Van'da Artan Uyuşturucu Bağımlılığına Vatandaş ve Aileler Tepkili!

Van’da artan uyuşturucu kullanımı nedeniyle gerçekleşen ölümlere her gün bir yenisi eklenmeye devam ediyor.

Artan uyuşturucu bağımlılığına vatandaş ve aileler tepkili.

Bütün dünya da ve Türkiye’de kullanımı her geçen gün yaygınlaşan ve gençlerin ölüm nedeni olarak en çok kayıtlara geçen sebeplerin başında yer alan uyuşturucu kullanımı dur durak bilmiyor.

Coğrafi konumu dolayısıyla uyuşturucu baronlarının Avrupa’ya geçiş güzergâhı olarak kullandığı ülkemizde her geçen gün uyuşturucu kullanımı daha fazla artarak ölümlere davetiye çıkarmaya devam ediyor.

Özellikle sınırda bulunan Van ilinin ülkeye giriş ve dağıtım noktası olarak kullanılması bölge halkı için büyük tehlike arz ederken vatandaşlar sınırların güvenliğinden endişeli.

Son yıllarda Van’da uyuşturucu satmaktan gençlerin en yoğun olarak cezaevlerine düştüğü ve uyuşturucu kullanmaktan dolayı en çok ölümlerin gerçekleştiği İpekyolu’na bağlı Düzyol, Vali Mithat bey ve Yalımerez mahallesi bölgelerinde vatandaşlar tedirgin. 

Özellikle Van’da son dönemlerde kullanımı bir hayli artan bonzai adlı uyuşturucu kullanımı nedeniyle artan ölümlerden dolayı aileler endişeli ve çaresizlik içerisinde gereken önlemlerin alınmasını bekliyor.

“Gençlerimiz ya cezaevine ya da mezara gidiyor”

Daha önce çok defa ölümlerin ve uyuşturucu satmaktan dolayı her gün gençlerin cezaevlerine girmesine rağmen bunların önüne bir türlü geçilemeyen, önüne geçmek için gereken önlemlerin alınmadığı mahalle de halk kaderine terk edilmeye devam ediyor.

Uyuşturucu kullanmaktan dolayı geçtiğimiz günlerde vefat eden İ.K.’nin ölümü ise aile ve çevre sakinlerinin bardağını taşıran son damla oldu.

Gereken önlemlerin yetersiz ve kendilerinin ise sahipsiz bırakıldığını belirten mahalle sakinleri, her gün birilerini ya cezaevine ya da mezara gittiğini bundan dolayı uyuşturucuya karşı kendilerinin savaş açtığını ve bunu bitirene kadar durmayacaklarını vurguladılar.

Yeni Doğu Gazetesi / Adil HARMANCI

Editör: Nihat Işık