Van YYÜ personel kuralarında aynı isim iki defa çıktı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), çeşitli branşlarda yapılan sürekli işçi alımı kura çekimi sırasında bir kişinin ismi üst üste iki defa çıkınca tepkilere neden oldu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) 02.01.2024 tarihinde, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığı ile  çeşitli branşlarda Sürekli İşçi Alımı duyurusu yapmış ve başvuruları tamamlanan işçi almı ilanı için kura çekileceği belirtilmişti. Canlı yayında yapılan kurada ismi çıkanlar belli olurken, işe alınacak bir kişinin ismi üst üste iki defa çıktı. Görüntüler kısa sürede sosyal medya platformlarında skandal denilerek paylaşılmaya başlandı.

Yapılan paylaşım ve yorumlarda kurada şaibe olduğu öne sürüldü. 

HÜDA PAR Tuşba İlçe Başkanı Faruk Tasan, duruma tepki göstererek paylaştığı vide için, "Van Yüzüncüyıl Üniversitesi personel alımında 2 defa aynı isim çıktı?

Nasıl olmuş belli değil….İzleyin" ifadelerini kullandı.

KONU İLE İLGİLİ VAN YYÜ AÇIKLAMA YAPTI!

DUYURU

VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ PERSONEL DAİRE BAŞKANLIĞINDAN

'Bilindiği gibi üniversitemizde sürekli işçi istihdam edilmek üzere 4857 sayılı İş Kanuna göre Türkiye İş Kurumu üzerinden başvurular alınmış ve gerekli koşulları sağlayanlar üniversitemizin web sitesinde duyurulmuş, koşulları sağlamayanlara ve hiç belge teslim etmeyenlere ise belli bir itiraz süresi verilmiş olup, bu süre zarfında itirazlar değerlendirilmiş ve bunların arasından da koşulları sağlayanların tümü kura çekimi yapılmak üzere notere bildirilmiş ve 19.02.2024 tarihinde saat 14:00 da ilgili noter tarafından kura çekim işlemi seyirciler huzurunda canlı yayınla gerçekleştirilmiştir.

Başvurusu kabul edilen bir aday başvurusu kabul edilmesine rağmen, koşulları sağlamayanlara ve hiç belge teslim etmeyenlere verilen ek sürede tekrar başvuru yapmış ve neticesinde bu adayın ismi notere giden listede iki kez yer almıştır.

Bahse konu aday canlı yayınlanan görüntülerden de izlenebileceği üzere noter kurası sonucunda mülakata hak kazanan asıl listede ve yedek sıralamada yer almamıştır. Noter kurasında asıl ve yedek isimleri çekildikten sonra şeffaflık olması açısından asıl ve yedek listede yer almayan geriye kalan isimlerde noter tarafından okunmaktadır. 

Bu adayın ismi ne asıl ve ne de yedek sıralamasına girmeyenlerin isimleri arasında noter tarafından okunmuştur. Bu adayın  ismi asıl ve yedek listelerde geçmemektedir.

İlgili noter tarafından;  bahse konu adayın ismi asıl ve yedek sıralamasında yer almadığından ve diğer kurası çekilen işçi kategorilerinde böyle bir duruma rastlanmadığından dolayı noter kura sürecinin iptaline gidilmesinin hukuki olarak mümkün olmadığı beyan edilmiştir. 

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR.

İŞTE O VİDEO!

Kaynak: Van Olay