Van TSO seçimleri ikinci kez iptal edildi

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen ve yapılan itirazlar neticesinde birinci sandık seçimi iptal edilen Van Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili flaş bir gelişme daha yaşandı.

YSK tarafından alınan kararla yenilenen Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinin bu hafta gerçekleştirilen oylaması sonrasında başlayan tartışmalar seçimin bir kez daha iptal edilmesine neden oldu.

VAN TSO seçimi için 1. meslek grubunda  mavi liste adayı Necdet Takva’nın seçimleri kazanmasından sonra yapılan itirazda seçimler ikinci kez iptal edildi.

Kentin aylardır gündemini meşgul eden Van Ticaret ve Sanayi Odası (VAN TSO) seçimi yine iptal edildi. Tarım ve Hayvancılık Grubu (1. Meslek Grubu) seçiminde mavi liste adayı Necdet Takva’nın iki oy farkla kazandığı seçimlerde beyaz liste adayı Zahir Kandaşoğlu itirazda bulunmuştu. 

İtiraz üzerine Yüksek Seçim Kurulu seçimleri ikinci kez iptal etti.

İkinci Kez İptal Oldu

22 Ekim’de yapılan seçimlerde mavi liste adayı Necdet Takva 19 gruptan 9’nu alırken, beyaz liste adayı baskani Zahir Kandaşoğlu ise 10 grup kazanmıştı.

Ancak YSK Kandaşoğlu’nun aldığı 1. Meslek Grubunu iptal etmişti. İptal sonrası yapılan seçimlerde mavi liste ayı Necdet Takva iki oy farkıyla seçimleri kazanmıştı.

Tarım ve Hayvancılık grubu seçimi yeniden yapılacak.

Yenidoğu Gazetesi'nin haberine göre,Van Ticaret ve Sanayi Odası'nın geçtiğimz hafta yapılan Tarım ve Hayvanclık Grubu seçimleri iptal edildi.

Beyaz liste adayları tarafından Pazartesi İpekyolu İlçe Seçim Kuruluna yapılan itiraz ilçe seçim kurulu tarafından reddedildi.

Ancak konuyu il seçim kuruluna taşıyan itiraz sahiplerin itirazları İl seçim kurulu tarafından kabul edildi.

İl Seçim Kurulu, seçim kabinine yakın kameraların seçim güvenliğini riske soktuğunu ileri sürerek itirazı kabul etti.

Editör: Nihat Işık