Van'da 4 ayrı sahada petrol araması yapılacak!

Bakanlık resmi adımı attı, TPAO'ya ruhsat verdi: Van'da 4 ayrı sahada petrol araması yapılacak!

Türkiye enerji potansiyelini artırmak ve yerli kaynakları değerlendirmek için bir yandan doğalgaz araması yaparken bir yandan da petrol arama çalışmalarına devam ediyor.

Bu kapsamda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, TPAO’ya Van’da 4 ayrı sahada 5 yıl süre ile petrol arama ruhsatı verilmesini kararlaştırırken karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Van'da enerji sektöründe yeni bir dönem başlıyor… Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, TPAO'ya Van'da 5 yıl süre ile petrol arama ruhsatı verilmesini kararlaştırdı.

BAKANLIK TPAO’YA 4 AYRI SAHA İÇİN PETROL ARAMA RUHSATI VERDİ

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Van il sınırları içinde yer alan 4 ayrı sahada 5 yıl süreyle petrol arayacak.

Karara göre, TPAO'ya Van il sınırları içinde yer alan 60 bin 247, 60 bin 240, 60 bin 448 ve 60 bin 455 hektarlık alanlar için beş yıl süreyle petrol arama ruhsatı verilmesi kararlaştırıldı.

Konuyla ilgili Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu da sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Türkmenoğlu yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

'VAN’da Yeni keşifler ve yeni müjdelere inşallah …

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) Van'daki dört ayrı saha için petrol arama ruhsatı verildi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Vanil sınırları içinde yer alan dört farklı sahada beş yıl süreyle petrol arayacak.

Bu karar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün Petrol Hakkına Müteallik Kararı kapsamında Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karara göre, TPAO'ya Van il sınırları içinde bulunan 60.247 hektar, 60.240 hektar, 60.448 hektar ve 60.455 hektar büyüklüğündeki sahalar için beş yıllık petrol arama ruhsatı verildi.

Bu sahalarda yapılacak petrol arama çalışmaları, Türkiye'nin enerji kaynaklarını artırma hedefinin bir parçası olarak değerlendiriliyoz.' ifadelerine yer verdi.

Van Petrol Arama Çalışmaları

Kaynak: Şehrivan Gazetesi