Van'da Aşiret Liderlerinden Düğün ve Taziyeler İçin Devrim Niteliğinde Kararlar!

Van’ın Başkale ilçesinde tarihe geçecek bir karar alındı Van'ın Başkale ilçesinde bir araya gelen Ertuşi aşireti temsilcileri, bundan sonra düğünlerde açık altın ve takı olmayacağını zarf usulü yönünde karar aldı.

Karar aynı zamanda gelinlik ve kuaförün yanı sıra damat tarafından akrabalara gönderilen hediyeleri de kapsıyor.

Karara uymayanların düğünlerine katılım olmayacak.

Başkale'de bir araya gelen Ertuşi aşireti, Botan Aşireti, Merzikan aşireti,  ilçenin ak sakalları ve muhtarlar Aşiret Lideri eski Başkale Belediye Başkanı İskender Ertuş’un Başkanlığı’ndan toplanarak, bundan sonra yapılacak olan düğün ve taziyelere yeni düzenlemeler getirdi.

Yapılan toplantıda aşiretler adına konuşan Bölgenin kanaat önderi ve Ertuşi aşireti lideri İskender Ertuş, gençlerin geleceği açısından  herkesin bu kurallara uyması gerektiğini belirterek;

 ”Bugünden itibaren Başkale ilçesi ve köylerinde  Ertuşi Şerafan aşireti ve diğer aşiretlerimizle düğünlerimizde açık mendil usulü kaldırılmıştır.

Hiçbir kardeşimizin zor durumda kalmaması anlamında düğünlerde bundan böyle zarf usulü para atma modelli olacaktır." dedi.

GELİNLİK VE KUAFÖR  OLMAYACAK

Van Havadis Gazetesinin haberine göre, Aşiret Lideri İskender Ertuş'un yaptığı açıklamada; "Bundan böyle Gelinlik ve kuaför olmayacak. Aşiret olarak aldığımız bu karar neticesinde kurallara uymayan düğün sahiplerinin düğünlerine hiçbir şekilde katılım olmayacaktır.  

Katılım sağlayanlarında düğünlerine de katılım olmayacaktır.

Bilindiği üzere örf, adet ve geleneklerimizde daha önce yöresel elbiselerle düğünler yapılıyordu. Atalarımızın yaptıkları gibi bizlerde düğünlerimizi bu adetlere göre yapacağız” ifadelerini kullandı.

Van Havadis Gazetesinin edindiği bilgilerde, Taziyelere de düzenlemeler getirildi, daha önce “üç” gün olarak yapılan taziyelerin bundan böyle alınan karalarla “iki” gün olarak yapılması karara bağlandı.

Toplantıda alınan bir diğer uygulamasa ise halk arasında kara bayram olarak adlandırılan “Kara Bayram” gibi adetler de kaldırıldı.

Tarihi önem arz eden önemli toplantıda alınan kararlar,  bundan sonra uygulanacağı aşiret temsilcileri, kanaat önderleri ve muhtarların katıldığı toplantıda resmen karara bağlandı.

Kaynak: Vanhavadis/DHA

Editör: Nihat Işık