Van YYÜ'ye 'Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası' Verildi

Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen törende Kahramanmaraş ve Hatay depremlerinde fedakârlık gösteren yerli ve yabancı arama kurtarma ekiplerine “Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası ve Nişanı” verildi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi YUSAR ekibinin de ödüle layık görüldüğü törene Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah Şevli ile Afet Yönetimi ve Deprem Uygulama ve Araştırma Merkez Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Sacit Mutlu da katıldı.
 
Tören öncesinde Hacı Bayram Camisi İmamı Yunus Koçan, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu.
Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası Tevcih Töreni Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın salondakileri selamlamasıyla başladı.


 
Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerde arama kurtarma çalışmalarında bulunan deprem bölgesinde fedakârca hizmet eden ekiplere Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası Tevcih Töreni vesilesiyle bir araya gelindiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan; Kahramanmaraş merkezli depremlerinin sadece Türkiye’nin değil insanlık tarihinin en yıkıcı doğal afetlerinden biri olduğuna dikkat çekerek çok geniş bir alana yayılan 11 ili ve 14 milyon vatandaşı derinden sarsan bu depremlerde 50 bin üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan salona hitabında; “Yerli yabancı ekipler olarak çalışmalarınızla hem milletimizin hem bizim hem de sizleri Türkiye'ye gönderen ülkelerin gurur kaynağı olduğunuz. Rabbim hepinizden razı olsun. Sizlerin eksikliğini bizlere göndermesin. Ne biz ne de binaların altından çekip aldığınız kardeşlerimiz ne de milletimiz sizlerin bu insanüstü gayretlerini hiçbir zaman unutmayacaktır. Bilhassa deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın sizleri daima minnetle şükranla hayır duasıyla yâd ettiğini bilmenizi istiyorum.” sözlerini kaydetti.  


 
Deprem bölgesindeki çalışmaların ilk günden beri hızla devam ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan; “Evet biz de millet olarak bu topraklardaki bin yılı aşan varlık yokluk mücadelemizde umudumuzu daima diri tuttuk. İmtihan günlerinin ardından müjdelerle dolu güzel günlerin geleceğine dair inancımızı asla kaybetmedik. Asrın felaketini yaşamış, 50 binin üzerinde canımızı toprağa vermiş olsak da bugün de irademiz, kararlılığımız, zorlukların üstesinden gelme azmimiz tamdır. Depremin izlerini süratle silerken ülkemizin hedeflerinin yıkıntıların altında kalmasına müsaade etmiyoruz. Rabbimizin sabredenlerin, sabırla nusretini isteyenlerin ve yeniden başlayanların yardımcısı olduğuna tüm kalbimize inanıyoruz.” ifadelerinde bulundu.


 

Törende deprem bölgelerinde arama kurtarma faaliyeti gösteren 218’i yerli, 116’sı yabancı olmak üzere 334 kişi Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası ve Nişanı’na layık görüldü. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi YUSAR ekibi adına ödülü, akademisyenlerimizden Afet Yönetimi ve Deprem Uygulama ve Araştırma Merkez Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Sacit Mutlu aldı.  
 
Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli konu ile ilgili düşüncelerini; “Van YYÜ Afet Yönetimi ve Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezinin deprem bölgesindeki hizmetlerinden dolayı Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası’na layık görülmesi bizler için çok değerli bir payedir. Rabbim hepsinden razı olsun, eksikliklerini bize göstermesin. Elbette ülkemiz için bir daha böyle bir acı ve felaketin yaşanmamasını temenni ediyoruz. Kahramanmaraş ve Hatay depremleri sadece etkilediği illerde değil tüm ülkede derinden bir sarsıntıya yol açmıştır. 2011 Van depremindeki yaşanmışlığımıza dayanarak o anlarda uzatılan yardım elinin insan hayatında ne kadar önemli bir yer edindiğini biliyoruz. İlk andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere gerek bakanlarımız gerek devlet kurumlarımız deprem bölgesinde yaraların sarılması için tüm imkânları seferber ettiler. Devletimiz ve milletimiz el ele verip büyük bir beraberlik göstererek bu yıkıcı depremin yaralarını sarmaya çalışıyor.”  sözleriyle dile getirdi.
 
