış sağlanması amacıyla Erciş Kaymakamlığı koordinasyonunda, Emniyet ve Jandarma birimlerinin çabasıyla taraflar ikna edilerek bugün kalabalık bir barış yemeği düzenlendi.

Barış yemeğine AK Parti Milletvekili Abdulahat Arvas, Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Nuri Mehmetbeyoğlu, Erciş İlçe Jandarma Komutan Vekili Binbaşı Gürcan Özadilek ve İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Trak ile bölgenin bir çok aşiret lideri ve yöernin kanaat önderleri katıldı.

BARIŞMAK, BARIŞA RIZA GÖSTERMEK AHİRET HAYATIMIZ İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSATTIR

Milletvekili Arvas, yaptığı konuşmada insan bağışlamazsa bağışlanmaz, affetmezse affedilmez, kusurları örtmezse kusurları örtülmez. Barışmak, barışa rıza göstermek ahiret hayatımız için önemli bir fırsattır, büyük bir fazilet ve yüce bir erdemdir. Toplumun her kademsinde maalesef bu tür olaylar cereyan edebiliyor. Anlık gösterilen fevri davranışlar olayları daha büyük bir kargaşaya dönüştürüyor. Nefsimize uyarak komşumuza, hemşerimize beslediğimiz kin, nefret ve düşmanlık insanı kemiren ağır bir yüktür. Ama pişmanlık duymak, kırgınlıkları, dargınlıkları, küslükleri ortadan kaldırılmak insana huzur ve esenlik verir. Allah katında ve toplum nazarında itibar sağlar.

HUSUMET BARIŞLA SONUÇLANDI

Yüce Allah, Hucurat Sûresi 10. ayet-i kerimede şöyle buyurmaktadır “İnananlar ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’a karşı gelmekten sakının ki O’nun merhametine nail olasınız.” Bu ayette Alemlerin Rabbi, Müslümanların birbirinin kardeşi olduğunu ilân etmiştir. Çünkü elhamdülillah hepimiz Allah iman etmiş kişileriz. Rabbimiz bir, peygamberimiz bir, kitabımız ve kıblemiz birdir. Yani din kardeşlerinin renkleri, dilleri, nesepleri ve aşiretleri farklı olsa da iman ve inançta bir oldukları için kardeştirler. Bu nedenle İslâm din kardeşliğine zarar verebilecek bütün davranışlar yasaklamıştır.

Bizlerde İslâm’ın getirdiği kardeşlik hukukuna riayet etmekle, birlik ve beraberliğimizi muhafaza ederek birbirimize hoşgörü göstermekle mükellefiz. Bugün burada büyük bir erdem göstererek, topluma örnek bir davranış sergileyen Derin ve Yalçın ailelerine teşekkür ediyorum. Aileler arasındaki husumetin sulh ile neticelenmesine vesile olan, katkı sağlayan İlçe Kaymakamımıza, kanaat önderlerimize, güvenlik güçlerimize ve böylesi hayırlı bir günde burada buna şahitlik eden tüm katılımcılara da şükranlarımı sunuyorum.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Editör: Nihat Işık