DAKA'dan Van Şehrinin Minyatürünü Yapıyor

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Miniatürk projesinin Van'a uyarlanmış hali olan ve Van'ın tarihi ve kültürel değerlerinin tek bir mekanda minyatürlerinin yapılacağı MiniaVan projesini hayata geçiriyor.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın geçmiş yıllarda olduğu gibi 2023 yılında da faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van şehrinin minyatürünün yapılmaya başlandığını söyledi.

“Van şehrinin minyatürünün yapımına başlandı”

Birçok medeniyete sahiplik yapan Van ve çevresinin turizm potansiyelinin DAKA faaliyetlerinde de yer aldığına vurgu yapan Güray,

“Van’ın simgelerinden biri olan Van Kalesi’nin minyatürünün yapılması için Van Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü işbirliğiyle Van Kalesi, Hüsrev Paşa Cami, Hüsrev Paşa Hanı, Ulu Cami ve Kızıl Minareli Cami gibi önemli eserler başta olmak üzere tüm şehrin minyatürü yapımına başlandı.

Yapımına 2023 yılında başlanan minyatürün 2024 yılının ortalarında bitmesi planlanıyor' şeklinde konuştu.

Güray ayrıca, eski tekel binası yerinde yapılan Bedesten Çarşısının şehrin ekonomisine büyük katkılar sunacağını ifade ederek, “Yılda 1 milyon turistin ziyaret etmesi beklenmektedir” dedi.

Minyatür Van

Kaynak: Van Telgraf