Van YYÜ olarak depremin ilk haftasından itibaren deprem bölgesinde fiilen yer alındığını belirten Rektör Şevli; “Üniversitemizde başlattığımız yardım kampanyası ile Adıyaman’a 1, Hatay’a 2, Kahramanmaraş’a 3, Malatya’ya 2 ve İskenderun’a 1 tır yardım malzemesi gönderdik. Ülke olarak içinde bulunduğumuz zor günlerde yaraları sarmak ve yaşanan afetten dolayı ihtiyaçları yerinde görerek yardımcı olmak amacıyla depremden etkilenen illerimizi ve bu illerdeki üniversiteleri ziyaret ettik. Adıyaman’a 9, Hatay’a 3, Kahramanmaraş’a 2 sağlık ve Malatya’ya arama kurtarma eğitimi almış 16 sağlık personeli olmak üzere 32 kişilik bir ekip de gönderdik. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak hem yardımların toplanmasında ve düzenlenerek ulaştırılmasında görev alan personellerimize ve öğrencilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.


 

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ekip çalışmalarıyla ilgili; “Van YYÜ YUSAR ekibi 6 Şubat Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkez üssü depremlerinden hemen sonra deprem bölgesine giderek arama kurtarma çalışmalarına katılmışlardı. Azad Sağlam Selçuk, Levent Selçuk, Sacit Mutlu, Esma Sümer Akdağ, Sami Akman, Kadir Çağlar Levent, Halil Fidan, Mevlüt Marufoğlu, Mervenur Taş ve Sümeyya Mutlu olmak üzere 10 kişi, Van YUSAR ekibi olarak depremin meydana geldiği ilk saatlerden itibaren Van-AFAD’a intikal etmiş ve sonrasında da deprem bölgesine geçmişti. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi YUSAR ekibimiz depremin merkez üssü Pazarcık’ta çadır kurulumu, hafif arama kurtarma, lojistik destek, enkaz tespit, psikolojik destek çalışmaları yanında Pazarcık-Büyüknacar köyünde yaralı hastalara müdahale edip helikopterle hastanelere sevk edilmesini sağladılar.” bilgilendirmelerinde bulundu. 


 
Rektör Şevli sözlerini; “Birçok kardeşimizin enkazdan kurtulmasını sağlayan YUSAR ekibimize ve takdirleri için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’a ve Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversitemiz YUSAR ekibine deprem bölgesindeki fedakârca çalışmalarından dolayı Cumhurbaşkanlığı tarafından layık görülen bu madalyayı ekip adına Dr. Öğr. Üyesi Sacit Mutlu aldı. Tüm ekibe çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bilim insanı olarak bilgi birikimini sahada faydalı bir hâle dönüştürerek örnek davranış göstermeleri hasebiyle de tüm ekip üyelerini tebrik ediyorum. Bu vesileyle depremde hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum.” şeklinde sonlandırdı.
 
Bu ödülü Kahramanmaraş depremlerinde birlikte görev yaptığı “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Arama ve Kurtarma” ekibi arkadaşları adına aldığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Sacit Mutlu ise duygularını; “Bizi bu ödüle layık gören başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, ilk günden beri çalışmalarımızı destekleyen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hamdullah Şevli’ye ve AFAD’a teşekkürlerimi sunuyorum. Umarım bir daha böyle bir afet ve bir acı yaşamayız.” sözleriyle ifade etti.   


 
Devlet Üstün Fedakârlık Madalyası Tevcih Töreni’ne Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sn. Fuat Oktay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Vedat Bilgin, Dışişleri Bakanı Sn. Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu ve devlet erkânı katıldı.
 


HABER VİDEOSU ?

Editör: Nihat Işık